Słownik Nishikigoi

A N
B O
C P
D Q
E R
F S
G T
H U
I V
J W
K X
L Y
M Z

B

Terminologia japońska   

Znaczenie

 

Bekko

Bekko w dosłownym tłumaczeniu to "skorópa żółwia". Jednolity kolor Koi z czarnymi plamami; Shiro Bekko jest to biały Koi  z czarnymi plamami, Hi Bekko jest to czerwony Koi z czarnymi plamami, a Ki Bekko jest to żółty Koi z czarnymi plamami.

Beni

Słowo oznaczające intensywny kolor czerwony 

Benigoi  

Bardzo intensywnie czerwona odmiana Koi bardziej czerwona niż Higoi, Benigoi to są naprawdę czerwone Koi

Beni Kumonryu

Kumonryu z wzorami Hi. Kumonryu jest to Doitsu w rodzinie Karasu. W czasach gdy z Karasu próbowano wyselekjonować Kohaku, przypadkowo odkryto Beni Kumonryu. Część wzorów powinna być bardziej podobna do linii ze wzorem Kumonryu, ale nie podobna do plam Kohaku

Beta Ginrin  

Połyskujące lustro. Cała łuska błyszczy jak lustro. Termin występuje także także pod nazwą Niigata Ginrin. Sam połysk jest bardzo mocny, ale w zależności od kąta widzenia, może się wydawać mocny lub słaby. Hodowcy Japońscy w późniejszym okresie wyhodowali Hiroshima Ginrin, który ma o wiele silniejszy połysk od Beta Ginrin.

Bongiri  

Druga połowa w świetle. Nishikigoi, który ma mało wzoru na drugiej połowie ciała, albo ma bardzo lekki wzór w porównaniu do pierwszej połowy. Koi wygląda jak by miał na sobie koszulkę. Jest to wada gdy Koi jest niewielki, jeśli jednak Koi szybko rośnie i właściwie przybiera na wadze, to może stać się bardzo piękny. Na świecie jest wiele Koi z Bongiri które zdobyły tytuły czempionów. 

Bozu  

Łysy. Słowo Bozu dnosi się do łysej głowy buddyjskiego mnicha. Bozu to Koi z całą białą głową albo mający trochę Sumi. Początkowo Koi które miały nawet małe kolorowe plamy na głowie nie były nazywane Bozu. Ostatnimi czasy wszystkie Koi z jednolicie jasnymi głowami zaliczane są do Bozu.

Bu  

Jednostka długości za pomocą której klasyfikuje się japońskie koi na pokazach. Na przykład  20 Bu jest to klasa dla Koi między 15cm a 20cm.

Budo Goromo  

Winogronowy kolor Goromo. Budo oznacza "winogron", który ma ciemnofioletowy kolor. Kolor Budo obejmuje wszystkie plamy Hi i nie tworzy półksiężycy tak jak robi to Ai w Aigoromo. Występuje piękny kontrast między Shiroji i Budo, zresztą widać to na przykładzie każdego Koi Budo Goromo.

Kupuj w koimark.pl

Kontakt

 • Firma:

  TIME Marek Szurpik

  ul.Hołowieska 56

  17-100 Bielsk Podlaski

 • Telefon:

  +48 730-301-809

 • Email:

  sklep@koimark.pl

 • Social:
 • Brak postów do publikacji.