Słownik Nishikigoi

A N
B O
C P
D Q
E R
F S
G T
H U
I V
J W
K X
L Y
M Z

M

Terminologia   japońska   

Znaczenie

Mado

Okno. Małe obszary Shiroji występujące zarówno na plamach Hi jak i Sumi, które wyglądem przypominają okna. Te Shiroji na plamach Hi jest również nazywany Madoaki.

Madoaki

Plama w kształcie okna z Shiroji na plamie Hi, jest to wada obniżająca wartość i atrakcyjność Koi.

Maki

Zaokrąglony wzór Hi schodzący aż poniżej linii bocznej Koi. Maki jest pożądane u Kohaku oraz Showa.

Makiagari

Zawinięty do góry. Termin używany do opisania Sumi w rodzinie Utsurimono takich jak Showa lub Shiro Utsuri. Sumi w rodzinie Utsurimono wznosi się owijając ciało od brzucha i wchodząc na plecy wzdłuż tułowia.

Makisagari

Zawinięty do dołu. Termin używany do opisania plamy Hi schodzącej od grzbietu w dół do brzucha. Gdy zatrzyma się powyżej linii bocznych, można powiedzieć, że "Makisagari jest lekkie". Jest to termin używany do opisania tylko plam Hi. Makiagari jest określenie dla Sumi u odmian z grupy Utsurimono.

Maezashi

To samo co Sashi.

Mameshibori

Jeden z dwóch rodzajów koloru tła u Goshiki. Mameshibori odnosi się do jaśniejszego koloru tła. W przeciwieństwie do Kuro Goshiki, siatka nie ma tendencji do przyciemnienia i ma tendencje do jaśnienia w zależności od temperatury wody.

Maruten

Okrągła plama na głowie. Gdy Koi ma tylko jedną okrągłą plamę Hi, i ta plama występuje na głowie, Koi nazywany jest Tancho. W przypadku gdy Koi ma wiele plam Hi, w tym jedną Hi na głowie, Koi taki nazywany jest Maruten.Czerwona plamka na głowie Koi przypomina Japońskiego żurawia zwnego Tancho Zuru.Wzór podobny mają również japońskie flagi i Tancho kohaku są bardzo pożądane z tego powodu. Duże, okrągłe, plamy Hi na środku głowy są najbardziej pożądane. Małe, okrągłe plamki na głowie nazywane są Ko (mały) Maruten.

Maruzome 

Okrągła Kiwa. Kiwa, której końce przypominają kształt muszli przegrzebki skalnej („małż żyjący na przybrzeżnych skałach”), nazywana również Tama Giwa. Często spotykana u Kohaku z hodowli Dainichi. Jest to bardzo ceniona cecha ponieważ przypomina płatek kwiatu wiśni. Przeciwnością Tama Giwa jest Kamisori Giwa.

Matsuba

Sosnowa szyszka. Koi które ma ten wzór łuski z ciemnym Ai (kolor indygowy) na całym ciele nazywany jest Matsuba.

Matsukawabake 

Czarno-biały Koi, którego kolory zmieniają się i są bardzo chaotycznie porozrzucane na całym ciele, Matsukawabake jest to nieatrakcyjny Koi.

Medaira   

Nawiązuje do linii, która biegnie między oczami Koi. To jest idealnie wypośrodkowany wzór na głowie. Idealny wzór Medaira zaczyna się tuż przy samych ustach i biegnie w górę głowy. 

Meiri 

Najlepszy Koi .Wybitnie idealny, niepowtarzalny Nishikigoi z najlepszymi cechami. Jedyny w swoim rodzaju. To jeden z najlepszych wśród wszystkich wyróżnianych Koi. Inny termin określający najpiękniejszego Koi to Ippin.

Mekazura

Dosłownie brzeg oczu. Skóra i mięśnie, które otaczają oczy w tym powieki Koi. Gdy kolor otacza tylko część oczu, mówi się "to shańbiona Mekazura". Jeśli Mekazura jest biała na wzorze Menkaburi, to jest to wciąż wysokogatunkowy Koi, i Menkaburi nie jest uznawany za wadę.

Mekiki

Ekspert Koi. Doświadczona i dobrze wyszkolona osoba, która morze precyzyjnie oceniać nie tylko obecną wartość Koi, ale także jest w stanie przewidzieć jaką wartość w przyszłości będzie miał dany osobnik Koi.

