BB_King KOIpond

Zachęcony przykładem Marka i trochę onieśmielony rozmachem Miko_on postanowiłem dokonać gruntownego remontu mojego oczka i ja. Przez 7 lat miałem klasyczne oczko wodne z dużą ilością roślinności imitujące trochę zbiornik naturalny.

Oprócz wielu zalet miało kilka wad:
1. Osady z trudnością trafiały do systemu filtracyjnego, z każdym rokiem o równowagę biologiczną było trudniej. Od trzech lat glony nitkowate przypominają mi się raz po raz. Alternatywą było traktowanie Koi miedzią z T-Flow tronic,
2. Mój system filtracji oparty o BIOKLAR 30 bez filtracji wstępnej nie radził sobie z azotynami i fosforanami, a kapie kopały sobie w doniczkach aż miło,
3. Po wzroście otaczających oczko roślin - strumień i otoczenie straciły proporcje. Wizualnie to już nie to. Remont stał się koniecznością.

Jako, że postanowiłem mocno zmienić cały ogród (nie tylko oczko) powstała wyjątkowa okazja, aby przy okazji tych samych kłopotów zmienić i oczko.

Aby przybliżyć Wam swoją koncepcję najpierw załączę pliki jak to planuję zrobić, a następnie postaram się przybliżyć w szczegółach mój pomysł.

1. Plik excel - moje notatki do architekta/konstruktora, który ma za zadanie wszystkie pomysły przeliczyć i zweryfikować. W dalszej części pomoże też w zgłoszeniu inwestycji (powierzchnia lustra <30 m2, ale murowany zbiornik to nie przelewki więc będę zgłaszał w Urzędzie). W ciągu tygodnia ma dać mi projekt :)
2. Plik BB_King - moje oczko przed rewolucją wyglądało tak: trzy strefy głębokości, dużo roślin, strumień, BIOKLAR i wielopunktowe napowietrzanie - koi to kochały, miały trzy tarła i dochowałem się wielu młodych. Wiem, że regularne tarła z powodu nowej filtracji i wyglądu stracę, ale z tym się pogodziłem:(.
3. Tak wygląda oczko po "rozbiorze" i przeniesieniu ponad 10 ton wyposażenia i kamieni :)
4. Oczko w trakcie nowego wykopu
5. Odkryty "dren" będzie musiał mieć swój nowy obieg, aby nie ryzykować wiosennego "uplastycznienia" mojego gliniastego podłoża. Tymczasowo dren przeprowadzony dołem zbiornika - docelowo w poziomie, aby nie mieć zbudowanego "syfonu" który zatykałby się osadami z gliny/piasku.
6. Wstępny wykop wg nowej koncepcji
7. Tak wygląda na dziś. Nie pokazuję Wam jak został zniszczony ogród (koleiny w trawie na pół metra) bo być może wielu z Was w obawie o problemy w domu ze swoimi partnerkami mogłoby się z tak szalonych pomysłów wycofać. Tu w całej rozciągłości popieram ideę Marka - lepiej takie rzeczy robić od razy, porządnie i na etapie budowy ogrodu - później potrzeba więcej determinacji.

Generalnie pomysł opiera się na kilku zasadach:
1. Nie chodzi tylko o KOIpond, ale i otoczenie w stylu japońskim - ma to być spójny zakątek nowego ogrodu,
2. Nie chcę zbyt daleko oddalić się od koncepcji naturalnego zbiornika, stąd płynne połączenie z dodatkowym zbiornikiem z roślinnością. Wysoka skarpa pośrodku będzie obiektem zatrzymującym wzrok z tarasu przed domem i ogrodowego domku pod strzechą,
3. Naturalny wygląd ma też wspierać (niebasenowy kształt) i dość kompleksowe obłożenie kamieniami i roślinnością,
4. Cześć techniczno-filtracyjna, choć ważna ma być schowana pod drewnem tarasowym

No cóż. To inwestycja mojego życia. Tylko Marek wie jak w ostatnich dwóch miesiącach ewoluowały moje poglądy - od poprawy filtracji w istniejącym oczku, poprzez zmianę i pogłębienie z 1,4 m do 1,8 m wraz z wymianą folii na EPDM, do obecnego kształtu projektu. Aby uniknąć dalszych wątpliwości - dziura w ziemi wykopana. Odwrotu nie ma.

Zatem startujemy. Ciekaw jestem Waszych opinii. Trzymajcie za mnie kciuki. Lekko nie będzie :cheer:












#245 napisał BB_King

Pasja daje energię ...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Jako, ze excel nie chce się podłączyć, postaram się wrzucić mój projekcik to w wordzie ...

#246 napisał BB_King

Pasja daje energię ...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Sporo zamieszania. Ostatecznie wrzucam w formacie jpg.








