Słownik Nishikigoi

A N
B O
C P
D Q
E R
F S
G T
H U
I V
J W
K X
L Y
M Z

K

Terminologia   japońska   
Znaczenie

Kagami Goi

Lustrzany karp - jedna z odmian Doitsu.

Kage

Dosłownie - cień w kolorze cyny, wzór który pojawia się w momencie gdy Sumi powstaje szybko, w dość nieoczekiwanym miejscu i jest nie do końca wybarwione. Termin ten dokładnie widać u Kage Shiro Utsuri.

Kage Showa

Showa zasłonięta cieniem. Odmiana ta została stworzona z tego samego genotypu co Koromo Showa. Jej główną charakterystyczną cechą jest wzór siatki jak u Koi Asagi, który pojawia się na białej skórze.

Kage Zumi

Cień Sumi. Kage Zumi to obszar Sumi, który zaczyna się pojawiać, ale jeszcze nie w pełni wyłonił się na powierzchnię skóry i można go postrzegać jako niebieski cień. Jeśli Sumi cały czas tkwi pod powierzchnią skóry i czerń nie intensywnieje, plamy takie nazywa się Shita Zumi.

Kaku Tan

Plama Hi na głowie. Termin używany do określania Nishikigoi które mają wzory Hi na ciele oraz czerwoną plamę na głowie. Ostatnio używa się zwrotu Marutenzamiast Kaku Tan.

Kaku Zumi

Prostokątna plama Sumi. Okrągła plama Sumi nazywana jest Maru Zumi. Kaku Zumi pojawia się w liniach hodowlanych, takich jak Torazo Sanke lub Jinbei Sanke. Jest to termin używany do opisywania Taisho Sanshoku (Sanke), ale może być też stosowany do opisywania Sumi u Koi Showa.

Kamisori Giwa

Odcięta brzytwą Kiwa. Termin używany do opisania kształtu Kiwa na tylnej krawędzi wzorów Hi. Kamisori Giwa oznacza to, iż Kiwa jest ostry i prosty jak by był ucięty brzytwą dookoła całego wzoru, a jego granice nie biegną z granicą łusek. Jest to jeden z idealnych kształtów Kiwa. Innym określeniem idealnego Kiwa jest Maruzome.

Kanoko

Płowy. Termin określający plamy składających się z łusek w części pokrytych Shiroji, co sprawia iż Koi wydają się pstrokato-płowe. Wszystkie Koi z taką charakterystyczną cechą są nazywane Kanoko i określenie to można zastosować do jakiejkolwiek odmiany niemetalicznych Koi z wzorami Hi. Może to być Kanoko Kohaku, Kanoko Showa itd.

Karasu i Karasugoi

Kruk. Czarny Nishikigoi bez kolorowych akcentów, Koi czarny niczym kruk, trudno zobaczyć tą rybę na tle ciemnej wody, ale jest lubiana za to iż w porównaniu z innymi Koi widuje się ją bardzo rzadko.

Karasu no nurebairo  

Kruk bez mokrych piór, dosłownie najbardziej intensywny czarny Karasu. Kruk (Karasu) jest całkowicie czarny. Nurebairo oznacza "mokre pióro." Gdy kruk zamoczy pióra, świecą one i połyskują w świetle. Karasu bez nurebairo jest wyrazem najwyższego uznania dla intensywności wybarwienia Sumi.

Kasane Zumi

Piętrzące się Sumi. Kasane dosłownie oznacza "piętrzyć się." Sumi, zachodzący-zjeżdżający na plamy Hi. Zwany także nos (nos oznacza "jeździć") Nos Sumi – jeżdżące Sumi. Często używa się skrótu tego zwrotu, po prostu Kasane. Sumi na plamie Hi nie jest głęboko osadzony na skórze tak jak Sumi w Shiroji, a zatem Kasane Zumi nie jest stabilne i może poruszać się w miarę wzrostu Koi. Kasane Zumi z Taisho Sanshoku (Sanke) może zupełnie zniknąć.

Kashira 

Najpiękniejszy, najwyżej oceniany Nishikigoiw swojej grupie.

Kata Moyo   

Jednostronny nierówny wzór. Termin ten jest używany do opisania nierównego-jednostronnego wzoru Hi, w którym środek ciężkości wydaje się pochylać w lewo lub w prawo.

Kata Zumi  

Plama lub plamy Sumi na ramionach.

