Słownik Nishikigoi

A N
B O
C P
D Q
E R
F S
G T
H U
I V
J W
K X
L Y
M Z

T

Terminologia   japońska   
Znaczenie

Taiko

Wysokość. Wysokość Koi mierzona od karku toż pod płetwą grzbietową do dolnej części brzucha. Taiko to dosłownie pomiar najszerszej części. Potocznie uważa się iż Koi, które mają duży Taiko mają potencjał do wzrostu na Jumbo Koi. Oczywiście oceniając Koi trzeba brać pod uwagę wszystkie czynniki, Taiko to tylko jeden z nich. 

Taisho

Okres-czas, w którym powstał Taisho Sanshoku (Sanke).

Taisho Sanshoku (Sanke)

Właściwa nazwa dla Sanke lub Taisho Sanke. Sanshoku oznacza trzy kolory. Ta odmiana powstała podczas hodowli Kohaku. W kilku przypadkach podczas rozmnażania Kohaku nagle pojawiły się Koi z czarnymi pigmentami. Od tamtej pory jest popularna i ceniona odmiana Koi.

Tancho

Koi który ma okrągłą plamkę Hi na środku głowy, przypomina czerwone kółko na środku japońskiej flagi. Bardzo pożądany Koi, każdy pasjonat chce mieć w swojej kolekcji co najmniej jednego Tancho.

Taragoi

"Jeśli-jeżeli". Słowo „Tara” oznacza spójnik "Jeśli".Taragoi oznacza Koi, który może stać się bardzo duży, jeśli ma spełnione jeden lub kilka warunków. Na przykład: "Jeśli pojawi Sumi w szczególnym miejscu na Shiroji, to Koi byłoby doskonałym Taisho Sanke." Taragoi jest terminem podobnym w znaczeniu do Tategoi, ale używane jest tylko do opisania Koi który może się zmienić, by stać się lepszym. Taragoi niekoniecznie musi być Tategoi, ale Tategoi zawsze jest Taragoi.

Tasukigake

Dosłownie kabel-sznur w kimono, który wiązany jest ukośnie pod pachami i krzyżuje się na łopatkach unosząc rękawy kimona. Termin ppisuje wzór, który przekracza tył Koi ukośnie. Tasukigake nie jest używany gdy wzór krzyżuje się z tyłem w linii prostej (wtedy może być to Obi Zumi). Jeśli Tasukigake będzie wąskie, w takim przypadku może to być również Himo Zumi.

Tategoi

Dosłownie Koi, który się poprawi. Nishikigoi którego wzór jest niedokończony, ale ten Koi ma obiecującą przyszłość. Mianem Tategoi nazywa się Nishikigoi, które mają duży potencjał, aby stać się doskonałym Koi po kilku latach dobrej hodowli i opieki.

Tate Hi

Długi wzór Hi. Podłużna plama która wychodzi od głowy w kierunku ogona. Ponieważ nie ma Maki, jest wzorem słabym, nie rzucającym się w oczy. Płyta Hi która przechodzi przez kręgosłup Koi lub krzyżuje się i ma Maki nazywana jest Kuragake.

Tate Zumi 

Długie Sumi. Sumi mające długi kształt i jest równoległe do ​​płetwy grzbietowej Koi. Sumi zwykle pojawiają się w kształcie Kuragake, i bardzo niewiele Sanke i Showa ma Tate Zumi. Duża Tate Zumi robi duże wrażenie, w przeciwieństwie do Tate Hi która pojawia się jako słaby wzór. Cienki Tate Zumi może być też jako Himo Zumi.

Teaka  

Płetwy piersiowe z Hi. Z wyjątkiem kilku odmian takich jak Asagi, Shusui i Aka Hajiro, płetwy piersiowe powinny być białe. W przypadku gdy Hi rozprzestrzenia się na końcach płetw piersiowych, uważa się to za wadę. Mała część z Hi u nasady płetw piersiowych nazywana jest Motoaka.

Tejima

Pasiaste Sumi. Termin najczęściej używany do opisania płetw piersiowych Sanke. Zwany także Houki Zumi „Houki” to (miotła). Można też spotkać inne słowo opisujące pasiaste Sumi jest to określenie Rentaiki.

Teri  

Połysk skóry. Koi wytwarza na powierzchni ciała ochronny śluz,który pokrywa całą powierzchnię korpusu ryby. Śluz ten pełni funkcje ochronne skóry. Zdrowe Koi produkują bardzo dużo tej wydzieliny i tworzy ona charakterystyczny połysk na całym ciele. Koi chore lub w złej kondycji  produkują mniej wydzieliny, tym samym ich skóra nie ma połysku i jest bardziej narażona na infekcje i ataki pasożytów. Ten połysk nazywa się Teri.

Tezumi  

Sumi na płetwach piersiowych. Sumi które nie zasłania żadnej części z promieni płetwy uważa się za Tezumi i jeśli takie Sumi pojawia się jako Motoguro w Kumonryu, Shiro Utsuri i Showa uważane jest za idealne.

Tobi Hi 

Czerwona łóska nie na swoim miejscu, część wzoru Hi, który jest zły, uważany za wadę. Odstępuje od reszty głównej plamy Hi. Mogą występować przypadki w których Tobi Hi może akcentowac główny wzór.

Toh Hi

Czerwieńna głowie Koi.

Tome Sumi  

Zatrzymujący się Sumi. Tome oznacza "stop." Plama Sumi, która kończy się w sekcji ogonowej lub Sumi tworzące Odome widoczne u Sanke lub Showa. Tome Sumi jest bardzo ważne i znacznie bardziej wartościowe niż Hi w Odome.

Tosai

Dziecko Koi. Koi, które mają mniej niż 1 rok życia. 

Tsubo 

Ważny, decydujący obszar. 

Tsubo Zumi

Kluczowy-decydujący Sumi. Sumi, który pojawia się w decydującym obszarze, który stanowi przeciwwagę dla całego wzoru. Może pojawiać się na Shiroji.

Tsukitsuke 

Cześć wzoru Hi który przebiega przez głowę i dotyka nosa.

Kupuj w koimark.pl

Kontakt

 • Firma:

  TIME Marek Szurpik

  ul.Hołowieska 56

  17-100 Bielsk Podlaski

 • Telefon:

  +48 730-301-809

 • Email:

  sklep@koimark.pl

 • Social:
 • Brak postów do publikacji.