Przebudowa starego oczka na KOIPOND

Czesc wszystkim! Koi wirus sie rozprzestrzenia ;)

Planuje przebudowe swojego bagienka na koi pond z grawitacja. Na 1 fotce widac jak to teraz wyglada. Srednica oczka 8m, glebokosc tylko 1m. Niecka betonowa. Jest tam aktualnie strefa bagienna z roslinkami, odgrodzona murkiem, ktory jest lekko ponizej tafli.

Calosc chce rozkopac do max glebokosci 2,2m. Murek idzie do rozwalenia. Tak wiec powstanie strefa plytka ok 40cm, potem z obecnego dna chce zostawic pierscien ok 1m szerokosci, wiec bedzie tam polka 100cm. Na samym dnie dobrze jak by bylo te 200cm. Komora filtra bedzie zintegrowana z pomostem, ktory bedzie wystawal nad oczko na 1,5m.

Dodatkowo chce wybudowac do okola murek ceglany (dziurawka) o wysokosci ok 20cm. Nie wiem czy mi to wyjdzie gdyz szerokosc obecnej niecki to niecale 20cm i na niej moge tylko to postawic. Trzeba by bylo go przytwierdzic na jakies druty zbronieniowe do podstawy. Pytanie czy taki murek w ogole wytrzyma napor wody? Na zime obnizalbym poziom do gruntu, tak zeby lod tego nie rozwalil.

Calosc chce uszczelnic polimocznikiem - jesli murek wypali. Przy glebokosci 2m wychodzi ponad 100m2 do uszczelnienia. Jesli z murkiem nie wyjdzie to pewnie zostanie folia tak jak jest teraz.

Jesli dobrze licze, to po zmianach bedzie cos kolo 60m3 wody, z murkiem jeszcze wiecej.

Jesli chodzi o filtracje: najtanszy bebnowy KOI TECH 20m3/h, 1000l mauser z helixem, 1 odplyw denny, 1 skimmer brzegowy, pompa 20 000 - bedzie musiala tloczyc wode w gore do mausera na jakies 1,5m wiec pewnie docelowo bedzie miala max 15 000. Czy jeden odplyw i skimer dadza rade dostarczyc potrzebnej ilosci wody do bebna? No i najwazniejsze pytanie, czy ta filtracja nie bedzie za mala do takiego zbiornika?

Co sadzicie o przebudowie, ktos ma moze jakies inne pomysly?





#6688 napisał slk
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Witam kolegę.
Okrągły kształt zbiornika to super sprawa a nawet ośmielę się stwierdzić że to najlepszy kształt, ale pod kilkoma warunkami.
Najlepiej przy okrągłym zbiorniku zrobić jeden odpływ na środku, ze spadkiem podłoża do niego. Wyjdzie fajny lej który będzie pięknie zbierał zanieczyszczenia.
Odpływ musi być duży 250-300 bo jedną 110 -ką takiego zbiornika nie opędzisz.
Następna sprawa to powroty. Musi być ich kilka po obwodzie, umieszczonych po skosie (nie prostopadle do ściany) aby nadać wodzie ruch kołowy.
Na projekcie masz dwie półki. Pamiętaj że tam będzie się gromadziło dużo zanieczyszczeń a rośliny przy koi nie mają szans.
Ja na Twoim miejscu zrobiłbym po obwodzie rynnę hydroponiczną a cały zbiornik z pionowymi ścianami, bez żadnych półek.
Oczywiście bęben który zaplanowałeś będzie za mały, powinieneś przez niego przerzucić ok. 60 m3 a nie 20 m3. Pompa też za małe.
Dlaczego chcesz podnosić wodę do mausera, nie będziesz miał grawitacji ?
Co do murka to świetny pomysł, ale czy da radę to zrobić to musi wypowiedzieć się budowlaniec. 20 cm wys. to nie jest dużo, nie będzie wielkiego naporu wody.
Moich przemyśleń tyle.
Pozdrawiam i powodzenia w realizacji projektu.
Adam

#6689 napisał OSAD
Za tę wiadomość podziękował: stanisław65

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Polki niestety musza zostac, gdyz sa juz odlane w starym zbiorniku. Jest on mega mocno zbrojony i teraz to wszystko skuwac to bylaby masakra.

