Zbiornik Adacho

Witam wszystkich :)
Chcę pokazać mój zbiornik. W zasadzie to oczko wodne a nie Koi Pond, ale cóż. Takie polskie realia :(
Pojemność 15m3, max gł. 1.5m, filtracja mechaniczno-biologiczna, grawitacyjna, 3 komorowy filtr + strumień z napowietrzaniem, prefiltr szczotki, pompa Jebao eco 5000, UV 18W, napowietrzanie 2100l\h. Obsada- 18szt karpi 15- 40cm euro+ japan i jesiotr.



Zbiornik uszczelniłem folią PVC 1mm, brzegi murowane z kamienia łamanego na zaprawie cementowej.



Ważną funkcję w systemie filtracji, pełni strumień. Jest dopełnieniem cyklu azotowego w moim oczku.



cdn.

#16 napisał Adacho

Adam pozdrawia

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Super foteczki ;)

Powiadasz że masz system grawiatacyjny?
Czyli masz zainstalowany odpływ?

#17 napisał Admin

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Super foteczki ;)

Dzięki :)

Odpływ mam zainstalowany. Nie jest to odpływ denny, bo nie mogłem nigdzie dostać takowego.
Mój odpływ znajduje się 10cm pod powierzchnią wody, i podłączony jest bezpośrednio do prefiltra.
Na tym zdjęciu widać mój filtr (2 komory, trzecia jest za iglakami), a przed nim za kamieniami ukryty jest zbiornik ze szczotkami. Jest nie widoczny.



Widok filtra z góry



Latem filtr jest nie widoczny. To samo co wyżej, tylko latem.



Widok trzeciej komory - Podczas jej budowy ;)



Z trzeciej komory, woda płynie do komory pompy. Stąd przez zawory i UVC kieruję ją na kaskadę + mały stawek liliowy, lub na strumień. Podział dzięki zaworom jest dowolny.
Komora pompy z oprzyrządowaniem.



Strumień rozpoczyna swój bieg od napowietrzania wody. Obsadzony roślinnością, bardzo dobrze oczyszcza wodę ze szkodliwych "odpadów poprodukcyjnych" filtra biologicznego.




Jedną całość z kamiennym zbiornikiem tworzy kamienna tawerna z wędzarnią i drewnianym pomostem.
akurat wędziłem własnej roboty oscypki.
Wszystkie prace budowlane, projektowe, ogrodnicze i nie wiem jeszcze jakie, wykonujemy razem z żoneczką.



Z ławeczki w tawernie, obserwujemy rybki przez okno. Wymiar 80x60, szkło gr 15mm.



cdn.

#19 napisał Adacho

Adam pozdrawia

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Adacho napisał:

Super foteczki ;)

Dzięki :)

Odpływ mam zainstalowany. Nie jest to odpływ denny, bo nie mogłem nigdzie dostać takowego.
Mój odpływ znajduje się 10cm pod powierzchnią wody, i podłączony jest bezpośrednio do prefiltra.
Na tym zdjęciu widać mój filtr (2 komory, trzecia jest za iglakami), a przed nim za kamieniami ukryty jest zbiornik ze szczotkami. Jest nie widoczny.


Nie lepiej trochę głębiej? 10cm pod powierzchnią wody to bardziej w formie skimmera ten odpływ.
Chodzi przede wszystkim o to by zanieczyszczenia zbierać od dołu.

#20 napisał KOImark

"Najtańszym, możliwym sposobem budowania odpowiedniego stawu dla koi jest zbudowanie go tylko raz!!.. ale musisz spełnić jeden podstawowy warunek - musisz zbudować go prawidłowo!!"

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Planuję przebudowę mojego zbiornika.
Będzie odpływ denny i wszystko co trzeba. Muszę trochę poczekać, temat musi dojrzeć ;)
Co do zanieczyszczeń na dnie, biologia robi swoje. Na razie to oczko wodne z rozbudowanym oczyszczaniem biologicznym.
Parametry wody są dobre, na dnie osadu nie ma. Nie przesadzam z obsadą ryb.