#247 napisał BB_King

Pasja daje energię ...
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

:) brawo Boguś!!!

Super projekcik, ciekawie się zapowiada :woohoo: czekamy na więcej!!!
Jedna taka moja uwaga:
Zapewne będziesz karmił w strefie płytkiej, by widzieć lepiej Koi, pamiętaj by skimmer nie był za blisko miejsca karmienia, bo wiesz co się będzie działo ;)

Apropo słupów to ja też mam je w zamiarze tylko puszcze je przez strefę głęboką ;) no i mostek jeszcze granitowy w najwęższym miejscu.

#248 napisał KOImark

"Najtańszym, możliwym sposobem budowania odpowiedniego stawu dla koi jest zbudowanie go tylko raz!!.. ale musisz spełnić jeden podstawowy warunek - musisz zbudować go prawidłowo!!"

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Dzięki za podpowiedź. Karmienie to na dziś bardzo odległa perspektywa :lol: . Na razie jestem w środku wielkiego chaosu.

Normalnie i tak podawałem im pokarm na części głębokiej z kilku powodów:

1. Mam za dużo ryb, aby na płyciźnie mogły się pomieścić
2. W swoim czasie, stopniowo przygarnialiśmy bezdomne koty. Teraz mieszka z nami 6 tygrysów. Znają się na rybkach i na pływaniu :) więc aby nie dodawać koi stresu lepiej karmić tam gdzie koty nie sięgają. Minus tej zabawy jest taki, że koi nie są oswojone.
3. Ważnym dla mnie było podawanie pokarmu w pewnym kółku (które zrobiłem z grubego węża), bo w przeciwnym wypadku po chwili cały pokarm znajdował się w kamieniach na obrzeżu. A z tego o krok do azotynów i glonów.

Widziałem kiedyś, że w Japonii podają pokarm rybkom w drewnianym, kwadratowym ograniczniku. Pewnie to z jakiegoś drzewa egzotycznego typu "tek" co wytrzymuje kontakt z wodą i jest naturalnie tłusty. Muszę coś na ten temat znaleźć. Jak się dowiem to pewnie coś takiego zbuduję.

#249 napisał BB_King

Pasja daje energię ...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Będzie pięknie B) brawo,będzie nie tanio B)
Nie myślałeś , żeby np . strumień puścić przez całą działkę- oczywiście w stylu japońskim.
Może tutaj coś podpatrzysz :cheer:
majawogrodzie.tvn.pl/211,Ogrod-z-elektro...odc-497,odcinek.html

#250 napisał KILERK1

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Dzięki. Mega fajny filmik. Widziałem wcześniej końcówkę tego odcinka, ale nie wiedziałem, że w pierwszej części było tyle inspiracji nt ogrodu japońskiego.

Niestety nie mam szans zrobić tego drogo :(. Marek bardzo mi pomaga, podpowiadając ciekawe rozwiązania np z automatycznym uzupełnianiem wody, wrzucając linki z zagranicznych forów, czy ściągając z Holandii wszystko co potrzebne a też dużo tańsze niż w Polsce.

Remont całego ogrodu miał określony budżet, a niewielki remont oczka był jego częścią. Realizując KOIpond teraz, zamiast planowanej korekty systemu filtracji oznacza, że nie zrobię fragmentu ogrodu albo muszę go zrobić o wiele taniej. Pociesza mnie jednak fakt, iż gość robił to wszystko przez 8 lat, a ja dopiero zaczynam.

Tak to już jest, że takie grube elementy architektury najlepiej realizować na początku. Podzielam motto Marka o robieniu czegoś od razu dobrze. Po wywiezieniu 30 m3 mokrej gliny Cat-em mój ogród przypomina poligon, a nie trawnik.

Jak sobie zdałem sprawę, że zmienię coś w oczku, a za kolejne 3 lata być może będzie trzeba coś udoskonalać to decyzja o tym, że muszę zacząć od KOIpond była jednak oczywista.

Pozdrawiam serdecznie ;)
Trzymaj kciuki.

#251 napisał BB_King

Pasja daje energię ...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Tak sobie dziś myślałem o twoim zbiorniku i glinianej dziurze w ziemi i tej wodzie z nieba która spada od kilku dni.
Przerabiałem to wszystko i myślę że Cię teraz ostro zalewa :(

#252 napisał KOImark

"Najtańszym, możliwym sposobem budowania odpowiedniego stawu dla koi jest zbudowanie go tylko raz!!.. ale musisz spełnić jeden podstawowy warunek - musisz zbudować go prawidłowo!!"

