Budowa KOIpond

Witam,
w przyszłym tygodniu planuję rozpocząć budowę KOIpond o wymiarach 12m na 7,5m. Jakiej wielkości filtry zastosować do KOIpond tych rozmiarów i ile zastosować odpływów dennych? Proszę o podanie przybliżonej kwoty odpływów ponieważchciałbym zamówić je jak najszybciej.


Pozdrawiam,
miko_on

#157 napisał miko_on

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Witamy w gronie Polskich koimaniaków ;)

Długość 12m to trzeba co najmniej co 4 metry dać jeden odpływ
Choć zaleca się co trzy metry, ale jak porobisz odpowiednie spadki dna w kierunku odpływu, to nie będzie problemu.
Proponuję dać dwa z dyfuzorem i jeden zwykły.
Nie podałeś głębokości, ale przyjmijmy że co najmniej 170cm to będziesz miał około 150m3 wody!! :) to już spory zbiornik. Można by było obstawać nawet przy 4 odpływach (dwa z powietrzem i dwa bez) , ale wybór pozostawiam dla Ciebie.
Mam też dostęp do rur PVC w przystępnych cenach, nie mam tylko czasu wystawiać tego w sklepie.

Skuteczna filtracja mechaniczna to jedynie filtr bębnowy, wielkość trzeba dobrać do ogólnego przepływu (tylko to dość droga sprawa)
Do tego filtr biologiczny (najtańsze są nasze Polskie BIOklary, na taki zbiornik to co najmniej BIOklar 120 + UV z 80Watt

Odpływy mam na stanie więc możesz kupić kiedy tylko zechcesz
Będą Ci jeszcze potrzebne dwa skimmery brzegowe po obu stronach zbiornika, też mam na stanie zaraz wystawie w sklepie.

bez dyfuzora
www.koimark.pl/index.php?option=com_virt...ory_id=23&Itemid=519

z dyfuzorem
www.koimark.pl/index.php?option=com_virt...ory_id=23&Itemid=519

w razie pytań śmiało pisz

#158 napisał KOImark

"Najtańszym, możliwym sposobem budowania odpowiedniego stawu dla koi jest zbudowanie go tylko raz!!.. ale musisz spełnić jeden podstawowy warunek - musisz zbudować go prawidłowo!!"
Za tę wiadomość podziękował: miko_on

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Witam,
dziękuję za szybką odpowiedź. KOIpond będzie miał głębokość 2m. Chciałbym zamówić cztery odpływy denne tak jak zaproponowałeś dwa z powietrzem i dwa bez oraz dwa skimmery które uważasz za odpowiednie. Czy do tych odpływów pasują zwykłe rury kanalizacyjne 110? Czym doprowadzić powietrze do odpływów z napowietrzaniem? Czy muszą to być specjalne przewody, czy można zastosować jakieś ogólnodostępne? Prosiłbym o odpowiedź ponieważ budowa wystartuje szybciej niz planowałem na początku i już jutro przychodzi ekipa zalewać fundamenty.


Pozdrawiam,
miko_on

#164 napisał miko_on

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

miko_on napisał: Witam,
dziękuję za szybką odpowiedź. KOIpond będzie miał głębokość 2m.


Czyli nie 150 a 180m3 wody :woohoo: mega duży KOIpond!!

miko_on napisał: Chciałbym zamówić cztery odpływy denne tak jak zaproponowałeś dwa z powietrzem i dwa bez oraz dwa skimmery które uważasz za odpowiednie.


Do tak dużej wody tylko i wyłącznie skimmery z dużymi ustami, do tego możesz powiększyć jeszcze bardziej usta skimmera robiąc z szalunku deskami jeszcze większe usta wtedy woda łatwiej i z większej powierzchni będzie wpływała do skimmera. Wtedy masz mega wielkie usta. Poniżej masz fotki jak to trzeba zrobić.




miko_on napisał: Czy do tych odpływów pasują zwykłe rury kanalizacyjne 110?


Absolutnie!! Broń Boże!! cała instalacja musi być w PVC, wszystkie złączenia muszą być klejone specjalnym klejem do PVC. Musisz mieć rury PVC 110mm, musisz policzyć dokładnie ile metrów bieżących pójdzie do 4 odpływów. Każdy odpływ denny musi być sklejony, pamiętaj że to wszystko będzie pod stałym ciśnieniem i w rurach woda będzie non stop aż do końca istnienia tego zbiornika. No chyba że wypompujesz wodę.
Najlepiej zrób sobie szkic, rozmieść odpływy, skimmery i powoli bez pośpiechu wszystko zaplanuj.
Mam dostęp do wszystkich rur, zaworów i czego tylko zapragniesz.

miko_on napisał: Czym doprowadzić powietrze do odpływów z napowietrzaniem? Czy muszą to być specjalne przewody, czy można zastosować jakieś ogólnodostępne? Prosiłbym o odpowiedź ponieważ budowa wystartuje szybciej niz planowałem na początku i już jutro przychodzi ekipa zalewać fundamenty.


