Modernizacja starego oczka na koi pond

Nieee :) glinę sypie sie do doniczek i sadzi się w niej rośliny
Glina ma różne frakcje od malutkich kawałków do wielkości mandarynki więc sadzi się roślin idealnie
może "sadzi" to zbyt wyniosłe słowo ;) , raczej korzenie obkłada się gliną większymi kawałkami a następnie po bokach mniejszymi kawałkami.

#6063 napisał KOImark

"Najtańszym, możliwym sposobem budowania odpowiedniego stawu dla koi jest zbudowanie go tylko raz!!.. ale musisz spełnić jeden podstawowy warunek - musisz zbudować go prawidłowo!!"

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

KIPER2017 napisał: woj. opolskie Głuchołazy


No witam Głuchołazy, ja jestem z pod Prudnika :)

#6065 napisał snoopwlp

---- Daniel----

---- Jeszcze będzie KOIPond ----

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

O Witam witam z jakiej dokłdanie miejscowości?? też masz koi pond??

#6066 napisał KIPER2017

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

To jeszcze nie KOIpond ale Daniel już wie co raz więcej :)

forum.koimark.pl/forum/zbiorniki-z-folii...pdm/143-oczko-daniel

#6067 napisał KOImark

"Najtańszym, możliwym sposobem budowania odpowiedniego stawu dla koi jest zbudowanie go tylko raz!!.. ale musisz spełnić jeden podstawowy warunek - musisz zbudować go prawidłowo!!"

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

bardzo fajne ma to oczko podoba mi się

#6068 napisał KIPER2017

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Dzieki Kiper ale moje oczko jest też do przebudowy :) chciałem to zrobić juz w zeszłym roku ale prawda taka że jak dowiedziałem sie ile jeszcze nie wiem to postanowiłem ćwiczyć na tym co mam i na rybach, które mam. Jak stwierdzę że moja wiedza jest wystarczająca to zacznę przebudowę :) tez wiem juz mniej więcej co chciałbym i niestety też wiem ile potrzebuję kasy :)

#6069 napisał snoopwlp

---- Daniel----

---- Jeszcze będzie KOIPond ----

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

foto

#6083 napisał KIPER2017

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

foto

#6084 napisał KIPER2017
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

foto

#6085 napisał KIPER2017

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

foto

#6086 napisał KIPER2017
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

dzisiaj od rana ręce pełne roboty co prawda pogoda niezbyt dopisuje ale nie ma na co czekać trzeba ruszać z przebudową. głębokość 1.6 m przygotowuje wykop pod spust denny który będzie szedł za woliery jakieś 4 MB od oczka

#6087 napisał KIPER2017

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

KIPER2017 napisał: dzisiaj od rana ręce pełne roboty co prawda pogoda niezbyt dopisuje ale nie ma na co czekać trzeba ruszać z przebudową. głębokość 1.6 m przygotowuje wykop pod spust denny który będzie szedł za woliery jakieś 4 MB od oczka


Patrząc na zdjęcia, widać że przebudowę traktujesz poważnie więc jeszcze raz się zastanów, czy nie chcesz skonsultować tego co zamierzasz wykonać. Jeżeli nie chcesz popełnić jakiś większych błędów, rozrysuj proszę co zamierzasz:
1. Jaka pojemność oczka, jaki układ spadków/półek dla roślin,
2. Jaki układ odpływów i powrotów wody,
3. Co planujesz w filtracji.
Możesz zwyczajnie narysować wszystkie elementy na kartce i zrobić zdjęcie tel. No bo bez tego możesz się rozczarować za kilka miesięcy, że miało być cudownie, a jest jak przedtem. Karpie to nie karaski.

