Słownik Nishikigoi

A N
B O
C P
D Q
E R
F S
G T
H U
I V
J W
K X
L Y
M Z

H

Terminologia       japońska   
Znaczenie

Hachi

Głowa. Opisywana w wielu kategoriach, jako Ban (co oznacza talerz), (Kao) natomiast oznacza twarz lub męską twarz. Głowa Koi jest często uważana za najbardziej znaczącą i ważną część Nishikigoi. Wzór na głowie, oraz jasność Shiroji są szczególnie ważne.

Hachiware

Dosłownie podzielona głowa. Hachi oznacza"głowę", Ware oznacza"dzielenie". Wzór Sumi, który dzieli głowę na dwie połowy, można go zauważyć w Shiro Utsuri, Showa, Kin Showa i u innych Utsuri. Zwany także Menware. U ludzi oznacza"twarz", ale u Koi zarówno"głowa" jak i "twarz" odnoszą się do tego samego, a zatem są używane na przemian.

Hageshiro

Hajiro z białą głową. 

Hajiro

Czarny Koi z białymi płetwami piersiowymi lub białymi końcówkami i białym brzuchem. Hageshiro jest to Hajiro z białą głową. Doitsu Yotsushiro jest to bezłuski, czarno biały Koi składający się z 4 białych części: nos-pyszczek, ogon i obie płetwy piersiowe. Yotsu oznacza 4, Shiro oznacza biel - w ten sposób określa się czarnego Koi z czterema białymi częściami, taka ryba zalicza się do rodziny Kumonryu.

Hakamahaki

Dosłownie - Koi noszący spodnie. Nishikigoi mający na drugiej połowie małe Shiroji pokryty dużą ilością wzorów. Takie Koi wyglądają  jakby miały na sobie spodnie moro. Przeciwieństwem takiego Koi jest ryba z małą ilością wzorów na drugiej połowie ciała lub całkowicie bez wzorów, takiego Koi nazywa się Bongiri.

Hanagara Moyo

Wzór przypominający kwiat. Wzór Hi, który wygląda jak kwitnący kwiat.

Harabote

Otłuszczone ciało. Dobrze wyglądająca, smukła, nie otłuszczona linia ciała, jest bardzo ważna w ocenianiu Koi. Uformowanie ciała które pozwala Koi pływać w wodzie swobodnie i bez wysiłku jest uważane za idealne. Koi, który jest za gruby ima duży brzuch nazywany jest Harabote i jest to niepożądana cecha.

Hariwake

Inaczej Hikarimono Muji , Koi mające metaliczną białą barwę na której widać żółto- pomarańczowe wzory. Gdy powstawała ta odmiana,wzory mieszały się we wszystkich odcieniach pomiędzy żółtym i czerwonym, ale Koi z mocno czerwonymi wzorami stały się odrębną odmianą zwaną Kikusui, Koi który jest w zasadzie metalicznym-bezłuskim Kohaku czyli Doitsu Kohaku. Pierwotnie słowem Hariwake określano kontrast między złotem i platyną.

Hasama Zumi  

Sumi pośrodku. Sumi pomiędzy plamami Hi. Termin używany do opisania Sumi na Taisho Sanshoku (Sanke). Hasami Sumi znajduje się na wąskich plamach Shiroji nie występujące na plamach Hi.

Hashiri Zumi

Biegające Sumi. Hashiri oznacza"biegać". Sumi, które jest nieregularne, przypominające paski (ale nie Motoguro) na płetwach piersiowych Koi Showa. Termin ten jest używany do opisania pasków Sumi napłetwach piersiowych Taisho Sanshoku (Sanke). Zwrot używany tylko do płetw piersiowych i płetwy ogonowej,  ale nie dla Sumi na ciele Koi. Zwroty podobne, określające te same cechy, to Tezumi lub Rentaiki.  

Heisei Nishiki  

Termin opisujący to samo co Doitsu Yamato Nishiki.

Hi 

Jest to czerwony, natomiast Hi, Aka i Beni to wszystko oznacza "czerwień", istnieją subtelne różnice podczas używania tych zwrotów, są zrozumiałe dla doświadczonych hodowców i ludzi od dawna tkwiących w kulturze Koi.

