Drzewo genealogiczne i wariacje barwne
Grafika przedstawiająca odmiany barwne Koi zostały pobrane ze strony koikichi.com za uprzejmą zgodą Pana Petera Waddingtona.
Asagi
Cechy ogólne Asagi jest to bardzo stara odmiana Koi z genealogicznego punktu widzenia, ale bardzo ceniona wśród koneserów. Gdy zdecydujemy się na zakup Asagi będzie to bardzo gustowny i trafiony wybór. Asagi były to prawdopodobnie pierwsze prawdziwie różnokolorowe Nishikigoi jakie kiedykolwiek wyprodukowano.
Kolor Asagi mają zwykle niebiesko-indygowy lub metaliczno-szary grzbiet z jasną głową. Hi występuje na bokach, brzuchu oraz na płetwach piersiowych i płetwie ogonowej, obejmuje też skrzela. Łuski na końcach mają białawy frez i całość grzbietu przypomina do złudzenia oczka siatki.
Wzór Najbardziej widoczną i charakterystyczną cechą tych Koi jest właśnie siatka, jasna głowa bez skaz i czerwona obwódka oka. W miarę starzenia się ryby, często pojawiają się czarne punkty w obszarze głowy, a Hi na brzuchu ma tendencję do wznoszenia się, sięgając aż do płetwy grzbietowej. |
Bekko
|
||
Cechy ogólne
(Coraz trudniej znaleźć jest w sprzedaży koi Ki Bekko które są oceniane najwyżej i są najbardziej poszukiwane) |
Doitsu
Cechy ogólne Doitsu to Koi pozbawiony łusek całkowicie lub częściowo i nazwa Doitsu nie oznacza Nishikigoi który został wyhodowany w Niemczech, jest to mieszaniec skrzyżowany z czarnym japońskim dzikim karpiem i niemieckim karpiem lustrzeniem. Niemieckie karpie były importowane do Japonii jako ryby jadalne.Różnią się one znacznie od zwykłych pełnołuskich Nishikigoi zwanych (Wagoi Japanese Koi) układ łusek występuje tylko na grzbiecie, liniach bocznych lub zupełnie bez łusek.
Kolor Wszystkie kryteria dotyczące kolorów Koi nie Doitsu czyli form pełnołuskich są identyczne jak w przypadku Doitsu.
Wszystkie kryteria dotyczące wzorów Koi nie Doitsu czyli form pełnołuskich są identyczne jak w przypadku Doitsu.
|
Shusui
Cechy ogólne Shusui ta odmiana powstała ze skrzyżowania Doitsu Koi i Asagi, cechy tych ryb są praktycznie takie same jak u Asagi, więc można powiedzieć iż Shusui to bezłuska forma Asagi. Shusui gdy są duże również mają tendencję do występowania u nich ciemnych plam w rejonie głowy. Duże okazy Shusui z nieskazitelnie jasną głową są bardzo wysoko cenione. Układ łusek jest również bardzo ważny. Pożądaną cechą są łuski widoczne tylko na grzbiecie począwszy od końca głowy do nasady płetwy ogonowej i rejonach linii bocznych, w innych miejscach łuski nie powinny występować wcale. Hi na brzuchu obejmuje linie boczne i wchodzi na głowę aż do oka. Obie te odmiany czyli Asagi i Shusui zaliczane są do grupy Top-Koi mają duże zapotrzebowanie na całym świecie i Japonia eksportuje ich bardzo dużo.
Kolor Wszystkie kryteria dotyczące kolorów Shusui są identyczne jak w przypadku Asagi.
Wzór To co wyróżnia Shusui to właśnie brak siatki jaka występuje w przypadku Asagi. |
Showa
Cechy ogólne Showa Sanshoku lub po prostu Showa to termin stosowany dla koi , które mają czarne tło widziane jako kolor główny z czerwonymi i białymi plamami. Opis ten jest niezrozumiały dla początkujących Koimaniaków, ponieważ nowoczesny Showa którego najczęściej widujemy, na pierwszy rzut oka wydaje się iż kolor dominujący stanowiący tło to kolor biały z czerwonymi i czarnymi plamami , tak jak u Sanke . Pierwsze definicje opisujące koi Showa sięgają bardzo wczesnych czasów gdy dopiero powstawała i ewoluowała odmiana Showa i w momencie gdy pojawiła się ta odmiana, głównym dominującym kolorem tła był głównie kolor czarny. W tamtych czasach większość hodowców kontrolowało by podczas selekcji dominował kolor czarny i dbano by zachować właśnie te cechy. Obecnie hobbyści wolą bardziej zrównoważony zestaw kolorów i najlepiej sprzedają się ryby o takim samym procencie plam czerwonych, białych i czarnych.