Kawagoi

Dosłownie skóra Koi. Kawa oznacza "skóra". Podzbiór Doitsu Koi, które mają skórę wyglądającą jak by miały na sobie skórzaną kurtkę. Wszystkie Kawagoi Doitsugoi, ale nie wszystkie Doitsugoi Kawagoi.

Kawarimono

Nishikigoi, które nie mogą być przyporządkowane do żadnej z opisanych i znanych odmian. Mono oznacza "klasę" i klasy, w których Kawarigoi są opisane i pokazane nazywa się Kawarimono. Ta klasa zawiera Nishikigoi które zostały przypadkowo utworzone w procesie hodowli innych odmian.

Kego

Narybek. Malutkie Koi-dzieci, które właśnie się urodziły. Po pierwsze, są one tak cienkie i małe, że są prawie niewidoczne i nie wyglądają jak Koi. W zależności od koloru grzbietu, są one nazywane Akako (czerwony), Kuroko (czarny) lub Shiroko (biały).

Keitou 

Rodowód. Pokolenia Nishikigoi które zostały wyprodukowane przez jednego hodowcę i rozwinęły określone cechy, które są przekazywane kolejnym generacjom. Takimi przykładami są: Sensuke Kohaku lub Jinbei Sanke. Nazwa hodowcy zazwyczaj jest podana z odmianą Koi i jest integralną częścią rodowodu.

Ki

Żółty

Kigoi

Żółty Koi

Kikei 

Zdeformowany Nishikigoi.

Kikokuryu 

Metaliczny Kumonryu

Kikusui

Platynowy Doitsu Koi z wzorami Hi, oddaje piękno "Chryzantemy zanurzonej w wodzie", jest tym samym, co Doitsu Hariwake z czerwonymi plamami lub metalicznym Doitsu Kohaku.

Kin

Kolor złoty metalik, jak błyszcząca skóra w Yamabuki Ogon, "złoto" Kin ma zakres kolorów widzianych u Hariwake - od żółtego do czerwonego.

Kindai Showa Sanshoku

Dosłownie nowoczesny-teraźniejszy Showa. Kindai znaczy "nowoczesny". Termin opisuje Showa, który ma dużo Shiroji. W okresie kiedy Showa został stworzonony, był w większości pokryty Hi i Sumi, i miał bardzo mało Shiroji.

Kin Gin Rin

Błyszczące albo diamentowe łuski, Kin lub diament na czerwonym tle, złoto lub srebro na białych i czarnych wzorach. Kiedyś opisywano kilka rodzajów Kin Gin Rin, ale obecnie uważany jeden standard po prostu Ginrin.

Kin Ki Utsuri  

Metaliczny czarny Koi ze złoto-żółtymi wzorami, gdzie złoty może się zmieniać od lekko żółtego do czerwonego.

Kin Showa  

Showa o metalicznym zabarwieniu. 

Kirekomi 

Wycięty. Shiroji które jest wycięte z plamy Hi i wchodzi aż na brzuch. Jest to Shiroji który tworzy schodkowe wzory, takie skomplikowane wzory zwane są Inazuma. Kirekomi wydaje się rosnąć razem przyrostem masy Koi. Wzór Hi bez Kirekomi można nazwać Ipponhi

Kiwa

Ostre zakończenie wszystkich krawędzi wzoru.

Ko

Mały.

Kohaku 

Biały Koi z czerwonymi plamami.

Koi-dangi

Japońskie zwroty podczas dyskusji o Koi używane przez entuzjastów "rozmawianie o Koi".

Koishi lub Koishokunin

Człowiek który posiada bardzo dużą wiedzę, mówiąc w skrócie specjalista - hodowca z prawdziwego zdarzenia z wielkim doświadczeniem, którego powołaniem jest produkcja i selekcja Nishikigoi.

Kokenami

Łuskowanie-rozkład łuski na ciele. Nieprawidłowo rozłożona łuska u Nishikigoi jest szczególnie ważna w różnych wariacjach Doitsu. Widać to najczęściej w grupie Mujimono (jedno kolorowe Koi).

Kokesuki

Wyblakłe obszary wzorów Hi występujące najczęściej z powodu choroby lub utraty wagi. Określenie to opisuje plamy Hi które nie nasycone kolorem i przebija się przez nie kolor biały.

Kokkaku 

Szkielet Koi. Smukłe nieotłuszczone ciało, jakość i wzory są to trzy najważniejsze czynniki mające wpływ na piękno Nishikigoi, ale podstawą prawidłowej budowy ciała Koi jest szkielet.

