Vivit'owe KOI'pond

Witam wszystkich.
Tak ostatni mój post jest z przed 6 lat, ale widzę, że forum trochę opustoszało..... Cały czas kombinowałem jak tu usprawnić swoje oczko. Po przejściach z wydrami, zarazami i innymi przygodami dotarłem o etapu o którym kiedyś zamarzyłem. Oczko funkcjonuje jako obóz "koncentracyjny" bo jest ogrodzone pod napięciem, co mnie strasznie denerwuje. Jest za daleko od domu. Na szczęście coraz więcej domów buduje się w okolicy więc zwierzyna ma coraz trudniej. Jednak widok nie jest przepiękny. Nadszedł zatem czas na zmiany.
Inspiracją do mojego pomysłu jest film który zobaczyłem u Kilera1.
https://youtu.be/1S6PE73HFyM
Nie będzie to inwestycja waszych gabarytowych rozmiarów, ale na moje możliwości i zaspokojenie potrzeb i tak wystarczająca. Może uda mi się przemycić plan całoroczny...ale o tym potem.
No więc tak ....kiedyś był papier i plan....plan zakładał III etapową realizację przedsięwzięcia. Bo trzeba było wyburzyć stary grill i w zamian za to rozbudować zaplecze....gospodarczo-towarzyskie.
W pierwszym etapie (rok 2019) powstało zaplecze dla ogrodu. Czyli ogólnie mówiąc magazyn na CJPNO ( Co jest potrzebne na Ogrodzie). Miejsce gdzie składujemy wszystko co musi przezimować, a jest potrzebne w ogrodzie.
Pawilon numer I o wymiarach 7x6m.
Potem ruszyła przebudowa obiektu (pawilon II) spotkań towarzyskich....stary 25-letni kamienny grill musiał ustąpić miejsca nowemu. Oj impreza pożegnalna przerosła właścicieli.....40 osób żegnało symbol naszych młodzieńczych towarzysko-rodzinnych spotkań. (rok 2020) i otwarcie grilla w Halloween 31.10.2020 udowodnił że jest to przybytek, który może funkcjonować cały rok.
No i docieramy do roku 2021 czyli III etapu
Na załączonym szkicu w formie papierowej z 2017 roku jest to oznaczone III.
Kolorem niebieskim oznaczyłem taflę wody, zielonym roślinną część filtra, a czerwonym pomieszczenie techniczne filtrów i żółtym studnię.
Taki był i jest plan....
Niektórzy powiedzą, że realizacja od końca....już odpowiadam....nie wiadomo było czy III etap w ogóle powstanie Więc nie chciałem zamykać sobie drogi do inwestycji, a i tak tamte rzeczy wymagały poprawy i robudowy....to w kwestii wyjaśnienia.
Ten rok poświęcam na wykonanie III etapu (przynajmniej zaczęcie) w którym chciałbym abyście pomogli mi to zrobić raz a dobrze.... Studnia formalnie już jest więc jej nie biorę pod uwagę.
Zbiornik dla KOI będzei miał wymiary orientacyjne 5.0x4.0x 1.5-1.7m czyli w dużym przybliżeniu 30-35m3 wody.
Części roślinno-bilogiczna 1.5x7.0 = około 10m2 powierzchni.
Pomieszczenie techniczne 2.5x 6m = 15m2

Zatem czy takie wymiary w szczególności tych dwóch pierwszych elementów mają szansę powodzenia. ?

Zbiornik na pewno wykonam murowany z bloczków betonowych. Na chwilę obecną nie rozstrzygnąłem kwestii uszczelnienia. Ponieważ zbiornik jest prosty nie wykluczam uszczelnienia go folią EPDM. Zobaczę co wyjdzie taniej.....Czy polimącznik czy EPDM. Dlatego być może Marek będzie musiał przenieść wątek do innego działu....ale to się okaże potem...

Początek prac i tak nie wcześniej jak kwiecień 2021...

