ASMORD-oczko wodne

Witam, na imię mam Mirek, przedstawiam swoje oczko wodne i plany jego rozbudowy. Obecny zbiornik ma wymiary 5x5m głębokość to zaledwie 110cm. W tym roku udało mi się rozpocząć pracę nad powiększeniem zbiornika - docelowo ma mieć 9m długości i 5m szerokości jak się uda to może 6m szerokości, głębokość docelowo 2m, ale problemem są wysokie wody gruntowe już na głębokości 130cm pojawia się woda. Mam trzy możliwości wykonania oczka zrobić profesjonalny koipond, ale przerażają mnie koszty wykonania takiego zbiornika, jaki ograniczenia wynikające z ukształtowania terenu i nasadzonych drzew - nie ma szans by moja mama zgodziła się na jakąkolwiek ingerencję w otoczenie oczka - ciężki sprzęt odpada pozostaje szpadel i taczki. Druga opcja to tradycyjne oczko z membraną EPDM jestem zwolennikiem tego rozwiązania - wystarczy wykopać duł ukształtować, rozłożyć membranę i włókninę i gotowe. Trzeci wariant to oczko z siatkobetony na które z kolei upiera się ojciec. Zaznaczę, że moi rodzice niestety nie są zbyt przychylnie nastawieni do moich pomysłów. Oczko ma być typowo pod ryby - koi. Filtracja na chwilę obecną to: bioklar30, skimmer Swim Skim CWS Oase i lampa uv. Poniżej fotki mojego oczka i jego mieszkańców. Sugestie odnośnie rozbudowy oczka mile widziane.


















#1863 napisał asmord

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Witaj Mirku ;)

Fajnie że dołączyłeś do grona koimaniaków
Ciekawy zbiorniczek :) i widzę że już masz koivirusa :)

ps.
Jak wstawiasz fotki to po załadowaniu jeszcze musisz wcisnąć przycisk "Wstaw" i zamiast miniaturek pojawią się zdjęcia w pełnym rozmiarze...
koimark.pl/index.php?option=com_kunena&v...=49&id=19&Itemid=480

zrobiłem to za Ciebie w tym poście ;)

#1864 napisał KOImark

"Najtańszym, możliwym sposobem budowania odpowiedniego stawu dla koi jest zbudowanie go tylko raz!!.. ale musisz spełnić jeden podstawowy warunek - musisz zbudować go prawidłowo!!"

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Niezłe oczko :) ile masz koi?

#1866 napisał KOLA

Artur

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

"Druga opcja to tradycyjne oczko z membraną EPDM jestem zwolennikiem tego rozwiązania - wystarczy wykopać duł ukształtować, rozłożyć membranę i włókninę i gotowe"

Aż tak łatwe to nie jest! Jak już chcesz foli to najlepiej o grubości 1 mm. fajnie jak by była jeszcze zgrzewana a jak już ma być to koipond to zrób odpływ..

#1868 napisał mumin

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Koi aktualnie mam 8 sztuk 4 kohaku,3 ni to sanke ni to showa i 1 kin showa, docelowo jak po większe oczko będzie maks 18 sztuk, na przyszły rok planuję dokupić 2 sztuki asagi, 2 shiro utsuri,2 yamabuki i 2 platinium ogon no i 2 showy jak uda się trafić.

#1870 napisał asmord

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Skąd masz te koi? gdzie kupiłeś?

#1871 napisał mumin

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

asmord napisał: Koi aktualnie mam 8 sztuk 4 kohaku,3 ni to sanke ni to showa i 1 kin showa, docelowo jak po większe oczko będzie maks 18 sztuk, na przyszły rok planuję dokupić 2 sztuki asagi, 2 shiro utsuri,2 yamabuki i 2 platinium ogon no i 2 showy jak uda się trafić.

Z tego co piszesz o przebudowie oczka ,to spokojnie możesz mieć ponad 30 szt. koi :woohoo:
Jak długo masz te swoje 8szt.?