Kolor Shiro (biały) musi być nieskazitelny, wzory grube, śnieżnobiałe, a nawet mleczne. Shiro nie może wykazywać żółtawych odcieni. Hi (czerwony) wzory na białym tle muszą być zwarte, o głębokiej czerwieni i równomiernie rozłożone na całym grzbiecie. Krawędzie tych wzorów (czyli Kiwa) muszą być bardzo ostro i wyraźnie zakończone, na wystawach można często usłyszeć z ust sędziów takie określenie: "ten Showa ma Kiwa ostre jak brzytwa".
Wzór Czerwone i czarne plamy na białym tle muszą być artystycznie zrównoważone. Oznacza to iż żaden kolor nie może ograniczać się do przedniej lub tylnej części koi. Dobrym przykładem doskonałej jakości Showa jest wzór, który z plam czerwonych, czarnych i białych tworzy wzór "szachownicy". Dobry Showa musi mieć także wszystkie trzy kolory na głowie. Sumi w kształcie błyskawicy (Menware), przechodzący w poprzek głowy i dzielący ją na dwie połowy jest również pożądane. Nowoczesne Showa (zwane również jako "Kindai Showa") mają znacznie rzadsze rozmieszczenie Sumi, natomiast Maruten to Showa klasyfikowany jako starsza odmiana, choć nadal ma wielu zwolenników.
|
Utsuri
|
||
Cechy ogólne Utsuri to termin stosowany dla Koi , które mają jeden kolor dominujący, podstawowy stanowiący tło: białe tło (Shiro Utsuri), czerwone (Hi Utsuri) i żółte ( Ki Utsuri). Na tym kolorze podstawowego tła występują czarne plamy "oblewające" grzbiet Koi (powinny schodzić lekko poniżej linii bocznej ) oraz rozciągając się od ogona do głowy. Odmiana Utsuri powstała około 1925 roku.
Kolor Kolor podstawowy (czy to Shiro , Hi lub Ki ) musi być nieskazitelny, intensywny o jednolitej barwie i jakości. Kolor podstawowy nie może wykazywać żadnych oznak odcieni innego koloru.
Wzór Kolor bazowy i wzory muszą być artystycznie zrównoważone. Oznacza to, iż żaden kolor nie może ograniczać się do przedniej lub tylnej części Koi. Dobrym przykładem doskonałego Utsuri jest Koi u którego czarne plamy i bazowy kolor przeplatają się tworząc wzór szachownicy. Dobry Utsuri musi mieć oba kolory na głowie. Sumi w kształcie błyskawicy , że smugi w poprzek głowy i dzieli go na dwa jest pożądane . Ta głowa sumi oznakowanie jest znany jako ' menware . Wzór w kształcie litery V sumi na ramieniu na Utsuri również powrotu. Kiedyś było tak, że sędziowie szukać zarówno menware i to w kształcie litery V sumi ramię w Utsuri , ale w dzisiejszych czasachobecność tylko jednego z nich jest do przyjęcia .(Motoguro) czyli podstawy płetw piersiowych u nasady w Utsuri muszą być czarne. |
Showa
Cechy ogólne Showa Sanshoku lub po prostu Showa to termin stosowany dla koi , które mają czarne tło widziane jako kolor główny z czerwonymi i białymi plamami. Opis ten jest niezrozumiały dla początkujących Koimaniaków, ponieważ nowoczesny Showa którego najczęściej widujemy, na pierwszy rzut oka wydaje się iż kolor dominujący stanowiący tło to kolor biały z czerwonymi i czarnymi plamami , tak jak u Sanke . Pierwsze definicje opisujące koi Showa sięgają bardzo wczesnych czasów gdy dopiero powstawała i ewoluowała odmiana Showa i w momencie gdy pojawiła się ta odmiana, głównym dominującym kolorem tła był głównie kolor czarny. W tamtych czasach większość hodowców kontrolowało by podczas selekcji dominował kolor czarny i dbano by zachować właśnie te cechy. Obecnie hobbyści wolą bardziej zrównoważony zestaw kolorów i najlepiej sprzedają się ryby o takim samym procencie plam czerwonych, białych i czarnych. Kolor Shiro (biały) musi być nieskazitelny, wzory grube, śnieżnobiałe, a nawet mleczne. Shiro nie może wykazywać żółtawych