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Najgorsze mam już chyba za sobą:), choć faktem jest że codziennie wody gruntowe wypełniają zbiornik na 30cm. Wcześniej było i 50 cm. Przy głębokości wykopu 210 cm to chyba nieuniknione, choć można jak w Holandii inwestować w osuszanie terenu i obniżanie czasowe lustra wody. Na bieżąco staram się wypompowywać i czekam z nadzieją, że pogoda poprawi się na dłużej.

Glina ma swoje minusy (dłużej trzyma wodę), ale jest też bardziej stabilna, więc mogłem wykopać praktycznie pionowe ściany.

Liczę że opanuję sytuację przed 16 czerwca, kiedy to ma wejść ekipa murarska. W tym tygodniu mają się pojawić obliczenia wytrzymałościowe i projekt zgłoszeniowy. Wszystko ma swój czas. Najważniejsze, aby zrobić to dobrze, bo murowany zbiornik zamiast wcześniej rozważanego EPDM to nie tylko większa inwestycja, ale i dużo więcej weryfikacji, aby było to zrobione naprawdę dobrze.

#254 napisał BB_King

Pasja daje energię ...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Minął kolejny pracowity dzień. Zostało tylko 9 dni do ekipy murarskiej, więc trzeba tematy posuwać naprzód. Cały czas usuwam wodę, choć ostatnio wody gruntowe wybijają już tylko na 20 cm :). Niestety projekcik nadal się produkuje.

Dziś wybrałem nierówności z dna i zasypaliśmy zbiornik pospółką żwirową. Teraz czas na klejenie PVC.



#258 napisał BB_King

Pasja daje energię ...
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Kontynuuję pracę związaną z KOIpond. PVC sklejone. Wkrótce osadzenie w żwirowej pospółce. Niestety deszcze nie sprzyjają postępom prac :(








#289 napisał BB_King

Pasja daje energię ...
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Widzę,że idziesz śladami Marka,,pełen profesjonalizm ,brawo.
To będą chyba jedne z pierwszych profesjonalnych koipond w Polsce.
Czekam ze zniecierpliwieniem na efekt końcowy, zarówno u Ciebie jak i u Marka.

#293 napisał KILERK1

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

:) nooo dzieje się
widać już kanalizację sanitarną ;)


p.s.
Pamiętaj by odpływy wypoziomować, tak naprawdę sam odpływ powinien być na samym początku wypoziomowany i przybetonowany, następnie przykleja się rury.
Musisz po prostu teraz zwrócić uwagę na to by podczas osadzania całości kielich odpływu był w poziomie.

#294 napisał KOImark

"Najtańszym, możliwym sposobem budowania odpowiedniego stawu dla koi jest zbudowanie go tylko raz!!.. ale musisz spełnić jeden podstawowy warunek - musisz zbudować go prawidłowo!!"

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Całe klejenie miało miejsce z poziomicą w ręku, więc piony i poziomy winny się zgadzać. Oczywiście osadzenie całości nie będzie takie proste.

Dostałem już projekt z wszelkimi wyliczeniami i z uwagi na wymogi gruntowe kilka zmian w dotychczasowym podejściu wymaga zmiany. Ponadto wykonawca zgłosił kilka sugestii. W konsekwencji:
1. Będzie więcej lanych, zbrojonych słupów,
2. Będzie dużo więcej zbrojenia w płycie fundamentowej (podwójna kratka o boku 15 cm),
3. Płyta fundamentowa strefy głębokiej i płytkiej ma być połączona żelbetową konstrukcją,
4. Wykop musi zostać powiększony, aby na zewnątrz muru ekipa murarska miała możliwość precyzyjnej, zacierki i izolacji pionowej zewnętrznej,
5. Bloczki betonowe będą mogły być standardowe (nie trzeba szukać specjalnych z certyfikatem betonu B15),
6. W co drugiej warstwie zaprawy winny się znaleźć dwa druty zbrojone, jako dodatkowe wzmocnienie,
7. Po dokładnym obmiarze wykopu dojdzie ostatecznie do zmniejszenia strefy głębokiej i zwiększenia płytkiej. To w związku z możliwością w ramach lustra < 30 m2 oraz w celu większego kontaktu z rybami / zarezerwowania miejsca na ewentualność włożenia roślin / poprawy miejsca do karmienia.

W załączeniu KOIpond wg nowych rozmiarów.

#296 napisał BB_King

Pasja daje energię ...
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Super koipond wielka inwestycja trzymam kciuki i czekam na finał :)

#304 napisał KOLA

Artur

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 2.444 s.

Kupuj w koimark.pl

Kontakt

  • Firma:

    TIME Marek Szurpik

    ul.Hołowieska 56

    17-100 Bielsk Podlaski

  • Telefon:

    +48 730-301-809

  • Email:

    sklep@koimark.pl

  • Social:
  • Brak postów do publikacji.