Słownik Nishikigoi

A N
B O
C P
D Q
E R
F S
G T
H U
I V
J W
K X
L Y
M Z

I

Terminologia       japońska   
Znaczenie

Ichi bu

Rozmiar nr 1.

Ichimatu

Dosłownie szachownica, duży wzór przechodzący z lewej strony na prawą.

Ichimatsu pattern

Wzór przypominający szachownicę.

Ikeage

Dosłownie żniwa-zbiory. Późną jesienią Nishikigoi są wyławiane ze stawów naturalnych błotno-glinianych. Ikeage jest wydarzeniem podobnym do żniw (zbieranie Koi ze stawów).

Inazuma

Oznacza "piorun". Termin używany do opisania kształtów plam Hi. Zygzakowaty wzór przypominający błyskawicę przebiegającą po grzbiecie Koi. Wzór Inazuma jest wysoko ceniony, gdyż na przemian pokazuje kontrastujące ze sobą Shiroji i Hi.

Ippin

Jedyny w swoim rodzaju. Każdy Nishikigoi jest inny i niepowtarzalny piękno może być interpretowane na wiele sposobów. Szczególnie piękne Nishikigoi nazywane są Ippin. Ippin jest odpowiednikiem wyjątkowej urody i atrakcyjności. Innym terminem opisującym wyjątkowego Koi jest Meiri.

Ipponhi

Dosłownie „nieprzerywana czerwień”. Pojedyńczy nieprzerywany długi wzór od głowy aż do ogona. Wzór nie ma żadnego Kirekomi Hi i jest oddzielony Shiroji od brzucha. Jest to nudny i nieciekawy wzór. Jeśli Koi jest wysokiej jakości, wzór Ipponhi może wyglądać ciekawie. Inazuma jest jedną z form Ipponhi.

Iroage

Uwydatnienie koloru. Ponieważ Nishikigoi nie wytwarza sam czerwonych pigmentów na ciele, trzeba podawać rybom karoten razem z pokarmem, który utrzymuje czerwone ubarwienie na plamach Hi. Czasami można usłyszeć stwierdzenie "ten Koi potrzebuje Iroage" i to oznaczałoby, że ta ryba ma wyblakłe plamy Hi i powinna dostawać większe ilości pokarmu wybarwiającego.

Irogoi

Bardzo stara nazwa Nishikigoi.

Kupuj w koimark.pl

Kontakt

 • Firma:

  TIME Marek Szurpik

  ul.Hołowieska 56

  17-100 Bielsk Podlaski

 • Telefon:

  +48 730-301-809

 • Email:

  sklep@koimark.pl

 • Social:
 • Brak postów do publikacji.