Roslin zadnych oprocz kilku lilii nie palnuje w wodzie.

Moim priorytetem jest ten murek z czerwonej dziurawki, zeby to ladnie wygladalo to musi to uszczelnic polimocznik, tak zeby zewnetrzne czesci murka byly widoczne - spasowanie z podmurowka w okol domu. Polozenie folii na taki murek mija sie z celem troche - caly bedzie zakryty i bedzie jeszcze brzydziej niz z folia na poziomie trawnika.

Co do filtracji, beben ktory ma kolo 40m3 kosztuje niestety juz 4x tyle co ta 20. Wiec tutaj bedzie duzy problem. Obawiam sie, ze bede musial zostac z ta eco 20 (dostepne 2 wloty 110). Moze w takim wypadku zamiast 1 odplywu dac 2? A skimmer zrobic juz nie wbudowany w murek tylko zwykly wstawiany do srodka, napedzany oddzielna pompka.

Wode po bebnie musze podnies do mausera na okolo 1,5m gdyz bedzie on stal w innym miejscu niz sam filtr - jakies 10m od oczka. W komorze filtra nie bede mial niestety duzo miejsca.

#6690 napisał slk

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Nie sądzę żeby był problem z murkiem jeżeli masz tak mocno zbrojony beton.
Co do polimoczniku to koledzy którzy to robili twierdzą że podłoże musi być bardzo gładkie. U Ciebie na istniejącej starej i brudnej wylewce może być to problematyczne, mata i żywica była by chyba łatwiejsza do realizacji.
Co do bębna to uważam nadal że ta 20-tka będzie za mała, a co do ceny bębnów, to zobacz ile kosztuje odpieniacz np. 300 do akwarystyki morskiej.
Odpływ do okrągłego byłby lepszy jeden na środku.
Skimer nie musi być brzegowy, są skimery rurowe zasilane grawitacyjnie. Unikaj skimerów napędzanych pompami, wcześniej czy później (na pewno wcześniej) będzie problem.
Przemyśl jednak zrobienie pełnej grawitacji. Nie możesz zrobić pełnej filtracji te 10 m od koi pondu ?

#6691 napisał OSAD

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Adam, po raz kolejny zareaguję na Twój wpis o koniecznej dużej średnicy jednego odpływu na środku.
Jest to błąd. Powinny być w każdej sytuacji powielone odpływy denne w ilości zapewniającej konieczną sumaryczną przepustowość całego układu filtracji. Dzięki temu np. co półtora metra na dnie mamy odpływ i śmieci ściągane są z całego dna do najbliższego odpływu.

Ja u siebie mam może nie okrągły, ale powiedzmy w głębszej części kwadratowy na dnie zbiornik. Niewielki. W tej głębszej części (tak wyszło, zderzyłem się z przewodem teletechnicznym i musiałem spłycić część zbiornika) na dnie od ścian do odpływu jest około 1 metr wokół. Bardzo duży spadek od ścian w kierunku odpływu, kąt jakieś 30 stopni, bardzo duże promienie łagodnie zaokrąglonych przejść od pionu do (ukośnego) dna. Odpływ zbiera kilkanaście m3/h. Dodatkowo ponad odpływem napowietrzacz wspomaga cyrkulację. Pomimo to zdarza się że wokół odpływu czasem widzę zalegające na dnie odchody.

Nie widzę powodzenia w zastosowaniu jednego odpływu o gigantycznej średnicy i przepływie do utrzymania czystości koła o średnicy 8 metrów. Jeżeli masz jakieś przykłady na zastosowanie takiego rozwiązania, to daj namiar, chętnie dowiem się czegoś nowego.

#6692 napisał pawelm

Problemem w tym hobby jest to, że wraz z doskonaleniem swojej wrażliwości na jakość koi potrzebujesz coraz większego budżetu.
...Z drugiej strony - mówi się, że im większą masz wiedzę o jakości koi, tym mniej wydajesz na nie pieniędzy...
Moje koi

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Przy okrągłym zbiorniku i pochyleniu dna do środka do odpływu, przy odpowiednim przepływie wody na środku powstanie widoczny na powierzchni wody lej. Wszystkie zanieczyszczenia spływają do środka. Jakbyś zamieszasz w wiadrze wodę to na środku zgromadzi się kupka zanieczyszczeń.
Na JT jest filmik z realizacji takiego zbiornika w USA. To taki magik od budowy koi pondów, który produkuje takie filmiki instruktażowe. Na jednym z filmików jest właśnie okrągły zbiornik

#6693 napisał OSAD

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

:) a wiesz, fakt, że przy takim kształcie zbiornika na powierzchni tworzy się wir, u mnie też to obserwuję.

