Słownik Nishikigoi

A N
B O
C P
D Q
E R
F S
G T
H U
I V
J W
K X
L Y
M Z

N

Terminologia japońska    
Znaczenie
Nabe Zumi

Słabe Sumi, przeciwieństwo Urushi Zumi.

Narumi Asagi

Dosłownie normalny - klasyczny Asagi wzór uważany za Narumi Asagi, nazwa ta przypomina też Narumi Shibori (który odnosi się do wzoru tradycyjnych Japońskich tkanin). Narumi Asagi ma białą siatkę utworzoną przez Fukurin otaczającą szaro-niebieski rdzeń każde jłuski.

Niban Hi

Słaby, nie wykrztłacony Hi, najczęściej występuje w późniejszym rozwoju Koi. Jest to często zauważalne w Kiwa. To sprawia, że w pięknym wzorze Nishikigoi pojawiają się miejsca zamazane i zlewające się, brakuje im wyraźnego kontrastu między Hi i Shiroji. Koi z Niban Hi bardzo rzadko oddzyskują wyraźny wzór Hi.

Niigata Ginrin

Połyskujące lustro. Niigata Ginrin, zwany także Beta Gin, pojawia się przede wszystkim na brzuchu Koi i rzadko pojawia się z tyłu. Nazwa Beta Gin pochodzi od łusek błyszczących jak lustro. Problemem jest to, iż połysk jest słabszy obserwując Koi pod niektórymi kątami. Natomiast Hiroshima Ginrin jest to ulepszona wersja Ginrin.

Niigata Nogyosai

Wystawa rolnictwa w prefekturze Niigata gdzie odbywa się właśnie wystawa Niigata Nishikigoi. Jedynie hodowcy z Niigata mogą rywalizować na tej wystawie. Wystawa odbywa się w mieście Ojiya podczas każdego ostatniego weekendu października. Wydarzenie jest częścią ogólnokrajowego festiwalu rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa w Japonii. Zdobywca pierwszego miejsca z tytułem Grand Champion nagradzany jest przez Ministra Rolnictwa i Rybołustwa.

Nimai Zashi

Sashi to dwie skale szerokości wzorów na grzbiecie Koi, lewa i prawa. Idealne Sashi powinny być dokładnie takie same po obu stronach grzbietu ryby. Sanmai Zashi jest to już skala trzy stopniowa, gdzie wzory na grzbiecie układają się w trzech płaszczyznach, po bokach i na środku grzbietu.

Nishikigoi

W dosłownym tłumaczeniu to brokatowy karp, ozdobna, kolorowa udomowiona odmiana karpia (Cyprinus Carpio)Koi to skrót od Nishikigoi

Nishikigoidaki

Przenoszenie Koi gołymi rękami. Wykorzystywanie rąk do przenoszenia dużych Koi jest bardzo dobrym rozwiązaniem, ponieważ przenoszenie bardzo dużych i ciężkich Koi w siatce lub podbieraku może spowodować obrażenia ciała i uszkodzenie kręgosłupa Koi. Tylko doświadczony i pewny siebie Koishi może przenosić duże Koi ręcznie , w przeciwnym wypadku może się to skończyć tragicznie. (Trzeba pamiętać iż Koi to karp, bardzo ruchliwa, pokryta śluzem ryba która bardzo łatwo może się wyślizgnąć z rąk) 

Nezu Ogon  

Koi o szarometalicznym kolorze

Nidan

Koi mający tylko dwie podłużne duże plamy Hi (najczęściej jest to Kohaku Nidan ) 

Nisai

Koi mający dwa lata

Nose Zumi

Dosłownie Sumi jadący na koniu – (plamki jedna na drugiej) Taisho Snake jest często określany jako Nose Zumi, czarne plamki zachodzące często na Hi, mogą się przemieszczać z wiekiem ryby. Taisho Sanshoku może mieć tylko kilka czarnych plamek zachodzących na Hi, które z upływem czasu mogą zniknąć całkowicie. Koi z Nose Zumi nazywane są również Kasane Zumi.

Kupuj w koimark.pl

Kontakt

  • Firma:

    TIME Marek Szurpik

    ul.Hołowieska 56

    17-100 Bielsk Podlaski

  • Telefon:

    +48 730-301-809

  • Email:

    sklep@koimark.pl

  • Social:
  • Brak postów do publikacji.