Powietrze do odpływów trzeba też doprowadzać rurami PVC 32mm, to wszystko musi być koniecznie klejone, bo jak zalejesz to betonem to już amen.
Na tym zdjęciach widać jak to trzeba zrobić, ja sobie zrobiłem na sucho przymiarki dopiero potem kleiłem.










Spokojnie, wiesz co nie rób nic w pośpiechu, tak naprawdę powinno się osadzić odpływy, następnie wylać płytę i na niej budować ściany. Ja robiłem fundamenty i dopiero potem odpływy, ale wygodniej jest najpierw osadzić odpływy.

Pisz śmiało i pytaj na tym etapie nie można popełnić żadnego błędu!
Z kąt jesteś? Mógłbym Ci pomóc bo skoro nigdy tego nie robiłeś to lepiej żeby ktoś nad tym czuwał.

#166 napisał KOImark

"Najtańszym, możliwym sposobem budowania odpowiedniego stawu dla koi jest zbudowanie go tylko raz!!.. ale musisz spełnić jeden podstawowy warunek - musisz zbudować go prawidłowo!!"
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

KOImark napisał: Z kąt jesteś? Mógłbym Ci pomóc bo skoro nigdy tego nie robiłeś to lepiej żeby ktoś nad tym czuwał.


Bardzo chętnie skorzystam z twojej pomocy gdyż moja wiedza na ten temat jest znikoma. Adres prześlę w prywatnej wiadomości.


Niestety z dużym entuzjazmem przystąpiłem do wykopów pod KOIpond, z zamierzonym i wytyczonym projektem o wcześniej wspomnianych wymiarach. Jednak w trosce o zdrowie mojej żony musiałem skorygować swoje plany i zmniejszyć wymiar KOIpond'u :dry:.


Zacząłem już zalewanie ław, poniżej zamieszczam szkic i zdjęcia z mojej budowy oraz mam kolejne pytania.

Ustaliliśmy już, że będą cztery odpływy denne i dwa skimmery. Gdzie usytuować skimmery by jak najlepiej pełniły swą funkcję? Myslę, że szkic i załączone zdjęcia są na tyle czytelne, że dasz radę podpowiedzieć mi gdzie usytuować skimmery oraz odpływy.

Gdzie wybudować filtr by najlepiej spełniał swą rolę.


Pozdrawiam,
miko_on











#169 napisał miko_on

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

WOW!!! :woohoo: wielki zbiornik
Jutro Ci rozrysuje dokładnie jak rozmieścić odpływy i skimmery, bo idę już lalu, muszę jutro bardzo wcześnie wstać.
w między czasie przestudiuj sobie ten wątek z forum belgijsko-holenderskiego
podobne rozmiary jak u Ciebie.
www.koivrienden.be/phpBB/viewtopic.php?t...ostorder=asc&start=0
tam co drugie podwórko ma koipond, na tym forum jest masa wiedzy

zresztą nie tylko ten wątek ogólnie popatrz sobie, tam jest dużo przydatnych informacji
Czym więcej zobaczysz tym mnie błędów popełnisz

#170 napisał KOImark

"Najtańszym, możliwym sposobem budowania odpowiedniego stawu dla koi jest zbudowanie go tylko raz!!.. ale musisz spełnić jeden podstawowy warunek - musisz zbudować go prawidłowo!!"

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Tak sobie patrzę na te ławy, czy one nie są za płytkie? Zbiornik będzie duży więc ciężar bloczków będzie znaczny, a z tego co widzę dość płytki jest ten fundament na głębokość deski.
Poniżej masz rozmieszczenie odpływów i skimmerów, dodałem też 4 powroty które ruszą całość wody i wprowadzą w ruch wirowy.
Ten drugi rysunek mam rozumieć przedstawia strefę płytką? Jeśli tak pamiętaj o tym żeby delikatnie ją pochylić w kierunku strefy głębokiej.




#172 napisał KOImark

"Najtańszym, możliwym sposobem budowania odpowiedniego stawu dla koi jest zbudowanie go tylko raz!!.. ale musisz spełnić jeden podstawowy warunek - musisz zbudować go prawidłowo!!"
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Witam,
z ławami nie będzie problemu ponieważ na zdjęciach widać jakby były zalane około 20cm a w rzeczywistości są zalane na 40cm, ponieważ teren na którym buduję jest bardzo podmokły i większość wykopu została zamulona. Jutro podam dokładne wymiary KOIpond.


Co wskazują te strzałki koło odpływów? Czy skimmery mają być zamieszczone tak jak na tym schemacie?





W tym momencie wiem gdzie mają byc umieszczone odpływy denne i skimmery. Czy w tym miejscu może być wybudowany filtr ?




Prosiłbym Cię również o szkic jak ma wyglądać i jakie wymiary musi mieć filtr.

