Zbiornik EPDM z grawitacją i pytania przed rozpoczęciem robót

Witajcie,

Przygotowuję się do rozpoczęcia budowy zbiornika z grawitacją o wymiarach regularnych lustra wody6mx4m i głębokości ok 1,7m, z komorami filtracyjnymi i z osadnikiem tuż za scianą zbiornika, na 4m boku (jeszcze nie wiem jakie będą wymiary części filtracyjnej). Zbiornik jak i komory calkowicie zagłębione w gruncie. Nad komorami nie będzie żadnego domku na razie.

Piszę ścianą gdyż zbiornik będzie miał murowane ściany z bloczków fundamentowych ze wzgledu na warunki terenowe czyli sam piach co na wschodzie Mazowsza jest bardzo często występujące.
W oprócz części filtracyjnej rośliny będą także w zbiorniku na 3 półkach o szer,ok 50 cm każda, na głebokościach odpowiednio : 30,60 i 90 cm które będą wykonane tylko na jednym,6m boku zbiornika.
Z tego wychodzi że najgłebsza część zbiornika będzie miala 6m x 2,5m.
To są moje wstępne założenia i teraz przedstawie moją sytuację:
1/ Zbiornik będzie na działce na której bywam raz w miesiącu.W przyszłości chcę tam się przeprowadzić więc chcę wybudować zbiornik w którym docelowo będą Koi-tylko kiedy...chyba na emeryture :)
2/Nie przewiduję na razie filtracji calorocznej ale chcę zbiornik z grawitacją, jak całe orurowanie od odpływów dennych, skimmera-ów będzie sie zachowywać podczas mrozow kiedy woda będzie w środku?To samo pytanie dotyczy komór....

Na razie będzie to zbiornik który będzie słuzył jako oczko wodne z roslinami i kilkoma rybami orfami i jaziami zeby wybijac co tylko możliwe z komarów itp. ale ma byc wybudowany jako Koi pond w którym będzie sie można rownież popluskać... Ma być wybudowany trzymając sie zasady z forum : raz a dobrze :)

Z góry dziękuję za komentarze :)
Robert

#6650 napisał Pyrzan

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Z orfami (to przecież też jazie) będziesz zadowolony, ale kiedyś, jak wpuścisz tam koi i Ci podrosną, to pożałujesz tych półek. Zamiast tego zrobiłbym na całej dłuższej ścianie na zewnątrz filtr akwaponiczny, szerokości o koło 1metra, głębokości około 0,5m - ten poradzi sobie z azotanami zdecydowane lepiej.
Co do roślin, to zawsze przy ścianach zbiornika możesz podwiesić kosze z liliami wodnymi i efekt będzie ten sam, a jak przyjdą koi i to wszystko zeżrą, nie będziesz musiał żałować, że 1/3 potencjalnej objętości zbiornika została zmarnowana na półki.
Żadne rury nie mają prawa zamarznąć. Są pod ziemią, a odpływy nawet pod dnem zbiornika, przy czym masz mieć filtr przez ścianę, więc przewody też prawie wszystkie będą w środku, oprócz może tego od skimmera (dlaczego nie miałby być w ścianie od strony filtra), czy przewodów powrotnych (przy filtrze akwaponicznym - tylko przelew z filtra do zbiornika). Te należy ocieplić od góry i z zewnątrz jakimś styrodurem (czymś, co można zakopać). Poza tym pomyśl od razu o jak najlepszym ociepleniu całości konstrukcji od zewnątrz, a nawet od spodu. Te średnie obliczeniowe 7C gruntu odpowiadające temperaturze średniej rocznej, a na wschodzie Mazowsza może mniej niż 7C - to i tak coś, co niepotrzebnie będzie zbiornik wychładzać w lecie, a w nawet zimie, o ile masz zamiar go dogrzewać. Ocieplenie zrobiłbym jak najmocniejsze, jak dla domu pasywnego. Nie słuchałbym rad tych, którzy tego nie zrobili - abyś zbiornika nie ocieplał - to nie ich pieniądze będziesz ładował w ogrzewanie (tu autorytetem byłaby osoba, która to zrobiła dobrze, ale z jakichś powodów żałuje tego). Oczywiście także nie moje pieniądze będziesz ładował w ocieplenie, więc ostateczna decyzja i tak w Twoich rękach :). Poza tym, przy gruncie piaszczystym masz nieco lepszą sytuację niż przy glinie - ma on o wiele mniejsze przewodnictwo cieplne, więc trudniej przemarza.
Chcąc zrobić raz a dobrze, zastanowiłbym się także nad ułożeniem w dnie podłogówki - jedna sekcja jak dla pokoju - ok 70m. Wtedy obowiązkowo ocieplenie pod dnem. Koszty śmieszne, a na przyszłość może to być strzał w 10.