#1872 napisał KILERK1

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Cześć, Mirek,

Masz super potencjał z tym położeniem i miejscem oczka, to co pozostaje pomiędzy krzewami i tak wystarczy na super oko. Naturalny spadek terenu, żadnej sztucznej górki na kaskadę, ekstra :). Puściłbym ją między dwiema sosnami...
Moim zdaniem masz cztery (widać na zdjęciach trzy, czwarte podobne?) Showa, w tym jedno Kage Showa (to z siatką), a te trzy(?) - mają sumi ukryte pod skórą, ale jest na głowie. Tego u Sanke nie ma, no i plamy sumi obejmują dół ciała, to typowe dla Showa.
Podoba mi się ten Nidan Kohaku z ostatniego zdjęcia, prawie że wzorcowy, gdyby hi sięgało nieco dalej do nosa.
Przyłączam się do pytania, gdzie je upolowałeś?

#1873 napisał pawelm

Problemem w tym hobby jest to, że wraz z doskonaleniem swojej wrażliwości na jakość koi potrzebujesz coraz większego budżetu.
...Z drugiej strony - mówi się, że im większą masz wiedzę o jakości koi, tym mniej wydajesz na nie pieniędzy...
Moje koi

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

asmord napisał: Koi aktualnie mam 8 sztuk 4 kohaku,3 ni to sanke ni to showa i 1 kin showa, docelowo jak po większe oczko będzie maks 18 sztuk, na przyszły rok planuję dokupić 2 sztuki asagi, 2 shiro utsuri,2 yamabuki i 2 platinium ogon no i 2 showy jak uda się trafić.


Uda się trafić ;)

#1874 napisał KOImark

"Najtańszym, możliwym sposobem budowania odpowiedniego stawu dla koi jest zbudowanie go tylko raz!!.. ale musisz spełnić jeden podstawowy warunek - musisz zbudować go prawidłowo!!"

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Witam Mirku, fajne oczko i świetne ryby :) Na przyszły rok też planuję dokupić shiro utsuri i kohaku. Jakie one są duże?

#1876 napisał snoopwlp

---- Daniel----

---- Jeszcze będzie KOIPond ----

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Dzięki wszystkim za miłe słowa. Co do ryb kupiłem je rok temu - bodajże w lipcu w Warszawie w hurtowni zoologicznej na pradze koło zoo nazwy nie pamiętam, ryby były wielości 10cm teraz mają +- 26 -30cm długości. Miedzy sosnami będzie kaskada :) a z tyłu ukryje filtry i inne urządzenia techniczne, a co do rzekomych showa to mam wątpliwości. U showa sumi wychodzi wraz z wiekiem u moich ryb zanika jak je kupiłem miały go dużo więcej nidan kohaku to mój ulubieniec :.)Ryb będzie maks 20sztuk z tego powodu, że jestem miłośnikiem Go Sanke i ryby z tej grupy są dala mnie najładniejsze dokupię te odmiany, które wcześniej wymieniłem by urozmaicić "zwierzyniec". Co do budowy oczka to wariant z membraną wydaje mi się najprostszy - będę szukał firmy, która zgrzewa i układa membranę u klienta. Niestety odpływ denny odpada - filtr będzie stał w najwyższym miejscu i raczej nie przyda się w takiej sytuacji(jest jeszcze sporo czasu na planowanie). Jeśli uda się mi przeforsować mój projekt tzn 9m długości 5 lub 6m szerokości to strefa głęboka będzie miała wymiary 7m na 3.5m. Z głębokością będą problemy bo jak wspomniałem mam bardzo wysoki poziom wód gruntowych podłoże u mnie to ciężka glina ma to swoje plusy - daje się łatwo kształtować a minusem są właśnie wysokie wody gruntowe muszę pomyśleć jak rozwiązać ten problem by móc zejść na minimum 1.70 ideałem było by 2 metry głębokości.

#1882 napisał asmord

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

asmord napisał: Witam, na imię mam Mirek, przedstawiam swoje oczko wodne i plany jego rozbudowy. Obecny zbiornik ma wymiary 5x5m głębokość to zaledwie 110cm.


Przydało by się co najmniej ze 160cm, a najlepiej 200cm

asmord napisał: W tym roku udało mi się rozpocząć pracę nad powiększeniem zbiornika - docelowo ma mieć 9m długości i 5m szerokości jak się uda to może 6m szerokości, głębokość docelowo 2m, ale problemem są wysokie wody gruntowe już na głębokości 130cm pojawia się woda.