odcieni. Hi (czerwony) wzory na białym tle muszą być zwarte, o głębokiej czerwieni i równomiernie rozłożone na całym grzbiecie. Krawędzie tych wzorów (czyli Kiwa) muszą być bardzo ostro i wyraźnie zakończone, na wystawach można często usłyszeć z ust sędziów takie określenie: "ten Showa ma Kiwa ostre jak brzytwa". Wzór Czerwone i czarne plamy na białym tle muszą być artystycznie zrównoważone. Oznacza to iż żaden kolor nie może ograniczać się do przedniej lub tylnej części koi. Dobrym przykładem doskonałej jakości Showa jest wzór, który z plam czerwonych, czarnych i białych tworzy wzór "szachownicy". Dobry Showa musi mieć także wszystkie trzy kolory na głowie. Sumi w kształcie błyskawicy (Menware), przechodzący w poprzek głowy i dzielący ją na dwie połowy jest również pożądane. Nowoczesne Showa (zwane również jako "Kindai Showa") mają znacznie rzadsze rozmieszczenie Sumi, natomiast Maruten to Showa klasyfikowany jako starsza odmiana, choć nadal ma wielu zwolenników. |
Showa
Cechy ogólne Showa Sanshoku lub po prostu Showa to termin stosowany dla koi , które mają czarne tło widziane jako kolor główny z czerwonymi i białymi plamami. Opis ten jest niezrozumiały dla początkujących Koimaniaków, ponieważ nowoczesny Showa którego najczęściej widujemy, na pierwszy rzut oka wydaje się iż kolor dominujący stanowiący tło to kolor biały z czerwonymi i czarnymi plamami , tak jak u Sanke . Pierwsze definicje opisujące koi Showa sięgają bardzo wczesnych czasów gdy dopiero powstawała i ewoluowała odmiana Showa i w momencie gdy pojawiła się ta odmiana, głównym dominującym kolorem tła był głównie kolor czarny. W tamtych czasach większość hodowców kontrolowało by podczas selekcji dominował kolor czarny i dbano by zachować właśnie te cechy. Obecnie hobbyści wolą bardziej zrównoważony zestaw kolorów i najlepiej sprzedają się ryby o takim samym procencie plam czerwonych, białych i czarnych. Kolor Shiro (biały) musi być nieskazitelny, wzory grube, śnieżnobiałe, a nawet mleczne. Shiro nie może wykazywać żółtawych odcieni. Hi (czerwony) wzory na białym tle muszą być zwarte, o głębokiej czerwieni i równomiernie rozłożone na całym grzbiecie. Krawędzie tych wzorów (czyli Kiwa) muszą być bardzo ostro i wyraźnie zakończone, na wystawach można często usłyszeć z ust sędziów takie określenie: "ten Showa ma Kiwa ostre jak brzytwa". Wzór Czerwone i czarne plamy na białym tle muszą być artystycznie zrównoważone. Oznacza to iż żaden kolor nie może ograniczać się do przedniej lub tylnej części koi. Dobrym przykładem doskonałej jakości Showa jest wzór, który z plam czerwonych, czarnych i białych tworzy wzór "szachownicy". Dobry Showa musi mieć także wszystkie trzy kolory na głowie. Sumi w kształcie błyskawicy (Menware), przechodzący w poprzek głowy i dzielący ją na dwie połowy jest również pożądane. Nowoczesne Showa (zwane również jako "Kindai Showa") mają znacznie rzadsze rozmieszczenie Sumi, natomiast Maruten to Showa klasyfikowany jako starsza odmiana, choć nadal ma wielu zwolenników. |
Showa