#6651 napisał pawelm

Problemem w tym hobby jest to, że wraz z doskonaleniem swojej wrażliwości na jakość koi potrzebujesz coraz większego budżetu.
...Z drugiej strony - mówi się, że im większą masz wiedzę o jakości koi, tym mniej wydajesz na nie pieniędzy...
Moje koi

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Pawelm,
dzięki za otworzenie mi umysłu, ja głupi nie pomyślałem ,ze rzeczywiscie można wbudować skimmer w ścianę między zbiornikiem a osadnikiem, proste rozwiązanie :) tylko czy przy takiej powierzchni zbiornika jeden wystarczy ?
Pomysł z filtrem akwaponicznym tez dobry, chciałem miec troche roślinności z różnych stref brzegowych które zabezpieczone by były przed wykopaniem w przypdaku pojawienia sie kiedys KOI.
Czy Koi objadaja rosliny czy tylko je wykopują?

Pomysł ze skimmerem juz łyknąłem, przemyślę jeszcze ten filtr choc mam obawy ,że murowany przy tej głębokości,w zimie zamarzająca woda mi rozsadzi więc może go zrobić w niecce wyłożonej EPDM......
Inną opcją jest filtr akwaponiczny w obrębie zbiornika ale czy to dobry pomysł?
Robiąc ogrzewanie pod zbiornikiem muszę wylac dno zbiornika betonem bo jak polożyc czy to kable grzejne czy tez rurki do wody na izolacji leżącej wprost na ziemi? To się robi skomplikowane....
Kiedyś pewnie zrobię jakieś pomieszczenie nad filtrem i osadnikiem wiec wtedy ocieplenie dna raczej nie bedzie potrzebne a do tego czasu orfy/jazie sobie poradzą....

#6652 napisał Pyrzan
Za tę wiadomość podziękował: stanisław65

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Pyrzan napisał: skimmer w ścianę między zbiornikiem a osadnikiem, proste rozwiązanie :) tylko czy przy takiej powierzchni zbiornika jeden wystarczy ?

Gdybym miał jeden to byłbym zadowolony :) Pytaj innych.

Czy Koi objadaja rosliny czy tylko je wykopują?

Tak strasznie objadać to może nie objadają, a na wykopywanie, jeżeli są w doniczkach, jest prosty patent - siatka. Miałem jedną lilię, bardzo mocno rosnąca Colossea. Z roku na rok miała mniej liści, a w tym roku ostatecznie wyciągnąłem doniczkę, bo żaden liść nie dotarł na powierzchnię. Jeżeli odpukać przytrafi się tarło, to koi robią wielki bałagan. Z doświadczeń innych - kolega miał pół zbiornika w liliach, lecz postanowił to jednak zlikwidować - pełno mułu pomiędzy doniczkami, wciąż łamane i szarpane liście, etc. Jak koipond, to koipond.

może go zrobić w niecce wyłożonej EPDM......

Też tak będę robił. To dość proste. Trzeba się tylko przyłożyć do uszczelnienia przejścia filtr - zbiornik. Może wmurować jakiś kołnierz do przykręcenia obejmy dociskającej folię.

Robiąc ogrzewanie pod zbiornikiem muszę wylać dno zbiornika betonem bo jak położyc czy to kable grzejne czy tez rurki do wody na izolacji leżącej wprost na ziemi? To się robi skomplikowane....

To jak zamierzałeś zrobić dno w tym zbiorniku?
Nie namawiam, ale technicznie - czym to się różni od normalnej wylewki w domu? (OK, to raczej płyta przejmująca duże obciążenia od wody). Dajesz wylewkę wyrównującą, na nią izolację, ze 20cm styroduru, na to folię i Pex, na to wylewka z mikrozbrojeniem polipropylenowym, w niej może jeszcze siatka. Ja tak zrobiłem w swoim domu i nie miałem ani jednej ryski na wylewce. Warto byłoby skonsultować z budowlańcem kwestię normalnego mocnego zazbrojenia (no przecież daje się), bo to jednak kilka ton wody powyżej. Przy tym zbrojenie działa jak radiator i eliminuje problem ewentualnego zbyt rzadkiego rozstawu przewodów grzewczych.
Co do ocieplenia, to dobrze, że robisz zbiornik o regularnych kształtach - w razie czego łatwiej będzie wymyślić jakąś osłonę i izolację od góry na zimę.

p.s. Zresztą, całe te dywagacje o podłogówce to tylko temat jednej z możliwych opcji. Ja np. zastanawiam się nad zastosowaniem wymiennika płytowego dla podgrzewania wody w obiegu filtracji. Taki za sześć stów 110kW ma maksymalny przepływ 12m3/h, co pozwoliłoby przekierować na niego sporą część wody w obiegu. Wcale nie musi przez niego przepływać całość wody z filtrów, ciepełko i tak rozejdzie się po całym układzie.