Wysokie wody gruntowe to duży problem, czy to EPDM czy beton to zrobienie 200cm głębokości będzie problemem skoro już na 130cm masz wodę.
Rozwiązanie to igłofiltry i pompa i odsączanie wody podczas budowy

asmord napisał: Mam trzy możliwości wykonania oczka zrobić profesjonalny koipond, ale przerażają mnie koszty wykonania takiego zbiornika, jaki ograniczenia wynikające z ukształtowania terenu i nasadzonych drzew - nie ma szans by moja mama zgodziła się na jakąkolwiek ingerencję w otoczenie oczka - ciężki sprzęt odpada pozostaje szpadel i taczki.


Skoro to działka mamy i nie chce Ci pozwolić na rewolucje, to musisz się z tym pogodzić i uszanować jej decyzję. Bo wolnoć Tomku tylko w swoim domku

Hmmm powiem Ci z doświadczenia, bo przerabiałem prace ziemne i murarskie dwóch zbiorników. Robienie tego za pomocą szpadla i taczki to bardzo ciężka praca, no i długo to będzie trwało.
Podczas budowy u mnie pracowało 5 osób i robili to non stop, codziennie przez dwa miesiące. Bez prac ziemnych przy pomocy Caterpillara i betonu z gruchy i podawania pompą nie wyobrażam sobie tego. Gdyby to były tylko szpadle i taczka to trwało by to znacznie dłużej, a i nakład pracy fizycznej byłby znacznie większy. Nie wyobrażam sobie kopania moich zbiorników w tej glinie za pomocą szpadla :ohmy:

asmord napisał: Druga opcja to tradycyjne oczko z membraną EPDM jestem zwolennikiem tego rozwiązania - wystarczy wykopać duł ukształtować, rozłożyć membranę i włókninę i gotowe.


Tak zgoda metoda na EPDM to bardzo krótki proces tworzenia zbiornika, ale zanim zaczniesz powiększać to przeanalizuj, rozrysuj sobie, zrób projekt.
Jeśli już będziesz robił rewolucję to zrób odpływy, zobaczysz co robię dwie dziury w dnie. Zobaczysz jak fajnie grawitacja wciska kupy do odpływów i jak szybko osad może być zbierany.
Twój zbiornik z tego co podajesz 9x5 metrów to bardzo dużo wody. By efektywnie zbierać kupy, i filtrować wodę trzeba mieć grawitację i co najmniej dwa odpływy.
Twój filtr BIOklar 30 jak najbardziej się nadaje tylko wymagał by małej przeróbki na grawitację.

asmord napisał: Trzeci wariant to oczko z siatkobetonu na które z kolei upiera się ojciec. Zaznaczę, że moi rodzice niestety nie są zbyt przychylnie nastawieni do moich pomysłów.


Metoda robienia zbiornika dla koi z siatkobetonu, to stara i zawodna metoda, oczywiście mam na myśli siatkę i nakładanie szpachelką betonu. To może pękać, woda może uciekać, potem nie wiadomo co z tym robić - jak naprawiać. Owszem można zrobić tą metodą koipond, ale to się robi zbrojenie pionowe poprzeczne daje się siatki bardzo grube, a beton odpowiedniej konsystencji natryskuje się pompą. Taką metodą można zrobić nawet zbiornik o pionowych ścianach, ale tu trzeba zatrudniać firmę która zrobi to profesjonalnie.

Jak rodzice zobaczą zdrową i jasną wodę z wielkimi rybami, szybko zmienią zdanie o twoich pomysłach :cheer:

asmord napisał: Oczko ma być typowo pod ryby - koi. Filtracja na chwilę obecną to: bioklar30, skimmer Swim Skim CWS Oase i lampa uv. Poniżej fotki mojego oczka i jego mieszkańców. Sugestie odnośnie rozbudowy oczka mile widziane.


Reasumując skoro ma być to zbiornik przeznaczony strikte dla karpi koi, bez odpływów będziesz walczył z osadami których pompa nigdy skutecznie nie wyłapie.
Biorąc po uwagę rodziców, ja bym robił zbiornik z EPDM.

ps.
Skimmer SS SWS Oase to zabawka która Ci teraz pobiera energię i rzekomo napowietrza bo latem jest to nie skuteczne bo wodę trzeba ruszać od dna, a ten skimmer tłoczy powietrze od góry do dołu.
Dyfuzory umieszczone na dnie to nie tylko samo dostarczanie tlenu, ale też jej mieszanie i zapewnienie jak największego ruchu wodzie.
w przypadku przebudowy możesz zupełnie wyeliminować tego typu zabawki. Instalujesz skimmer brzegowy, najlepiej grawitacyjny i woda sama będzie Ci wpadała do skimmera a następnie od razu do filtra ;)

#1883 napisał KOImark

"Najtańszym, możliwym sposobem budowania odpowiedniego stawu dla koi jest zbudowanie go tylko raz!!.. ale musisz spełnić jeden podstawowy warunek - musisz zbudować go prawidłowo!!"