Higoi 

Cały czerwony Koi, który jest mniej czerwony niż Benigoi, równie często nazywany jako Aka Muji.

Hikari

Metaliczny Koi, są 3 klasy Hikarimono:

- Hikari Muji (do Hikari Muji zalicza się Platynę i Yamabuki)

- Hikarimoyo (do Hikarimoyo zalicza się Kujyaku)

- Hikari Utsuri (do Hikari Utsuri zalicza się Kin Showa, Gin Shiro Utsuri, i Kin Ki Utsuri).

Hikarimono

Metaliczna klasa Koi. Nishikigoi ze świecącymi, metalicznymi ciałami, te Koi wywodzą się z oryginalnej linii Ogon.

Hikaribore

Nieregularne-porozrzucane plamy Hi. Małe plamy Hi oddzielone od reszty plam.Nie jest to pożądana cecha, i są to zwykle niepotrzebne wzory, ale może być to też dobra cecha u Kohaku które mają za dużo Shiroji.

Hi-moyo  

Czerwone wzory, takie jak u Kohaku.

Himo Zumi

Sumi jak struna. Kształt Sumi, jest długi i cienki wygląda jak struna (Himo), ale nie zawsze jest proste. Zwrot zwykle używany do opisania Sumi u Showa i Taisho Sanshoku(Sanke). Sumi zazwyczaj stają się grube, ale kiedy pojawia się w postaci cienkiego i artystycznego wzoru,to ta cecha sprawia iż Koi staje się bardzo atrakcyjny. W zależności od kierunku i położenia wzoru, może to być również Tate Zumi (równolegle do płetwy grzbietowej), Obi Zumi (przekraczające płetwę grzbietową i widziane jako Obi) lub Tasukigake (ukośne).

Hi Mura

Niespójny-niejednolity kolor w plamach Hi.Hi powinien być jednolity na całym ciele Koi. Z czasem wyblakłe wzory Hi mogą się stać bardziej intensywne w miarę wzrostu Koi, im starsza ryba tym więcej gromadzi karotenu w komórkach tłuszczowych. Kokesuki odnosi się do zanikających plam Hi lub plam tracących kolor na skutek bardzo miękkiej wody, chorób lub urazów i te zjawisko nazywamy Hi Mura.

Hi Showa  

Czerwony Showa. Showa mający bardzo dużo plam Hi i bardzo mało Shiroji. Nie jest to nazwa odmiany Koi, ale raczej opis ilości Hi w porównaniu do Shiroji. Kindai Showa Sanshoku jest to nazwa częściej stosowana i popularna, w teraźniejszych czasach rzadko słyszy się Hi Showa. 

Hitomomi Zumi

Wzór Hito. W krztałcie litery "V" lub "Y" spotykany w Hachiware Zumi. Ten kształt odnosi się do japońskiego charakteru (Hito), dla tego Hitomoji oznacza (dosłownie wzór z charkterem).

Honmeibara 

Najbardziej lubiany tarlak-rodzic z wszystkich Nishikigoi. (Hodowca który ma kilkadziesiąt tarlaków ma zawsze wśród nich kilka swoich najlepszych Honmeibara) 

Houki Zumi  

Dosłownie miotła z Sumi. Houki oznacza"miotłę". Sumi, który wygląda jakby został zamieciony miotłą. Wzór pasków Sumi który widać na płetwach piersiowych  i płetwie ogonowej u Taisho Sanshoku(Sanke). Zwany także Hashiri Zumi ("biegający" Sumi) lub Tejima ("pasiasta ręka-ręka w paski”). Kilka małych pasków jest najbardziej wskazane. Natomiast bardzo dużo pasków nie jest już preferowane.

Kupuj w koimark.pl

Kontakt

  • Firma:

    TIME Marek Szurpik

    ul.Hołowieska 56

    17-100 Bielsk Podlaski

  • Telefon:

    +48 730-301-809

  • Email:

    sklep@koimark.pl

  • Social:
  • Brak postów do publikacji.