#6088 napisał BB_King

Pasja daje energię ...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

foto

#6089 napisał KIPER2017
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Oczko ma wymiar 6mb na 8mb mierząc metrem z góry na dół( czyli tak jak zapotrzebowanie na epdm) głębokość z lewej strony 1,6mb filtracja Bioklar 30,przed nim beczka wkopana 200l w ziemi na równo z lustrem wody połączona z spustem dennym rurami pcv 110.W beczce 2 pompy z regulacją eletroniczną 10000l/h podające wodę do bioklara.Z bioklara wypływ 110 do oczka pod lekkim spadem.Woda oczyszczona będzie kierowana na półkę z roślinami gdzie będzie duża ilość glinki jako czynne podłoże biologiczne.CO O TYM SĄDZICIE???

#6090 napisał KIPER2017

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

KIPER2017 napisał: foto


Napiszę ze swojej perspektywy.

Zakładam, że pojemność oczka < 15 m3, bo nie widzę powierzchni/średnicy, ale widzę że nawet jak ono nie jest duże to masz pionowe ściany więc ryby będą miały ok. Głebokość dla komfortu termicznego jest ważna. No bo wszystko > 6m3 z odpowiednią głębokością jest ok.

1. Napisałeś głębokość 1,6 m. Jesteś z opolskiego, więc to tyle ile 1,8 m u mnie i 2 m na wschodzi Polski, więc zakładam, że minimum wypełniłeś.
2. Brakuje mi skimera - jak już będziesz kopał, opcja na drugą rurę idącą od oczka do tej beczki by się przydała (Marek pokazywał fajne skimery pływające, niekoniecznie wklejane w brzeg oczka). Drugi raz do tego nie musiałbyś sięgać (kopać), a byłaby opcja na rozwój. Nie wykluczam bowiem, że za rok, zamiast tej beczki będziesz chciał prefiltr bębnowy na minimum 20m3/h przepływu (każdy do tego dochodzi z czasem). No a wtedy dwie rury 110 mm to konieczność, bo przez jedną tłoczy się swobodnie ok 10m3/h.
3. Pomyśl, czy odpływ denny nie powinien mieć od razu napowietrzania talerzowego. Droższa opcja odpływu dennego. Ruszanie wody i napowietrzanie w niewielkim zbiorniku jest krytyczne. Zresztą =, równie ważne jest podtrzymanie napięcia dla napowietrzania w trakcie wyłączeń prądu.
4. Jak już tyle robisz, to nie wiem czy tą filtrację nie zakopałbym na 1 m w gruncie. Powodów jest wiele - raz to unikniesz takiego takiego przemarzania i możesz filtrację mieć uruchomiona dłużej, może cały rok (bardzo ważne) a drugie, że wtedy mógłbyś zrezygnować z tej beczki i zrobić pełną filtrację grawitacyjną bez podnoszenia wody tzn woda wracająca byłaby zakopana w gruncie i poziom wody w oczku i filtrach byłby taki sam. Pompa tłocząca byłaby wtedy zaraz za Bioklarem. Zyskujesz masę pieniędzy na przetaczaniu wody (po rodu eksploatacji będziesz mi wdzięczny) - każde podnoszenie wody to marnotrawstwo energii.
5. Nawet jeżeli nie zainwestujesz od razy w prefiltr (Marek wystawił wersję budżetową prefiltra bębnowego < 5 tys zl) przed Bioklarem to na początek sam Bioklar wystarczy. Możesz zrobić grawitację w oparciu o samego Bioklara. Zresztą takiego nastawionego na grawitację sugeruję Tobie kupić od razu.
6. Mając taki układ będziesz w przyszłości mógł zwiększyć obsadę ryb z 5-10 do 15+ pod warunkiem, że:
- wstawisz prefiltr i będziesz miał dwie rury w przepływie
- przerobisz cały BIOKLAR na czystą Biologię (wyrzucisz szczotki i dasz maty/hel-x)

To na tyle.

#6091 napisał BB_King

Pasja daje energię ...
Za tę wiadomość podziękował: KIPER2017

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.688 s.

Kupuj w koimark.pl

Kontakt

  • Firma:

    TIME Marek Szurpik

    ul.Hołowieska 56

    17-100 Bielsk Podlaski

  • Telefon:

    +48 730-301-809

  • Email:

    sklep@koimark.pl

  • Social:
  • Brak postów do publikacji.