#6653 napisał pawelm

Problemem w tym hobby jest to, że wraz z doskonaleniem swojej wrażliwości na jakość koi potrzebujesz coraz większego budżetu.
...Z drugiej strony - mówi się, że im większą masz wiedzę o jakości koi, tym mniej wydajesz na nie pieniędzy...
Moje koi

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

"Podłogówka" na dnie moim skromnym zdaniem to zły pomysł. Przecież nie będziesz w zimie grzał do 20 stopni, to nie są egzotyczne ryby, a koszty wzrosną znacznie. Musisz zaizolować dno, zrobić potężne zbrojenie, lepiej te pieniądze przeznaczyć na filtr bębnowy. System grzewczy jaki nie wymyślisz zrobisz w komorze filtracyjnej, tak jak Paweł radzi. Jedna "nitka" z podgrzewaniem wody i już. Przy tych wymiarach zbiornika, można przemyśleć przykrycie go na zimę
Pozdrawiam
Adam

#6654 napisał OSAD

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Z tą podłogówką to ja zacząłem, w ogóle całość tematu mocno determinuje tytuł wątku (to EPDM), na co nie zwróciłem uwagi.

#6655 napisał pawelm

Problemem w tym hobby jest to, że wraz z doskonaleniem swojej wrażliwości na jakość koi potrzebujesz coraz większego budżetu.
...Z drugiej strony - mówi się, że im większą masz wiedzę o jakości koi, tym mniej wydajesz na nie pieniędzy...
Moje koi

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Fajne jest to ,ze to forum żyje i ,że wywołałem dyskusję.
Założenie było takie ,że nie nie będzie ogrzewania podłogowego i...nie będzie.
Na dnie, pod EPDM będzie piasek i.....odpływy denne ;) no dodam do tego geowłókninę....myślę,że na 1,7 m nie będzie Mysz ,Nornic itp. bo to piasek....
Zastanawiam się nad ociepleniem zbiornika na około, czyli to co Pawel sugerował...ja mam piasek wszedzie...
Wydaje mi się ,że tego ocieplenia też nie ma sensu robic, trzeba zrobić tak jak sugerujecie, na zime przykrywać zbiornik a ciepło ziemi i ewentualny śnieg zrobią swoje.......
Pawel dał mi tez do myślenia z filtrem akwaponicznym więc taki powstanie w połączeniu z komorami filtra ,że to tak nazwę, głównego....
Czyli tak: skimmer i odpływy denne (tak,odpływy bo na 6 metrach trzeba będzie chyba dać dwa) wyprowadzę do osadnika, za którym przez ścianę będą komory....i tu się Was pytam, z czym mają być te komory i ile ,żeby wodę za nimi podnieść do filtra akwaponicznego z którego sama będzie sie wylewac do głownego zbiornika?
Przejście z filtra akwaponicznego do zbiornika głównego to żaden problem, można będzie zwulkanizowac EPDM i przykryć membranę np. wodospadem ze stali nierdzewnej....
Będę miał zbiornik w miarę regularny więc będzie łatwiej....przynajmniej tak mi się wydaje :)

#6656 napisał Pyrzan
Za tę wiadomość podziękował: stanisław65

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

To ja tylko trzy uwagi
- bylebyś nie robił tych półek
- pierwszą komorę filtra zaprojektuj tak, żebyś w przyszłości mógł tam zainstalować "na gotowo" prefiltr bębnowy. O ile nie planujesz go już teraz. Czyli od razu wyloty i wloty w postaci króćców, do których możesz założyć łączniki, zasuwy, kolana..., przewidziany wylot na osady - do studzienki czy kanalizacji
- wylot z filtra akwaponicznego wcale nie musi być nad wodą - to niepotrzebne marnowanie centymetrów pompowania wody na wodospad.

