BB_King KOIpond

KOImark napisał:
Boguś mam nowe fajne walce
koimark.pl/nowe-produkty

Będą też za około tydzień jeszcze inne 5 rodzai


W takim układzie napiszę maila z zamówieniem :)

#5417 napisał BB_King

Pasja daje energię ...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Kilka razy sygnalizowałem kwestie wielkości przepływu i domniemań związku z możliwością Profi. W ten weekend bacznie weryfikowałem jakość przepływu prze swoje "transparentne" dopływu do profi. Wyszło na to, że przepływ idzie głównie skimerem a nie odpływami dennymi. Pomimo próby regulacji przepływu zasuwami gilotynowymi, nie dało się wymusić obiegu przez odpływy denne. Znaczy - rury zatkane.

Był to efekt zbytniego przycięcia roślin i wzrostu fosforanów. Na pewno nad skutecznością filtracji roślinnej muszę jeszcze popracować. Te kilkucentymetrowe glony nitkowe urosły wszędzie - również w miejscach zacienionych. W rurach odpływowych również, a w związku z tym wszystkie pływające badziewia przywarły i przepływ stanął.

Pierwszy etap to zostawanie prepartu Algen Stopp firmy soll. Błyskawicznie wszystkie glony się pokurczyły, poodrywały i problem z przepływem stał się jeszcze poważniejszy. Szukałem sposobu jak przetkać rury, ale najprostszy sposób okazał się najlepszy. Bazując na tym, że domek filtracyjny umiejscowiony jest poniżej powierzchni lustra oczka otwierałem kolejne zasuwy odpływów dennych i dzięki studzience rewizyjnej odpompowywałem całe badziewie które przez ostatnie 3 lata nagromadziło się rurach. Były i kupki i glony, i osady, i małe kamyczki, i mnóstwo złogów żelaza. Masakra. Nic dziwnego, że przepływ stanął.

Ponadto przeczyściłem sito w profi, drugi raz w tym roku i puściłem obieg. Wygląda ok.

Z ciekawostek:
1. Marek podrzucił mi przepis, jak czyścić sito z osadów kamienia, wapnia i żelaza wykorzystując kwas solny z ograniczonej mocy - ok 10 %. Zamówiłem kwas solny i przetestuję następnym razem.
2. Po rozebraniu profi okazało się, że po mojemu można zbudować dodatkowe sito, ale o min 6 cm dłuższe. W porównaniu ze standardową długością 40 cm to zawsze coś. Jak obecne czyszczenie niewiele pomoże, będzie czas pomyśleć nad większym bębnem z bardziej przepuszczalnym sitem w aktualnym profi.

Teraz czas na obserwację - jak chodzi filtracja po gruntownym czyszczeniu.

#5590 napisał BB_King

Pasja daje energię ...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ja u siebie też sprawdziłem przepływ wody przez odpływy denne do filtra. Jest bardziej niż słabo. 90% wody idzie przez skimmer,znowu będę musiał czyścić odpływy, tym razem dwa :evil:

#5592 napisał KILERK1

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

KILERK1 napisał: Ja u siebie też sprawdziłem przepływ wody przez odpływy denne do filtra. Jest bardziej niż słabo. 90% wody idzie przez skimmer,znowu będę musiał czyścić odpływy, tym razem dwa :evil:


Po dwóch dniach obserwacji mogę stwierdzić że dokładne doczyszczenie sita oraz udrożnienie rur pomogło i przepływ jest optymalny. Airlift mający siłę > 25 m3/h przestał cierpieć na słaby przepływ. Ponadto tempo przepływu w każdej z trzech rur - podobne. Uff !!! Może w kolejny weekend zastosuję też odkurzacz, aby wciągnąć martwe osady po Algen Stopp.

W przyszłości częściej będę przepychał rury, a nie raz na 3 lata. Z pewnością sprawdziła się studzienka rewizyjna, gdzie stała pompa. Zamiast przepychać rury pozwoliłem, aby ciśnienie wody z oczka samo wypychało zawartość kolejnych rur do studzienki. Co prawda jej pojemność jest ograniczona do 150 l, ale pozwalałem na zalewanie obniżonej części domku filtracyjnego na kilka cm i przy każdym otwarciu zasuw upuszczałem ok 1m3 wody. Takie kilkanaście sekund otwartej na maksa zasuwy czyni cuda przy pełnym przepływie rurą 110 mm. Brud płynął straszny. Polecam każdemu ten patent. Bez studzienki trzeba by podłączać pompę wysokiej mocy do każdej rury i pompować brudną wodę na zewnątrz. W przypadku jakichkolwiek kamieni (dzieci mają różne pomysły) byłoby po pompie.

#5593 napisał BB_King

Pasja daje energię ...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Dawno nie pisałem, ale trochę się zmieniło więc warto wrzucić kilka zdjęć. Wkrótce zaczną się też przygotowania do zimy.

Otoczenie.
Po wielu latach przyszedł czas, aby zacząć kształtować ogrodowe sosny na coś a la duże bonsai. Do tej pory, przez 8 lat raczej wykrzywiałem główny pień. Teraz przychodzi czas na odsłonięcie pnia i pierwsze cięcie. Za 3 lata poduchy i piętra winny wyglądać jak trzeba.