Koromo

Jest to Kohaku czyli biała skóra i plamy Hi na które wchodzi kolor lekko niebieski lub czarny powodując iż czerwień zamienia się w bordowo-fioletowe plamy, Aigoromo ma lekko niebieską siatkę, Sumigoromo ma czarną siatkę.

Kokugyo

Znaczy "Ryba krajowa". Termin ten może być stosowany do tytułu Koi który wygrywa najlepszą kategorię w swoim grupie w Nishikigoi Show w której biorą udział tylko Japońscy hodowcy. Nagroda taka nazywa jest Kokugyo.  

Koromo Sanshoku

Nishikigoi który ma Ai na plamach Hi, czasami można spotkać u Taisho Sanshoku (Sanke). Jest to bardzo rzadka odmiana

Kubiwa Zumi

Kołnierz Sumi. Kubiwa oznacza "kołnierz" lub "naszyjnik". Sumi, który pojawia się wokół szyi, łącząc jedną powierzchnię skrzeli z drugą. Określenie to opisuje kształt niektórych Sumi, który występuje w rodzinie Utsurimono (włącznie z Showa i wszystkimi Utsuri). Sumi dosłownie przypomina obrożę psa.

Kuchibeni

Szminka. Hi na ustach Koi. Czerwona obwódka na wargach wygląda jak szminka, efekt ten może być bardzo ciekawy i Koi z taką cechą mogą być bardzo urocze.

Kuchi Zumi

Sumi na ustach. Sumi wokół otworu gębowego widać czasami na Utsurimono takich jak Showa. To rzadka cecha, ale również Taisho Sanshoku (Sanke) może mieć Kuchi Zumi.

Kujyaku

Oznacza dosłownie pawia, Kohaku posiadający wzór łusek podobny do Gin Matsuba lub metalicznego Goshiki

Kumonryu

Dosłownie „latający smok”. W starej japońskiej legendzie, smoki zamieniły się w koi i przyleciały z nieba. W Japonii lecący smok nazywany jest Kumonryu. Wzór Sumi u tej odmiany Koi przemieszcza się razem z płynącym czasem. Ponieważ Sumi przemieszcza się po ciele Koi - przypomina latającego smoka, z tego względu tą odmianę Koi nazwano Kumonryu.

Kuragake

Siodło. Termin używany do opisu wzoru, który przechodzi po grzbiecie Koi i pokrywa z obu stron boki na kształt końskiego siodła. Jest to jeden z najbardziej znanych i powszechnie występujący wzorów. Zwykle używa się do opisywania plam Hi, ale może również posłużyć do opisu plam Sumi

Kuroboshi

Stosunkowo duża czarna plama. U młodych Koi Showa, gdy taka plama zaczyna się pojawiać oznacza to początek rozwoju Sumi. Jest bardziej intensywne i ciemniejsze niż Kage Zumi (cień na powierzchni skóry). 

Kurogoi

Czarny jadalny karp, od niego wywodzi się linia genetyczna każdego Nishikigoi.

Kurogoshiki

Kuro oznacza "czarny". Termin opisuje Koi Goshiki z czarno-ziemistym kolorem łusek. To nie jest nazwa odmiany, ziemisty kolor ciała zależy od temperatury wody. Kuro staje się jaśniejszy w ciepłej wodzie, a ciemniejszy w zimnej wodzie.

Kuroko

Czarny narybek. Tylko Kuroko zostaną wybrane do zabicia-utylizacji podczas selekcji Kumonryu, Utsurimono jak i Showa 

Kurome

Koi mający czarne oczy. Czarne oprawki oczu można zauważyć u Sanke i Showa. Jeśli oczy mają białe obrzeża, to zwykle występują u Kohaku

Kutsubera

Dosłownie „łyżka do butów”. Termin używany do opisania kształtu Hi na głowie. Wzór może składać się z okrągłej plamy Hi na ustach i czworokątnego Hina czole. Typowy Kutsubera na głowie ma Koi Maruten.

Kyobai

Aukcja

Kupuj w koimark.pl

Kontakt

  • Firma:

    TIME Marek Szurpik

    ul.Hołowieska 56

    17-100 Bielsk Podlaski

  • Telefon:

    +48 730-301-809

  • Email:

    sklep@koimark.pl

  • Social:
  • Brak postów do publikacji.