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Dzięki Marek za sugestie i zdaje sobie doskonale sprawę, że rozbudowa zbiornika wygląda tak łatwo w teorii myślę, że dzięki Waszym radą i sugestią uda mi się coś sensownego stworzyć mam sporo czasu na przemyślenia. Co do prac ziemnych zobaczymy może uda się jakąś koparkę zamówić a jak nie to zostają łopata i taczki przyda mi się trochę ruchu po pracy :) Co do skimmera wiem, że to zabawka i do tego droga, ale spełnia swoją funkcję - zbiera brudy z powierzchni stawu i to dość skutecznie. Na przyszły rok planuje też rozbudowę systemu filtracyjnego dostosowanego do wielkości oczka. Czeka mnie sporo pracy i wydatków w związku z tym chciałbym zrobić to raz a dobrze.

#1884 napisał asmord

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

A ja chciałbym Cię trochę podnieść na duchu w sprawie kopania :)
Bo jeżeli mówisz, że na 100% pozostaje tylko taczka i szpadel, to patrząc na wykop - nie widzę tam raczej kamieni ani jakiejś fliszowej mieszaniny - jeżeli da się w to wbić łopatę, to moim zdaniem machniesz ze 2m3/dobę. Piszę to dlatego, bo zeszłej zimy od grudnia do marca wykopałem 7m3 wsypując łopata za łopatą do wiaderka, wynosząc 2 wiaderka do worka w piwnicy i wywożąc samochodem osobowym combi po kilka worków na wieś. Dla mnie taczki to byłby luksus - nie miałem takiej możliwości w małym ogródku za domem. Jesteś młodym chłopakiem i machniesz swoje oczko w kilka-kilkanaście dni.
Jeżeli masz problem z wodami gruntowymi, to rozważyłbym wstępne ustabilizowanie ścian cienką (1-3cm) wyprawą betonową z dodatkiem włókna polipropylenowego (uzyskujesz prawie niepękającą strukturę) i posuwanie się warstwami wgłąb po odpompowaniu wody, po czym sukcesywne zabezpieczanie ścianek ową wyprawą. Zresztą, jak wykopiesz studzienkę na środku i wsadzisz tam pompę z pływakiem - to po to ma ona pływak, żeby zadbała o ciągłe odwadnianie wykopu.
Co do Sanke czy Showa - to nie kwestia wyglądu, a genów. Jak coś było Showa, to pozostanie Showa, choćby straciło całe sumi. U Kilerka Goshiki straciło całą czerwień, ale nie stało się przecież Shiro Utsuri.

#1885 napisał pawelm

Problemem w tym hobby jest to, że wraz z doskonaleniem swojej wrażliwości na jakość koi potrzebujesz coraz większego budżetu.
...Z drugiej strony - mówi się, że im większą masz wiedzę o jakości koi, tym mniej wydajesz na nie pieniędzy...
Moje koi

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Wykop widoczny na zdjęciach to efekt 5 dni pracy po 6 - 8 taczek wciągu dna więc nie jest tak źle :) Jak zdemontuję małe oczko i rozwalę dzielącą ścianę to pójdzie z górki 2- 3 dni na wyrównanie i nadanie kształtu gorzej będzie z dużym oczkiem, ale dam sobie jakoś radę - od czego jest urlop :) byle nie padało. Rodzice planują z robić drenaż całej działki może to coś da - mam taką nadzieję a jak nie to planuję w pobliży oczka wykopać jak najgłębszy dół do którego by spływała woda gruntowa a następnie wypompowywać ją pompą.

#1886 napisał asmord

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 1.491 s.

Kupuj w koimark.pl

Kontakt

  • Firma:

    TIME Marek Szurpik

    ul.Hołowieska 56

    17-100 Bielsk Podlaski

  • Telefon:

    +48 730-301-809

  • Email:

    sklep@koimark.pl

  • Social:
  • Brak postów do publikacji.