#5650 napisał BB_King

Pasja daje energię ...
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Przy domku filtracyjny pierwsze prace też zrealizowane. Tynk i malowanie wykonane, orynnowanie również, impregnacja drewna w środku i niezbędne półki mam. Dodatkowo uszczelnienie newralgicznych miejsc, co by domek trzymał lepiej ciepło. To początek przygotowań do zimy. Jeszcze będzie trzeba wyrzucić wszystkie kamienie i keramzyt z filtra roślinnego i przerzucić wszystko do zakupionych skrzynek. Dzięki temu objętość wody wzrośnie o 50 %. Powstanie przestrzeń dla karpi o wielkości ok. 6 m3 do samego pływania + 2 m3 w filtracji. Hilton to nie jest, ale mam nadzieję, że rybom zimowe miejsce się spodoba. Będzie chłodniej niż w garażu (sądzę że od + 5 do + 10*C) ale zdrowiej oraz dwa razy więcej przestrzeni. No bo i dzienne światło i rośliny i pełna fitracja - profi, bakki, hel-x i pełno roślin (ciekawe jak teraz przetrwają zimę). Z powodu ochłodzenia aktualnie karmienie sporadyczne. Do końca listopada mam nadzieję, że dojdzie do przeprowadzki. Wcześniej rybki będą miały 1,5 miesiąca ograniczonego metabolizmu i wyciszenia. Na razie mają zbyt ciepło aby murować dno.








#5651 napisał BB_King

Pasja daje energię ...
Załączniki:
Za tę wiadomość podziękował: KOImark

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ciekawe jak zamierzasz podciąć te sosny.
Można byłoby pokazać to na zdjęciu zaznaczając stosowne fragmenty gałązek.

#5653 napisał pawelm

Problemem w tym hobby jest to, że wraz z doskonaleniem swojej wrażliwości na jakość koi potrzebujesz coraz większego budżetu.
...Z drugiej strony - mówi się, że im większą masz wiedzę o jakości koi, tym mniej wydajesz na nie pieniędzy...
Moje koi

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

pawelm napisał: Ciekawe jak zamierzasz podciąć te sosny.
Można byłoby pokazać do na zdjęciu zaznaczając stosowne fragmenty gałązek.


Akurat tą czynność powierzyłem ogrodnikowi, który robi to na codzień i ogarnął 5 drzew w pół dnia. Sam nie ciąłem przez ostatnie 8 lat bo zawsze były wątpliwości - którą gałązkę zostawić. Z obserwacji wiem, że ogrodnik zasady miał proste. Przy pierwszym cięciu wycinał ok 50 % gałęzi. Nigdy nie ciął więcej niż dwie naraz, po których zawsze była kontrola wzrokowa - jak to wygląda. Na razie zostawiał kilka gałęzi idących w tym samym kierunku. Jak się wzmocnią, pewnie je przerzedzi. W konsekwencji mają powstać soczyste poduchy/piętra. Przycinał też przewodnik, aby moc przez kolejne dwa lata szła w pozostawione gałęzie boczne. Końcówki pędów też przycinał, aby nowe odrosty były dużo bardziej gęste. Na razie wygląda słabo, ale mam się nie martwić i czekać na wiosenne odrosty.

Jak widziałem ile żywicy miał chłopak na rękach, to stwierdziłem, że to dobrze, iż nie musiałem sam tego robić.

#5654 napisał BB_King

Pasja daje energię ...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

W ostatnim miesiącu zmieniłem filtrację roślinną. Wyrzuciłem keramzyt (głębokość 25 cm) i drobne kamienie (kolejne 20 cm) w których rosły rośliny. W miejsce kilku ton kamieni pojawiły się skrzynki i 10 razy mniej podłoża w którym rosną rośliny. Liczę, że z jednej strony pozwoli to na lepszy rozrost korzeni, bardziej swobodne ich obmywanie przez wodę oraz przy okazji pojawiło się dużo więcej wody na zimowanie ryb.

Dodatkowo zamontowałem specjalne ograniczniki (50 cm wysokości), aby ryby nie wyskoczyły przez przypadek na podłogę. Filtracja wstępne bazuje na prefiltrze flizelinowym. Profi planuję zdemontować i pomyśleć do wiosny nad mocniejszą wersją. Dwa tygodnie temu nastąpiła przeprowadzka ryb. Po zatrzymaniu obiegu temp. wody w filtracji stopniowo wzrosła z 3*C do 7*C. Ryby są na dwumiesięcznej diecie i spowolnionym metaboliźmie. Do gwiazdki planuję zakończyć się ich temperaturowe męki. Dziś wstawiłem grzejnik olejowy i będę chciał temp powietrza doprowadzić do ok 15*C i tak do wiosny. W konsekwencji temp wody też odpowiednio wzrośnie. Za tydzień wznowię delikatne karmienie. Planuję zacząć od kuracji odrobaczającej po sezonie.







