IDhouse KOIPond2.

Na pewno na filtr korzeniowy (oby nie glebowo-korzeniowy) powinieneś podawać wodę podfiltrowaną - nie jest rolą tego filtra rozkładanie stałych cząstek zanieczyszczeń, lecz wyłącznie doczyszczanie sklarowanej wody. W ostateczności, jak nie chcesz mieć zasysanych brudów z powierzchni, to możesz przecież na wlocie do koryta zrobić coś w rodzaju syfonu. Dobrze piszesz, że po wyłączeniu obiegu nic się złego nie stanie - woda pozostanie w obu zbiornikach na swoich poziomach, jedynie należy zastanowić się, czy (niewielkie) różnice poziomów w stosunku do stanu spoczynku spowodowane oporami przepływu przy pracującej pompie nie dadzą w efekcie pewnej istotnej objętości wody, która będzie musiała być uwzględniona w projektowaniu poziomu w zbiorniku głównym. Dokładniej: po włączeniu pompy na końcu filtra korzeniowego (jeszcze raz: mam nadzieję, że planujesz zrobienie czystej akwaponiki) będzie częściowo "odessana" z koryta i musi zmieścić się w zbiorniku głównym. Zresztą przy akwaponice ta różnica może być minimalna. Próbując zrobić przelew z komory gdzieś za filtrami, czyli np. z miejsca, z którego pobiera ją airlift, należy znowu zastanowić się, czy po wyłączeniu głównej pompy poziom za filtrami nie podniesie się na tyle, że objętość tej wody nie przepełni koryta. Chyba nie, bo wahanie poziomu dotyczy tylko strefy samych filtrów (tam poziom spada na filtrach wskutek oporów przepływu, woda jest "odsysana" przez airlift), a ewentualny efekt "podsysania" wody na końcu koryta oraz efekt "podsysania" przez airlift - będą się nawzajem (w jakiejś części) znosić. Jednak można sobie wyobrazić sytuację, że włączasz airlifta i przelew do koryta zostaje odsłonięty - woda nie przelewa się do czasu, aż pompowana z koryta uzupełni poziom w zbiorniku i dalej - za filtrami.

p.s. coś się rozjechało - czy mogę prosić admina o doklejenie tego do właściwego wątku?

#5260 napisał pawelm

Problemem w tym hobby jest to, że wraz z doskonaleniem swojej wrażliwości na jakość koi potrzebujesz coraz większego budżetu.
...Z drugiej strony - mówi się, że im większą masz wiedzę o jakości koi, tym mniej wydajesz na nie pieniędzy...
Moje koi

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czy mogę was prosić o pomoc przy ustaleniu wysokości względem poziomu wody wlotów i wylotów z poszczezgólnych części filtracji bębnowego, filtra i airlifta. jak poniżej:




Biorąc pod uwagę wasze doświadczenie nie chciałbym popełnić błędów z za wysokim lub zbyt niskim osadzeniem poszczególnych RTFów wejść i wyjść ze zbiorników itd.

Pytanie drugie czy powroty do zbiornika robiliście zwykłymi przejściami 110 czy specjalnymi RTF?

#5278 napisał humulus
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

-

#5279 napisał pawelm

Problemem w tym hobby jest to, że wraz z doskonaleniem swojej wrażliwości na jakość koi potrzebujesz coraz większego budżetu.
...Z drugiej strony - mówi się, że im większą masz wiedzę o jakości koi, tym mniej wydajesz na nie pieniędzy...
Moje koi

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

No to zaczynamy:







zamiast kolan łukowych zastosowałem podwójne 2x45 - sporo taniej niż jedno łukowe.

#5332 napisał humulus
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

#5333 napisał humulus
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

airlift studzienka 315



wylaliśmy cienka warstwę betonu aby łatwo było zgrzewać folię i uformować spadki.



zamiast geowłókniny, wykładzina (wyszło taniej bo mogłem kupić na metry).

#5334 napisał humulus
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

folia i zgrzewanie. Tu najwięcej błędów - folia 1,5 ryflowana nie zbrojona, ciężko zgrzewać bo się odkształca a do tego trzeba mocniej grzać przez ryfle.
Drugi raz wziąłbym zbrojoną dwuwarstwową gładką.

Samo zgrzewanie po kilku metrach w miarę proste.



efekt nie idealny ale winna folia :).

#5335 napisał humulus
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ależ masz tam czarnoziem.
Z jakiego drewna są słupki i jak je zabezpieczyłeś w ziemi?

#5336 napisał pawelm

Problemem w tym hobby jest to, że wraz z doskonaleniem swojej wrażliwości na jakość koi potrzebujesz coraz większego budżetu.
...Z drugiej strony - mówi się, że im większą masz wiedzę o jakości koi, tym mniej wydajesz na nie pieniędzy...
Moje koi

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ziemia gliniasta, do kopania straszna, sprzętem się nie dało wjechać więc została siła rąk, bez mojego ojca który wykonał większość prac nic by się nie udało :).