#8359 napisał Vivit

Planowana budowa KOIpond :)
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Cześć

Faktycznie forum nie jest aktywne, ale jest często odwiedzane. Takie mamy czasy, teraz rządzą mobilne grupy na FB, ale nie będę usuwał forum bo jest tu sporo wiedzy.
Fajnie że robisz nowy zbiornik, służę pomocą...

#8360 napisał KOImark

"Najtańszym, możliwym sposobem budowania odpowiedniego stawu dla koi jest zbudowanie go tylko raz!!.. ale musisz spełnić jeden podstawowy warunek - musisz zbudować go prawidłowo!!"

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Zastanawiam się ile spustów zrobić na powierzchni około 20m2 (tej niebieskiej). Czy jeden to obsłuży czy raczej nastawić się na dwa. Czy masz gdzieś jakiś schemat jak one w ogóle działają ? W waszych relacjach widziałem tylko, że są to takie "wiaderka" do których dochodzą dwie rury. Jedna duża to odpływ, a ta mała po co faktycznie jest ? Jakie jest jej przeznaczenia ?

#8361 napisał Vivit

Planowana budowa KOIpond :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Jeden odpływ na rurze 110mm może oddać max 15m3/h wody
Wiec wszystko zależy od tego jaki chcesz uzyskać przepływ do filtra
Ja bym tam dał albo 2 albo 3 odpływy, w tym jeden z napowietrzaniem
Czym więcej odpływów tym więcej punktów odbierania osadów

Cienka rurka jest do odpływu z napowietrzaniem
koimark.pl/odplywy-denne/90-odplyw-denny...0mm-z-dyfuzorem.html
Masz tu dwa w jednym i napowietrzanie i odpływ

#8362 napisał KOImark

"Najtańszym, możliwym sposobem budowania odpowiedniego stawu dla koi jest zbudowanie go tylko raz!!.. ale musisz spełnić jeden podstawowy warunek - musisz zbudować go prawidłowo!!"

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czyli według twojej sugestii muszę pomyśleć o 3 odpływach w tym jeden z napowietrzaniem. OK zanotowałem.
Mam następne pytania.

Sprawa druga, o która chcę dopytać zaznaczyłem na rysunku.
Zasadniczo przymierzałem się do grawitacji, ale mam pewne wątpliwości, gdyż nie widziałem jak to działa w praktyce.
Zasadę działania rozumiem i jakby nie budzi ona moich wątpliwości. ale no właśnie...
Zasadniczo woda jest wrzucana, przez pompę, do "basenu" podnosząc w ten sposób poziom wody. Woda wykorzystując zasadę naczyń połączonych kieruje się poprzez odpływy z basenu do tego nazwijmy to "pojemnika" na schemacie
(rozumiem, że wszystkie odpływy muszą być tu doprowadzone, nawet te od skimerów ?)
Teraz moje wątpliwości.
Poruszająca się woda zabiera ze sobą osad powstający w basenie. Osad w przepływie laminarnym, a taki z całą pewnością tu będzie, zacznie sedymentować czyli z czasem zalegnie w rurach i zmniejszając średnicę przepływu w końcu kiedyś je zatka.
Notabene ostatni fragment odpływu ma pod górę (przed czerwonym kwadratem na rysunku), zatem tu jest jeszcze gorzej
Czy jest jakiś sposób na ich ewentualne czyszczenie ? W końcu będą głęboko w gruncie. Podejrzewam, że dostępu nie będzie żadnego. (no chyba że ten trójnik na rysunku będący w kwadracie ma takie zadanie ?)
Macie już jakąś praktykę w tej kwestii. Może masz jakieś zdjęcia z twojej budowy ?

ok idźmy dalej...