Mena i Kana

Mena oznacza Kobietę, a Kana Mężczyznę.

Menasa 

Wąski wzór na głowie Koi. Koi z Menasa ma szerokie Shiroji na bokach głowy ponieważ wzór wije się jak zygzak i nie wchodzi w prostej linii między oczami. W takich przypadkach można powiedzieć, że "głowa tego Koi jest Menasa".

 

Menkaburi

Część rozciągającego się wzoru Hi na głowie aż po za oczy, niepożądana cecha szczególnie u Kohaku.

Menshiro

Biała twarz. Menshiro oznacza iż obie pokrywy skrzelowe są białe i czysta głowa, bez jakich kolwiek plam Hi. Jest to szczególnie ważne w przypadku wariacji Kohaku, ale nie jest absolutna konieczność. Nawet Menkaburi można ocenić jako akceptowalny wzór, gdy Koi jest pełen innych zalet.

Menware 

Rozdzielony wzór. Opisuje wzór Sumi widziany tylko w Showa lub Shiro Utsuri który dzieli głowę. Idealne Menware (jest również zamiennie nazywane jako Hachiware) przypomina Inazuma przechodzący od głowy do ramienia, i daje Koi wrażenie siły i mocy.

Midorigoi 

Żółto-zielony, niemetaliczny Koi, może występować w formie Doitsu lub pełnołuskiej.

Midori Ogon

MetalicznyMidorigoi może mieć łoski z lekkim Sumi na grzbiecie, występuję tylko w formie Doitsu.

Motoaka

Hi u podstawy płetw piersiowych, jeśli pokrywa tylko 30% płetw, jest to idealny Motoaka. Pozostały % płetw piersiowych powinna być w kolorze białym. Jeśli nie da się łatwo zauważyć tej cechy u Kohaku patrząc z góry, mimo że Motoaka przekracza 30% to jest do zaakceptowania. Jeżeli widać to na pierwszy żut oka, cecha ta uważana jest za słaby punkt Kohaku. Natomiast jest to bardzo charakterystyczna cecha Koi z rodziny Asagi i Shusui.

Motoguro

Sumi u podstawy płetw piersiowych. Zauważalny przede wszystkim w Showa i Shiro Utsuri. Może też oznaczać, Sumi na płetwie ogonowej. Jeśli pokrywa tylko 30% płetwy uważany jest za idealny. Małe Sumi występujące w miejscu, gdzie tułów spotyka się z nasadą płetwy oznacza dobrą jakość Motoguro. Jeśli Sumi jest rozłożone jak wachlarz i przypomina miotłę, to jest cecha nieporządana w Showa i Shiro Utsuri. Wysoka jakość Motoguro to biała płetwa piersiowa z malutkim Sumi tuż u nasady płetwy.

Moyo

Wzór. Zwany także Katatsuki. Wzór jest tylko jednym z elementów piękna Nishikigoi. Pochodzenie i jakość są jeszcze ważniejsze.

Mudagoke

Nieregularna porozrzucana łuska. Nieregularna łuska na Doitsu Koi. Łuska tworząca linie proste począwszy od karku i biegnące po obu stronach płetwy grzbietowej atrakcją i pięknem w Doitsu Koi. Wszystkie łuski wybiegające po za te linie są bardzo zauważalne i są dużą wadą Doitsu.

Muji 

Jednolity kolor pokrywający całe ciało Koi. 

Mukashi Showa 

Showa starego typu. Przeciwieństwem jest Kindai (nowy) Showa, które mają dużo Shiroji. Starsze tradycyjne Showa miały dużo Sumi i teraz nazywa się je Mukashi Showa lub czasami Hi Showa. To nie jest nazwa odmiany, ale raczej opis. W obecnych czasach istnieje jeszcze wiele Mukashi Hi Showa o najwyższej jakości.

Kupuj w koimark.pl

Kontakt

 • Firma:

  TIME Marek Szurpik

  ul.Hołowieska 56

  17-100 Bielsk Podlaski

 • Telefon:

  +48 730-301-809

 • Email:

  sklep@koimark.pl

 • Social:
 • Brak postów do publikacji.