#6657 napisał pawelm

Problemem w tym hobby jest to, że wraz z doskonaleniem swojej wrażliwości na jakość koi potrzebujesz coraz większego budżetu.
...Z drugiej strony - mówi się, że im większą masz wiedzę o jakości koi, tym mniej wydajesz na nie pieniędzy...
Moje koi

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Zastanawiam się nad ociepleniem zbiornika na około, czyli to co Pawel sugerował...ja mam piasek wszedzie...
Wydaje mi się ,że tego ocieplenia też nie ma sensu robic, trzeba zrobić tak jak sugerujecie, na zime przykrywać zbiornik a ciepło ziemi i ewentualny śnieg zrobią swoje.......

Ja w swoim zbiorniku dałem ocieplenie ze styroduru na głębokości 1,20, czyli wysokość jednej płyty. Nawet piasek jak przemoknie (a przemoknie), będzie Ci chłodził wodę górnymi warstwami. Dodatkowo, jako że wykop mam ziemny, to płyty wyrównały ściany i epdm pięknie się układa na gładkiej powierzchni płyt.

#6661 napisał OSAD

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Zaczynają się rysować konkretne plany po Waszych sugestiach:
- Zbiornik będzie miał 6x4 m tak jak już pisałem i wyłożony bedzie EPDM na gewłókninie
- Dno zbiornika bedzie na rodzimym gruncie-piasku.
- Będzie bez żadnych półek i głęboki na ok 1,7m
- Sciany proste, murowane z bloczkow fundamentowych położonych na płasko
- Na jednym z 6m boków będzie filtr akwaponiczny o wymiarach 1m szeroki na 0,5m głęboki
- Na jednym z boków 4m będą komory filtracyjne tzn:osadnik z doprowadzonymi rurami z odpływów dennych i ze skimmera do tego pozostale dwie komory na jakieś złoża.
-Na narożniku miedzy komorami filtrow a akwaponika powstanie jeszcze jedna komora dla pompy ktora będzie przetaczać wodę do filtra akwaponicznego z komor filtrowych.
To głowne założenia które wykrastilzowały się po Waszych sugestiach za co wielkie dzięki.
Zbiornik będzie całkowicie w ziemi tak jak i komory filtrow i akwaponiki.
Zastanawiam sie nad ociepleniem scian tego zbiornika. Do 1m mialo by to sens gdyz granica przemarzania gruntu to ok.80 cm.
To sa piaski, tam jest sucho bo wszystko przelatuje przez ta glebę....

#6662 napisał Pyrzan

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

jako że planuję także budowę pozwolę sobie na sugestię
planujesz pierwszą komorę jako osadnik , nie oznacza to chyba pustej komory tylko jakiegoś rodzaju filtr wstępny , bo cały pic polega na tym żeby zanieczyszczeń jak najszybciej się pozbyć z obiegu wody
rury z odpływów powinieneś tak zmontować żebyś widział przepływ wody bo jak sugerujesz pompa będzie na końcu , jakby przytkał Ci się któryś to musisz to szybko zdiagnozować
i jeszcze samo ocieplenie , jak planuje się podgrzewanie wody to powinno się ocieplić w całości plus na zimę przykrycie , w przeciwnym razie podgrzewanie nie ma sensu
jeżeli bez podgrzewania to ocieplenie samych ścian przynajmniej na głębokość 1 metra i tu nie ma znaczenia czy jest piasek czy glina czy jest mokro czy sucho (przy mokrym większe straty ciepła )
strefa przemarzania w zależności do rejonów Polski są różne ale to nie ma znaczenia bo to głębokość do której może przeniknąć temperatura poniżej zera przy utrzymujących się dużych mrozach , ale i przy minus 5 w grunt przeniknie minusowa temperatura która będzie ochładzać wodę (tym bardziej podgrzewaną ) , reasumując , przyjmijmy że temperatura na głębokości 1,5m. gleby w zimę utrzymuje się na poziomie 7* , czyli nasza woda będzie miała taką temperaturę ale na skutek wychładzania się (oddawania ciepła w grunt w górnej części ) będzie zimniejsza , robiąc ocieplenie zapobiegniemy temu
teraz zbiornik podgrzewany jeżeli wodę będziemy podgrzewać do wyższej temperatury niż jest na dnie to mamy straty ciepła , ocieplając w tym przypadku dno zapobiegamy temu
i jeszcze najważniejsze woda w dużym stopniu ochładza się poprzez odparowanie , przykrywając zbiornik dożo oszczędzamy albo inaczej nie tracimy ciepła które już mamy , robiąc przykrycie termoizlujące jeszcze więcej zyskamy

#6663 napisał Bodzio

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Popełniłem prosty rysunek poglądowy co chce zrobić.