#6695 napisał pawelm

Problemem w tym hobby jest to, że wraz z doskonaleniem swojej wrażliwości na jakość koi potrzebujesz coraz większego budżetu.
...Z drugiej strony - mówi się, że im większą masz wiedzę o jakości koi, tym mniej wydajesz na nie pieniędzy...
Moje koi

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

pawelm napisał: :) a wiesz, fakt, że przy takim kształcie zbiornika na powierzchni tworzy się wir, u mnie też to obserwuję.


No właśni. I im bardziej regularny okrąg i odpływ dokładnie na środku, tym lepsze zbieranie zanieczyszczeń.
Każdy inny kształt zbiornika nie będzie tak wydajny w odbieraniu zanieczyszczeń jak okrągły.

#6696 napisał OSAD

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Niestety mauser moze byc tylko w tym 1 miejscu, nie mam mozliwosci instalacji calosci np 10m od oczka.

Co do tych odplywow, moge dac 2 na samym dnie, ale wtedy nie bede mial juz wejscia w bebnie pod skimer, chyba, ze dorobie trzecie. Obawiam sie jednak, ze 2x denny + skimer na grawitacji to bedzie za duzo dla tego bebna/pompy i calosc moze nie dzialac tak jak trzeba (za slabe zasysanie dennych). Wiec moze jednak 1 denny + skimer. Biorac pod uwage to, ze pompa bedzie miala pewnie max 15 m3/h ostatecznie to moze jedyne sensowne rozwiazanie?

Beton jest troche spekany. Przed polimocznikiem musialbym wszystko wyszpachlowac. A co z polimocznikiem spienionym, ktory to podobno kladzie sie na nierowne nawierzchnie? Ktos mial stycznosc?

#6697 napisał slk

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

slk napisał: Co do tych odplywow, moge dac 2 na samym dnie, ale wtedy nie bede mial juz wejscia w bebnie pod skimer, chyba, ze dorobie trzecie.


Bez problemu mam dedykowane przeloty 110mm specjalnie do tego filtra

slk napisał: Obawiam sie jednak, ze 2x denny + skimer na grawitacji to bedzie za duzo dla tego bebna/pompy i calosc moze nie dzialac tak jak trzeba (za slabe zasysanie dennych).


Nie musisz się tym martwić, możesz podpiąć śmiało dwa odpływy i skimmer do tego filtra
Pamiętaj że przez jedną rurę 110mm nie da się grawitacyjnie wycisnąć więcej niż 13-14m3/h
Dwa odpływy to minimum!!! w każdym zbiorniku

slk napisał: Beton jest troche spekany. Przed polimocznikiem musialbym wszystko wyszpachlowac. A co z polimocznikiem spienionym, ktory to podobno kladzie sie na nierowne nawierzchnie? Ktos mial stycznosc?


Tak dokładnie powierzchnia musi być gładka, ja miałem styczność ze spienionym polimocznikiem i nie polecam tego typu materiału. Okazało się że spieniony polimocznik jest bardzo podatny na promieniowanie UV i było z nim dużo problemów. Mam info od firmy która robiła nim dachy płaskie. Jak chcesz polimocznik to tylko 100% polimocznika żadnych spienianych hybryd.

#6699 napisał KOImark

"Najtańszym, możliwym sposobem budowania odpowiedniego stawu dla koi jest zbudowanie go tylko raz!!.. ale musisz spełnić jeden podstawowy warunek - musisz zbudować go prawidłowo!!"

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ok, zalozmy ze mam te 2 odplywy, kazdy z napowietrzaniem (wspolny napowietrzacz) + skimer na grawitacji. To wszystko podpiete pod koi techa eco 20m3/h, ale pompa za nim bedzie odbierala tylko 15m3/h - czy to ma sens? Te odplywy denne nie beda mialy za slabej sily zasysajacej? Ewentualnie moge dokupic jeszcze 1 pompke 20m3/h, spiac je razem i ustawic tak zeby mialy lacznie te 20, czyli max co beben przemieli.