Woda z osadem trafia do tego "osadnika wstępnego" (zaznaczyłem go niebieską kreską), gdzie pewnie i tak znowu coś się osadzi (czyli trzeba by w jego konstrukcji przewidzieć jakieś spusty z dna do opróżniania zalegających cząstek?
Czy lepiej zrobić osobny zbiornik na wodę trafiającą z basenu i dopiero z niego kierować ja do filtra bębnowego czy od razu doprowadzić do filtra bębnowego.

Z tego osadnika trafia na proces filtracji....od filtra bębnowego + lampy + bio ect.
Ale o tym innym razem.. dopytam

#8363 napisał Vivit

Planowana budowa KOIpond :)
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Vivit napisał: Zasadniczo woda jest wrzucana, przez pompę, do "basenu" podnosząc w ten sposób poziom wody. Woda wykorzystując zasadę naczyń połączonych kieruje się poprzez odpływy z basenu do tego nazwijmy to "pojemnika" na schemacie
(rozumiem, że wszystkie odpływy muszą być tu doprowadzone, nawet te od skimerów ?)


Tak wszystkie rury z odpływów i skimmerów

Vivit napisał: Teraz moje wątpliwości.
Poruszająca się woda zabiera ze sobą osad powstający w basenie. Osad w przepływie laminarnym, a taki z całą pewnością tu będzie, zacznie sedymentować czyli z czasem zalegnie w rurach i zmniejszając średnicę przepływu w końcu kiedyś je zatka.


Nie ma takiej opcji, 110mm nie zapcha się nigdy, chyba że wrzucisz do odpływów kamienie i jakiś gruz.
Najstarszy ze zbiorników który robiłem ma już ponad 12 lat i nic się niedzieje
Tam woda płynie dość szybko podnosi nawet duże zanieczyszczenia

Vivit napisał: Notabene ostatni fragment odpływu ma pod górę (przed czerwonym kwadratem na rysunku), zatem tu jest jeszcze gorzej
Czy jest jakiś sposób na ich ewentualne czyszczenie ? W końcu będą głęboko w gruncie. Podejrzewam, że dostępu nie będzie żadnego. (no chyba że ten trójnik na rysunku będący w kwadracie ma takie zadanie ?)
Macie już jakąś praktykę w tej kwestii. Może masz jakieś zdjęcia z twojej budowy ?


Mam zdjęcia, możesz sobie zrobić takie wloty asekuracyjne w pionie które będą sięgały powyżej lustra wody
Jeśli wpadnie Ci do odpływu nie wiem np duży szczur lub nie wiem co, wielkie igły sosny+ glony nitkowate i zrobi się korek, to masz dostęp do odpływu.
Ja mam u siebie 6 odpływów w 4 z nich zrobiłem takie asekuracyjne wejścia




Vivit napisał: ok idźmy dalej...

Woda z osadem trafia do tego "osadnika wstępnego" (zaznaczyłem go niebieską kreską), gdzie pewnie i tak znowu coś się osadzi (czyli trzeba by w jego konstrukcji przewidzieć jakieś spusty z dna do opróżniania zalegających cząstek?
Czy lepiej zrobić osobny zbiornik na wodę trafiającą z basenu i dopiero z niego kierować ja do filtra bębnowego czy od razu doprowadzić do filtra bębnowego.


Nie trzeba żadnych odstojników, po to jest filtr bębnowy by wszystko do niego trafiało i zostało
i powinno być natychmiast odseparowane z całego obiegu

#8364 napisał KOImark

"Najtańszym, możliwym sposobem budowania odpowiedniego stawu dla koi jest zbudowanie go tylko raz!!.. ale musisz spełnić jeden podstawowy warunek - musisz zbudować go prawidłowo!!"
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.954 s.

Kupuj w koimark.pl

Kontakt

  • Firma:

    TIME Marek Szurpik

    ul.Hołowieska 56

    17-100 Bielsk Podlaski

  • Telefon:

    +48 730-301-809

  • Email:

    sklep@koimark.pl

  • Social:
  • Brak postów do publikacji.