Słownik Nishikigoi

A N
B O
C P
D Q
E R
F S
G T
H U
I V
J W
K X
L Y
M Z

D

Terminologia    japońska   
Znaczenie

Daiya Ginrin

Brokatowy diament. Daiya oznacza "diament". Ginrin które świeci bardzo mocno, nawet gdy oglądamy Koi pod różnymi kątami, z tego powodu dodano jeszcze diament do terminu Ginrin. Zwany jest także jako Hiroshima Ginrin. Kamidera Koi Farm w Hiroszimie jako pierwsza wyhodowała linie genetyczne Daiya Ginrin z Niigata Ginrin. Obecnie większość Koi z Ginrin jest zaliczana do Daiya Ginrin.

Danmoyo

Przechodzący wzór. Pojedyńcze plamy Hi tworzące wzory, liczone jako "pierwszy etap", "drugi etap" i "trzeci etap", itp. Liczy się je od głowy i przechodzi w kierunku ogona.

Date

Wzór. Zwany także jako Katatsuki. Wzór jest tylko jednym z elementów piękna Nishikigoi. Pochodzenie i jakość Koi są jeszcze ważniejsze.

Doh

Korpus, trzon.

Doy Hi

Hi na ciele Koi.

Doh Zumi

Trzon Sumi. To często oznacza duże Sumi, które schodzi w dółpoza linię boczną często widoczne u Showa.

Doitsu

Potocznie nazywany jako niemiecki karp pozbawiony łuski, zazwyczaj z rządkiem łuski wzdłuż obu linii bocznych i rządem łusek po obu stronach płetwy grzbietowej, ale nie można traktować Doitsu jako Koi wyhodowanego w Niemczech, ponieważ Doitsu został wyhodowany w Japonii z krzyżówki Japońskiego Wagoi i Niemieckiego jadalnego karpia lustrzenia. Występuje wiele klas Doitsu - łuski tylko wzdłuż płetwy grzbietowej, łuski na całym grzbiecie, łuski od początku głowy lub tuż za głową, linie boczne bez łuski itd. (Karp ten został przywieziony z Niemiec do Japonii w 1904 roku) od tamtej pory  Japończycy eksperymentują z Doistu  tworząc coraz to nowe hybrydy, najpiękniejsze z nich to Shusui i Kumonryu.

Doitsu Yamato Nishiki

Znaczenie słowa Kumonryu: Yotsu oznacza 4, Shiro oznacza biały - Koi składający się z czterech białych części: nos, ogon i obie płetwy piersiowe. 

Doka Zumi

Duże Sumi. Zwane także Oh Zumi.

Doroike

Naturalny staw błotny-gliniany. Naturalne stawy wykopane w błotno-glinianym podłożu używane są do szybkiego wzrostu Nishikigoi oraz intensywnego wybarwienia. Glina zawiera liczne minerały i pierwiastki które wraz z topniejącym śniegiem spływają do stawu i mineralizują wodę każdej wiosny. Ze względu na dużą objętość wody i powierzchnię stawu, Nishikigoi ma wspaniałe warunki do szybkiego wzrostu. Wielu hobbystów od wiosny do jesieni przenosi swoje ulubione Koi do glinianego stawu by pobudzić wzrost i wyostrzyć kolory. W Japonii Koi rzadko są trzymane zimą w stawach glinianych, ponieważ pod lodem Koi hibernują i nie mogą być karmione co wiąże się z wolniejszym wzrostem. By Koi nieustannie rosły, wyławia się je jesienią i przenosi do betonowych zbiorników pod szklarniami gdzie hodowla jest dalej kontynuowana i Koi rosną w dalszym ciągu.

Kupuj w koimark.pl

Kontakt

 • Firma:

  TIME Marek Szurpik

  ul.Hołowieska 56

  17-100 Bielsk Podlaski

 • Telefon:

  +48 730-301-809

 • Email:

  sklep@koimark.pl

 • Social:
 • Brak postów do publikacji.