Jeżeli filtr może być w tym miejscu to chciałbym zamówić już u Ciebie odpływy i skimmery.

Poniżej zamieszczam zdjęcia z postępujących prac.

Pozdrawiam,
miko_on













#177 napisał miko_on

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Strzałki oznaczają ruch wody, a kwadraciki z literką P to są powroty, czyli już czysta woda wychodząca z filtra. Powroty robi się w celu jak największej cyrkulacji wody w zbiorniku.
Same odpływy z napowietrzaniem będą już ruszały wodę, ale na taki zbiornik trzeba dać co najmniej 4 powroty. Ja u siebie dałem 6 powrotów, a zbiornik mam zdecydowanie mniejszy.

Skimmery musisz umieścić na takim właśnie poziomie jak na tym rysunku, z tym że to jest akurat skimmer basenowy, skimmer do koipond ma inne zakończenie i nie łączy się go z odpływami dennymi. Skimmery muszą mieć oddzielne rury, w twoim wypadku przerobił bym je na grawitacyjne tu jest opis jak to zrobić.
koimark.pl/index.php?option=com_kunena&v...=19&id=28&Itemid=480

W miejscu gdzie narysowałeś filtr jak najbardziej może być tam umieszczony, jest jedna zasada która mówi o tym że nie ważne gdzie jest komora filtracyjna, ale czym dalej będzie od koipond tym więcej rur będziesz musiał użyć by połączyć zbiornik z filtrem.
Komorę zrób jak największą być mieć możliwość swobodnego poruszania się w niej.
Ja by zrobił przy takim zbiorniku co najmniej komorę o wielkości 4x3 metry albo nawet 5x3
Mówię tu cały czas o samej komorze, co do samej filtracji i urządzeń jakie tu można zastosować to temat na dłuższe przemyślenia, ale przy takie ilości wody trzeba będzie mądrze to rozwiązać.

#178 napisał KOImark

"Najtańszym, możliwym sposobem budowania odpowiedniego stawu dla koi jest zbudowanie go tylko raz!!.. ale musisz spełnić jeden podstawowy warunek - musisz zbudować go prawidłowo!!"

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Witam,
na załączonym szkicu podaję dokładne wymiary wewnętrzne KOIpond.






Uwzględniając Twoją sugestię odnośnie wymiarów filtra zmieniłem miejsce wybudowania. Przeglądałem to forum które poleciłeś i jestem ciekaw czym oni izolują od wewnątrz swoje KOIpond?

#180 napisał miko_on
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Izolować można na kilka sposobów:
Na forum holenderskim widziałeś zapewne metodę fibreglass
Można to nazwać tapetowaniem za pomocą mat z włókna szklanego na zakładkę i żywicy następnie wszystko pokrywa się czarnym topkotem.
W załączeniu wysyłam Ci instrukcję jak to dokładnie się robi.
pod tym linkiem jest plik WORD z instrukcją do pobrania www.sendspace.com/file/2n9nd6





Druga metoda to pokrycie wszystkiego polimocznikiem, metoda szybsza i wygodniejsza ale droższa od 70zł do 100zł /m2 w zależności od użytego polimocznika oraz powierzchni.

jak obejrzysz te kilka filmików nie będę musiał więcej nic pisać ;)





a tu w praktyce tak to wygląda w czasie realnym

#181 napisał KOImark

"Najtańszym, możliwym sposobem budowania odpowiedniego stawu dla koi jest zbudowanie go tylko raz!!.. ale musisz spełnić jeden podstawowy warunek - musisz zbudować go prawidłowo!!"

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

:woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo:
gigantyczne to jest

#185 napisał dzana987

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Kolejne zdjęcia z budowy.










A tutaj zdjęcia zbiornika na pstrągi.






#187 napisał miko_on

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Noooo prace idą do przodu :) faktycznie mokro tam jest, wysoko są wody gruntowe.

Ciekawy patent z tym zbiorniczkiem dla pstrągów, co do odpływu dla nich to z napowietrzaniem jak najbardziej trafny wybór.

#188 napisał KOImark

"Najtańszym, możliwym sposobem budowania odpowiedniego stawu dla koi jest zbudowanie go tylko raz!!.. ale musisz spełnić jeden podstawowy warunek - musisz zbudować go prawidłowo!!"

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

kurna jakie zadupie to zachodniopomorskie

Udało mnie się znaleźć tylko jednego człowieka co pryska polimocznikiem....konkurencji nie ma... :angry: więc cena kosmiczna...pozosyanie wyklejenie EPDM :unsure:

#450 napisał Vivit

Planowana budowa KOIpond :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 3.497 s.

Kupuj w koimark.pl

Kontakt

  • Firma:

    TIME Marek Szurpik

    ul.Hołowieska 56

    17-100 Bielsk Podlaski

  • Telefon:

    +48 730-301-809

  • Email:

    sklep@koimark.pl

  • Social:
  • Brak postów do publikacji.