Widok dna na gł 1.5m - osoki, piasek i ryby.



Będziesz miał w swoim zbiorniku rośliny ?
Zastanawiam się jak one wpływają na kondycję zbiornika, w kontekście stref mulistych, beztlenowego rozkładu resztek roślin.
Koi Pond odchodzi raczej od roślin na rzecz przewymiarowanej filtracji i eliminacji zanieczyszczeń w zarodku.

#22 napisał Adacho

Adam pozdrawia

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Adacho napisał:
Będziesz miał w swoim zbiorniku rośliny ?
Zastanawiam się jak one wpływają na kondycję zbiornika, w kontekście stref mulistych, beztlenowego rozkładu resztek roślin.
Koi Pond odchodzi raczej od roślin na rzecz przewymiarowanej filtracji i eliminacji zanieczyszczeń w zarodku.


Tzn tak, w przypadku zbiornika z odpływami dennymi nie da się zrobić strefy z roślinami, bo odpływy są w najniższym miejscu na dnie. Żwir i kamienie mogły by się stoczyć do odpływu, a wtedy będzie problem, natomiast rozwiązanie z doniczkami ażurowymi też odpada bo karpie i tak rozkopią każdą doniczkę i to co z niej wypadnie może wpaść do odpływu.

W projekcie mojego zbiornika nie ma strefy roślinnej, która była by murowana-zintegrowana z całą budowlą, ale ja zrobię strefę roślinną która będzie połączona strumykiem. Będzie to oddzielny płytki zbiornik z EPDM w którym będą rośliny.

Rośliny jak najbardziej powinny być w każdy zbiorniku ozdobnym by zachowany był pełny cykl azotowy.
ODCHODY RYB = NH3(Amoniak) sam filtr biologiczny zredukuje NH3 do NO2 następnie będziemy mieli już nieszkodliwe dla życia ryb NO3, ale ostatecznym szlifem powinny być właśnie rośliny które zużyją jako nawóz NO3.

#23 napisał KOImark

"Najtańszym, możliwym sposobem budowania odpowiedniego stawu dla koi jest zbudowanie go tylko raz!!.. ale musisz spełnić jeden podstawowy warunek - musisz zbudować go prawidłowo!!"

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

W moim zbiorniku głównym,ograniczyłem do minimum ilość roślin. W przyszłości, zlikwiduje je całkowicie.
Nie chcę, aby zwiędłe części roślin opadały na dno i tam się rozkładały.
Dlatego mam strumień i mały zbiornik z liliami. Są to strefy wody bez ryb.
Obie te strefy odwalają kupę dobrej roboty denitryfikacyjnej.

#26 napisał Adacho

Adam pozdrawia

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Fajowy zbiornik!!! :woohoo:
Możesz mi napisać z jakiego szkła jest zrobione to okno?
to zwykły float? czy szkło hartowane?

#75 napisał Pondomaniak

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Super zbiornik :whistle: . Śliczne otoczenie. Mnóstwo włożonego serca i pracy. Dbałość o detale i funkcjonalność zarazem (ławki, strumienie, mała architektura, miejsce na odpoczynek, zacienienia, miejsce na obserwację itd). Piękna woda i ryby. Rozpływać się można długo.

Jakoś nie potrafię sobie wyobrazić, że możesz cokolwiek tam udoskonalić :)

#257 napisał BB_King

Pasja daje energię ...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.227 s.

Kupuj w koimark.pl

Kontakt

  • Firma:

    TIME Marek Szurpik

    ul.Hołowieska 56

    17-100 Bielsk Podlaski

  • Telefon:

    +48 730-301-809

  • Email:

    sklep@koimark.pl

  • Social:
  • Brak postów do publikacji.