Słupki,10x10 konstrukcyjne iglaste pozostałości z budowy, dołem są zabetonowane. Specjalnie ich nie impregnowałem (oprócz impregnacji tartakowej). Założyłem, że to zbiornik na 5-6 lat - więc powinny wytrzymać. Zresztą wystają ponad ziemię 50cm także same płyt warstwowe pewnie by takie obciążenie wytrzymały, a poniżej ziemi nawet jak zgniją wodę będą trzymać płyty i ziemia.

#5337 napisał humulus

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Szacun. Dobra robota.

Czy planujesz jakiś płaski wieniec, co by kontrolować te siły rozpychające. Dół ma naturalne oparcie w gruncie, ale góra nie. Jakiś krawędziak/wieniec bardzo by się przydał. Wiem to po swoim zbiorniku w garażu, gdzie na 3 m odcinku woda mocno napiera.

#5338 napisał BB_King

Pasja daje energię ...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

U mnie w składziku gdzie wysokość słupa wody to 1,5m siły rozpychające są tak duże że trzeba było liny spinające górą. Na dworze jednak wysokość wody ponad poziom ziemi to 50cm, więc siły będą dużo niższe.
Wieńca nie będę robił, ale za spinanie całej ściany będą odpowiedzialne jeszcze deski ryflowane które będę mocował do boku.
W składziku miałem płyty OSB na bokach które nierównomiernie przenosiły obciążenie, więc większość sił przenosiła się na słupek na środku, tu są dość wytrzymałe płyty warstwowe które bardziej równomiernie rozłożą obciążenia.

Zobaczymy, jeśli po nalaniu wody środek będzie się dość mocno rozchodził, będę myślał nad mocniejszym wieńcem.

#5339 napisał humulus

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Panowie jeszcze mam pytanie odnośnie filtrów bębnowych,

Na stronie AquaForte czytam o filtrze bębnowym , że
"Extra low installing height of only 10 cm above the water level!" na czym mi bardzo zależy, jak to jest w waszych bębnowych? ile ponad poziom wody wystaje górna krawędź pokrywy
Co byście wybrali:
- Aquaforte
czy
- AEM

porównanie 25m3/h - 22m3/h
60mikronów/70mikronów
wejścia: 3 in 2 out / 2 in 1 out
automatyka: pełna? / tylko timer

#5340 napisał humulus

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

To rzeczywiście nisko bo dysze są z boku, a nie u góry jak w profi.

W moim przypadku (profi 45) to sam korpus wystaje 12 cm powyżej lustra, a razem z kopułą robi się 25 cm. Jako użytkownik powiem, że nie wyobrażam sobie życia bez automatyki!!!. W różnych okresach woda jest różnie zanieczyszczona oraz sito zachodzi lekko brudem. W konsekwencji taki timer to albo będzie zbyt często włączał dysze i przez to marnował wodę, albo zbyt rzadko a wtedy grawitacja przestaje działać. Tak źle, tak niedobrze.

#5341 napisał BB_King

Pasja daje energię ...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Przy doborze filtra musisz wziąć pod uwagę, że producenci przekłamują. Nie wierzę w te przepływy. No chyba , że woda będzie krystalicznie czysta.
To co piszą producenci ,to w rzeczywistości 50-60%.Czyli nie 25m3/h tylko 12-15m3/h.

#5343 napisał KILERK1

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

humulus napisał: Panowie jeszcze mam pytanie odnośnie filtrów bębnowych,

Na stronie AquaForte czytam o filtrze bębnowym , że
"Extra low installing height of only 10 cm above the water level!" na czym mi bardzo zależy, jak to jest w waszych bębnowych? ile ponad poziom wody wystaje górna krawędź pokrywy
Co byście wybrali:
- Aquaforte
czy
- AEM

porównanie 25m3/h - 22m3/h
60mikronów/70mikronów
wejścia: 3 in 2 out / 2 in 1 out
automatyka: pełna? / tylko timer


Tak jak Ci pisałem w e-mailu że ten aquaforte to dość nowa konstrukcja ale użytkownicy sobie chwalą, tylko on jest bez pompy HP, ale to koszt około 400-500zł. Tak zgadza się ta konstrukcja może wystawać ponad poziom wody 10cm.
Możesz zamówić też AEM który będzie równy z poziomem wody, wkładają inne dysze i bęben jest bardziej zanurzony co umożliwia schowanie go np. pod tarasem równym z poziomem wody.

#5345 napisał KOImark

"Najtańszym, możliwym sposobem budowania odpowiedniego stawu dla koi jest zbudowanie go tylko raz!!.. ale musisz spełnić jeden podstawowy warunek - musisz zbudować go prawidłowo!!"

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 1.710 s.

Kupuj w koimark.pl

Kontakt

  • Firma:

    TIME Marek Szurpik

    ul.Hołowieska 56

    17-100 Bielsk Podlaski

  • Telefon:

    +48 730-301-809

  • Email:

    sklep@koimark.pl

  • Social:
  • Brak postów do publikacji.