Co do pierwszej komory to jeszcze nie wiem co wstawie, na razie chce wprowadzić rury z odpływów dennych do komory pionowo w górę (pozostaje pytanie czy wejść do komory z boku czy też przez podłogę komory) a w takim wypadku będzie widać ruch wody napływającej z odpływów dennych.
W razie zapchania obydwóch odpływów będzie jeszcze skimmer w ścianie miedzy zbiornikiem a osadnikiem/prefiltrem więc nie ma niebezpieczenstwa,że wypompuje wode z filtra.
Na pewno ocieple zbiornik, tylko teraz pytanie jest: na filmach z belgijskiego forum widziałem,że ludzie ocieplają zbiorniki z dwóch stron.....ocieplać z dwóch stron zbiornik jesli nie będę miał ogrzewania?
Filtr akwaponiczny zrobie na poziomie zbiornika,Pawelm mnie znowu oświecił :), dzieki temu rosliny będą mialy dostep do wody także przy wyłączonej pompie....
W moim przypadku skimmer na razie będzie pełnił najważniejszą rolę gdyż jak już pisałem, na razie Koi w nim nie będzie tylko kilka Orf/Jazi a ,że mam las na około z Brzozami, Sosnami itd i czasami wiatr zawieje z pisakiem i inna zawartoscią to muszę to jakoś wyłapać.
No i tak jak piszecie, trzeba będzie zbiornik przykrywać na zimę....ale to jeszcze nie w tym sezonie raczej.
Jeśli w czymś sie mylę to oczywiście krytyka mile widziana :)

#6664 napisał Pyrzan
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Pyrzan napisał: ludzie ocieplają zbiorniki z dwóch stron.....ocieplać z dwóch stron zbiornik jesli nie będę miał ogrzewania?

Chodzi o wewnętrzną i zewnętrzną stronę ścianki zbiornika? Bo ja wiem?... Ocieplanie od wewnątrz może mieć znaczenie dla odcięcia drogi ucieczki dla ciepła po ścianie w górę i poprzez cokół na krawędzi ściany - o ile nie jest izolowana u góry. Więc jeżeli przykrywasz / ocieplasz zbiornik od góry, to usuwasz mostek cieplny na górnej krawędzi ściany (którą możesz przecież i tak przykryć od góry na zimę). Może Holendrzy mają jakieś inne powody. Podeślesz linka do tego filmu?

#6665 napisał pawelm

Problemem w tym hobby jest to, że wraz z doskonaleniem swojej wrażliwości na jakość koi potrzebujesz coraz większego budżetu.
...Z drugiej strony - mówi się, że im większą masz wiedzę o jakości koi, tym mniej wydajesz na nie pieniędzy...
Moje koi

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Pawel,Tak,chodzi o obydwie strony ściany. To nie był film tylko któraś z fotorelacji z budowy zbiornika na koivrienden. Jak mi się uda to odnajdę tą fotkę ale nie obiecuję gdyż ja tam przepadłem na tym forum ;)
Skończy się tak,że ocieplę zbiornik tylko od środka,do samego dna bo trzeba pamiętać o tym,że jak ściana nie oddycha to zaczynają sie pojawiać grzybki a jak jest ocieplona z dwóch stron to nie będzie oddychać......
Dzisiaj umawiałem mini-koparkę, jakiej głebokości zrobić komory filtrów?

#6666 napisał Pyrzan

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

nie chodziło mi o samo wypompowanie wody z komór bo to można zabezpieczyć czujnikiem poziomu . ale o to żeby każdy odpływ denny był sprawny , bo powiedzmy że woda zdąży napływać drugim i skimerem a w obrębie pierwszego zatkanego zacznie się gromadzić syf co będzie miało negatywny wpływ na wodę
z ociepleniem jak piszesz dwustronnym to raczej chyba chodzi o tak zwane szalunki tracone ze styropianu ( www.google.pl/search?q=styropianowy+szal...igB&biw=1280&bih=673
) i tu (w ziemi ) nie ma znaczenia oddychanie ścian jest to istotne ponad gruntem żeby ściany nie zamknąć z dwu stron materiałem nieprzepuszczalnym

#6667 napisał Bodzio

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.372 s.

Kupuj w koimark.pl

Kontakt

  • Firma:

    TIME Marek Szurpik

    ul.Hołowieska 56

    17-100 Bielsk Podlaski

  • Telefon:

    +48 730-301-809

  • Email:

    sklep@koimark.pl

  • Social:
  • Brak postów do publikacji.