#5753 napisał BB_King

Pasja daje energię ...
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

A mozesz pokazać dokładnie miejsce zimowania ryb, chodzi mi o ciekawość :) dodatkowo jak te rośliny bede rosły w tych skrzynkach?

#5754 napisał snoopwlp

---- Daniel----

---- Jeszcze będzie KOIPond ----

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

I rybki w nowym domku :). To był wyjątkowy rok - 100 % w dobrej kondycji chowało się przez cały rok. Nawet drobnego obtarcia nie było. Oby tak dalej.








#5755 napisał BB_King

Pasja daje energię ...
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

snoopwlp napisał: A mozesz pokazać dokładnie miejsce zimowania ryb, chodzi mi o ciekawość :) dodatkowo jak te rośliny bede rosły w tych skrzynkach?


Zbiornik nie jest głęboki. Ok 70 cm do lustra wody. Skrzynki zajmują ok 1/3 powierzchni. Składają się z dwóch skrzynek położonych jedna na drugiej - łącznie wysokość dwóh skrzynek ok 25 cm. W dolnych skrzynkach są rury przez które przepływa woda. Na dziś do rur wpływa woda z bakki. W skrzynkach górnych są kamienie a w nich rośliny. Optymalnie będzie jak korzenie tak się rozrosną, przejdą do dolnych skrzynek i będą szlifować wodę wychodzącą z rur. No ale temp wody musi wzrosnąć, bo rośliny są w stanie spoczynku od miesiąca.

Druga pompa obsługuje filtr flizelinowy. Z filtra wstępnego woda przechodzi do zbiornika hel-x i dalej do zbiornika z roślinami.

Jest dość duży ruch wody, bo dwie pompy przerzucają wodę przez filtry kilka razy na godzinę. Dodatkowo napowietrzanie wymusza ruch. Zobaczę za miesiąc co z tego będzie.

Jedną wadę już widzę :). Jak zbiornik był w garażu, rozmawiałem z rybami codziennie. Jak jest w końcu ogrodu - robię to tylko w weekendy, bo normalnie człowiek wyjeżdża jak jest ciemno i wraca też w ciemnościach. No a ryby trzymam tylko przy naturalnym świetle.

#5756 napisał BB_King

Pasja daje energię ...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Taka wada to nie wada Boguś :) Super im zrobiłeś ten zimownik mają jak w raju :woohoo:
ale nie wiem czemu nie chcesz im dawać papu przez dwa miesiące
Widzę że tam stoi olejak więc zapewne woda szybko podskoczy do 15*C
Powinieneś je chociaż raz dziennie karmić lekkostrawną paszą
można też pokarm namoczyć w tranie będzie szybciej trawiony w chłodnej wodzie

#5757 napisał KOImark

"Najtańszym, możliwym sposobem budowania odpowiedniego stawu dla koi jest zbudowanie go tylko raz!!.. ale musisz spełnić jeden podstawowy warunek - musisz zbudować go prawidłowo!!"

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

KOImark napisał: ...
ale nie wiem czemu nie chcesz im dawać papu przez dwa miesiące
Widzę że tam stoi olejak więc zapewne woda szybko podskoczy do 15*C
Powinieneś je chociaż raz dziennie karmić lekkostrawną paszą
można też pokarm namoczyć w tranie będzie szybciej trawiony w chłodnej wodzie


No nie :). One są bez karmy od początku października, bo pogoda była kiepska i szybko temp wody spadła < 6*C. Taki okres spoczynku na pewno się im przydał. Za kilka dni, maks tydzień temp wody przekroczy 10*C i wtedy będę delikatnie karmił, albo poproszę żonę by robiła to za mnie. Choć się kończą, to mam jeszcze i preparat z tranem i z witaminami, no i pokarm na likwidację pasożytów. Wszystko co trzeba na zimę:). Ten filtr flizelionowy to jest prawdziwa bomba w kwestii czystości wody. Flizelina łapie wszystko, pewnie nawet ewentualne pasożyty się na niej zatrzymają :).

Na marginesie - zaopatrzyłem się w sklepie meblarskim w 30 rolek flizeliny do prefiltra (jak to Niemcy mawiają "erzac"), więc na dwa lata mi wystarczy. Taki zamiennik kosztuje zdecydowanie mniej niż cena firmowej rolki, więc ta opcja z zimowym prefiltrem jest naprawdę super. Biologia ma dużo łatwiej.

#5758 napisał BB_King

Pasja daje energię ...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Boguś, w naszym hobby jak zawsze pełna profeska.
Bardzo mi się podoba twój domek filtracyjny z zbiornikiem roślinnym na ryby. :)
Ja swój będę robił na wiosnę i wiem skąd będę czerpał natchnienie ;)

#5759 napisał Sylwek

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 2.298 s.

Kupuj w koimark.pl

Kontakt

  • Firma:

    TIME Marek Szurpik

    ul.Hołowieska 56

    17-100 Bielsk Podlaski

  • Telefon:

    +48 730-301-809

  • Email:

    sklep@koimark.pl

  • Social:
  • Brak postów do publikacji.