Cechy ogólne Showa Sanshoku lub po prostu Showa to termin stosowany dla koi , które mają czarne tło widziane jako kolor główny z czerwonymi i białymi plamami. Opis ten jest niezrozumiały dla początkujących Koimaniaków, ponieważ nowoczesny Showa którego najczęściej widujemy, na pierwszy rzut oka wydaje się iż kolor dominujący stanowiący tło to kolor biały z czerwonymi i czarnymi plamami , tak jak u Sanke . Pierwsze definicje opisujące koi Showa sięgają bardzo wczesnych czasów gdy dopiero powstawała i ewoluowała odmiana Showa i w momencie gdy pojawiła się ta odmiana, głównym dominującym kolorem tła był głównie kolor czarny. W tamtych czasach większość hodowców kontrolowało by podczas selekcji dominował kolor czarny i dbano by zachować właśnie te cechy. Obecnie hobbyści wolą bardziej zrównoważony zestaw kolorów i najlepiej sprzedają się ryby o takim samym procencie plam czerwonych, białych i czarnych. Kolor Shiro (biały) musi być nieskazitelny, wzory grube, śnieżnobiałe, a nawet mleczne. Shiro nie może wykazywać żółtawych odcieni. Hi (czerwony) wzory na białym tle muszą być zwarte, o głębokiej czerwieni i równomiernie rozłożone na całym grzbiecie. Krawędzie tych wzorów (czyli Kiwa) muszą być bardzo ostro i wyraźnie zakończone, na wystawach można często usłyszeć z ust sędziów takie określenie: "ten Showa ma Kiwa ostre jak brzytwa". Wzór Czerwone i czarne plamy na białym tle muszą być artystycznie zrównoważone. Oznacza to iż żaden kolor nie może ograniczać się do przedniej lub tylnej części koi. Dobrym przykładem doskonałej jakości Showa jest wzór, który z plam czerwonych, czarnych i białych tworzy wzór "szachownicy". Dobry Showa musi mieć także wszystkie trzy kolory na głowie. Sumi w kształcie błyskawicy (Menware), przechodzący w poprzek głowy i dzielący ją na dwie połowy jest również pożądane. Nowoczesne Showa (zwane również jako "Kindai Showa") mają znacznie rzadsze rozmieszczenie Sumi, natomiast Maruten to Showa klasyfikowany jako starsza odmiana, choć nadal ma wielu zwolenników. |
Showa
Cechy ogólne Showa Sanshoku lub po prostu Showa to termin stosowany dla koi , które mają czarne tło widziane jako kolor główny z czerwonymi i białymi plamami. Opis ten jest niezrozumiały dla początkujących Koimaniaków, ponieważ nowoczesny Showa którego najczęściej widujemy, na pierwszy rzut oka wydaje się iż kolor dominujący stanowiący tło to kolor biały z czerwonymi i czarnymi plamami , tak jak u Sanke . Pierwsze definicje opisujące koi Showa sięgają bardzo wczesnych czasów gdy dopiero powstawała i ewoluowała odmiana Showa i w momencie gdy pojawiła się ta odmiana, głównym dominującym kolorem tła był głównie kolor czarny. W tamtych czasach większość hodowców kontrolowało by podczas selekcji dominował kolor czarny i dbano by zachować właśnie te cechy. Obecnie hobbyści wolą bardziej zrównoważony zestaw kolorów i najlepiej sprzedają się ryby o takim samym procencie plam czerwonych, białych i czarnych. Kolor Shiro (biały) musi być nieskazitelny, wzory grube, śnieżnobiałe, a nawet mleczne. Shiro nie może wykazywać żółtawych odcieni. Hi (czerwony) wzory na białym tle muszą być zwarte, o głębokiej czerwieni i równomiernie rozłożone na całym grzbiecie. Krawędzie tych wzorów (czyli Kiwa) muszą być bardzo ostro i wyraźnie zakończone, na wystawach można często usłyszeć z ust sędziów takie określenie: "ten Showa ma Kiwa ostre jak brzytwa". Wzór Czerwone i czarne plamy na białym tle muszą być artystycznie zrównoważone. Oznacza to iż żaden kolor nie może ograniczać się do przedniej lub tylnej części koi. Dobrym przykładem doskonałej jakości Showa jest wzór, który z plam czerwonych, czarnych i białych tworzy wzór "szachownicy". Dobry Showa musi mieć także wszystkie trzy kolory na głowie. Sumi w kształcie błyskawicy (Menware), przechodzący w poprzek głowy i dzielący ją na dwie połowy jest również pożądane. Nowoczesne Showa (zwane również jako "Kindai Showa") mają znacznie rzadsze rozmieszczenie Sumi, natomiast Maruten to Showa klasyfikowany jako starsza odmiana, choć nadal ma wielu zwolenników. |