Pytanie odnosnie powrotu z mausera, bede potrzebowal 2x110 czy 1x110 wystarczy?

#6702 napisał slk

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Po przemysleniach raczej zrezygnuje z polimocznika, raz ze duzo roboty zeby przygotowac stara, spekana niecke betonowa, dwa ze po przeliczeniu wstepnych kosztow to wychodzi ok 12 tys za samo uszczelnienie.

W zwiazku z tym musze zrezygnowac takze z ceglanego murka - mial byc ozdoba z zew strony, ale przy folii musialby byc zakryty i od zew, takze mija sie to z celem. Chyba, ze macie jakis inny sposob montazu folii PCV do tego murka, tak zeby zewnetrzna strona byla widoczna?

Oczko zamierzam rozkopac do min 2m glebokosci - objetosc ok 50 m3 w takim ukladzie, ale jesli sie uda bede chcial dac jeszcze 0,5m glebiej, czyli wtedy bedzie pod 60 m3. Z tej polki dokola oczka na glebokosci 100cm tez rezygnuje (pewnie za duzo syfu by sie tam zbieralo) - zostana tylko 3-4 male spoty pod kosze z liliami czy cos podobnego, reszta scian bedzie leciala skosem na samo dno, tak zeby caly syf ladnie splywal.

Pisaliscie, ze filtracja 20 m3/h to za malo, ale niestety na poczatek to bedzie max. Niemniej na dnie zainstaluje od razu 3x odplyw denny (1 z dyfuzorem i ten tylko na poczatku bedzie dzialal) na przyszlosc jak bede kiedys zmienial beben na wiekszy. Dodatkowo 1 skimmer rurowy. Czyli pod beben 20 m3 bedzie podpiety 1 denny i 1 skimer. W przyszlosci 3x denny + 1 skimer. Z mausera, gdzie bedzie 1000l biologia daje juz na przyszlosc tez 3x powroty rurami 110 - ustawione pod skosem w oczku, zeby nadawaly jakis ruch wodzie.

Mysle, ze w takim ukladzie powinno to jakos dzialac.

#6717 napisał slk

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

a tak nie można
czerwone to nadbudowa
a folia przyciśnięta jakimś kamieniem nie zmieniającym parametrów wody
poziom wody utrzymujesz w połowie kamienia

#6719 napisał Bodzio
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

możesz zastosować na całość koi ponda zamiast foli PCV Epdm jest to najlepsze rozwiązanie fajnie się układa i jest dlugowieczne -zbiornik w Hiszpanii ż tego materiału ma około 100 lat i jego zużycie jest tylko 30% firmy Firestone cena około 30zl m2 grubość 1mm bardzo dobrze się układa na właśnie takich nierównych półkach jak będziesz miał. Do montażu trzeba kilka osób jest to bardzo ciężkie co do filtracji ten mauzera 1000l może być trochę mało powinno być 5% biologi zbiornika czyli zakładając że masz 60000 tyś l to powinieneś mieć 3tys l biologi czyli 3 mauzery-nie potrzebnie robisz tak duże oczko lepiej mniejsze zrobić i usprawnić filtracje. Głębokość ponad 2 m to już odchodzi od LAMUSA nie robi się takich głębokich koipondow Niemcy Holendrzy robią 1400-1600 jeśli nie będzie temp.zima na 1.5 m plus 5 to na 2.2 również nie. Masz przykład kolegi z forum który przerobil na 2.2 i napisał że całość była bez sensu bo temp. nie zmieniła się. Lepiej zrobić na zimę pokrywę z góry ż poliwęglanu i tyle

#6720 napisał KIPER2017
Za tę wiadomość podziękował: stanisław65

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.



ja zrobiłem taki murek,zbiornik jest n foli EPDM,częściowo folia jest pod płytkami imitującymi murek

#6721 napisał KILERK1
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.961 s.

Kupuj w koimark.pl

Kontakt

  • Firma:

    TIME Marek Szurpik

    ul.Hołowieska 56

    17-100 Bielsk Podlaski

  • Telefon:

    +48 730-301-809

  • Email:

    sklep@koimark.pl

  • Social:
  • Brak postów do publikacji.