Glony nitkowate

Chciałbym przybliżyć temat glonów nitkowatych w naszych zbiornikach.
Nie wyglądają ciekawie, obrastając kamienie, ściany, dno zbiornika i wszystko, co znajduje się w wodzie.
Zauważyłem, że wraz ze zwiększającą się przejrzystością wody w zbiorniku, lawinowo zwiększa się liczebność glonów nitkowatych.

Kilka zdjęć nitek u mnie :S



W nitkach, rozwija się bogate życie biologiczne i zimują ryby.
Nie są przyjazne jesiotrom. Młode osobniki mogą stracić życie, zaplątawszy się w ich gąszcz.



Dla mnie lepiej jakby ich nie było. Czy istnieje skuteczny sposób walki z nimi ?
A może nie należy ich tępić :dry:

#27 napisał Adacho

Adam pozdrawia

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Jest kilka sposobów na nitki, są natomiast dwie metody zwalczania
Pierwsza to czynniki naturalne sprzyjające rozwojowi nitek i możliwe najskuteczniejsze wyeliminowanie ich.
Druga to walka za pomocą chemii, szybka i skuteczna (trzeba uważać co się sypie lub leje do zbiornika - tylko sprawdzone i bezpieczne środki)

Metody naturalne:
1) Trzeba ograniczyć ilość światła dochodzącego do powierzchni wody.
- albo posadzenie roślin, które rzucają cień na toń wodną (lilie, nenufary z dużymi liśćmi )
- rośliny pływające, które także odseparują część tafli wody i promienie słonecznie nie dostaną się głębiej.
- zacienianie zbiornika za pomocą specjalnych płacht i żagli cieniujących
- mocne napowietrzanie wody, duże dyfuzory umieszczone możliwie najgłębiej powodują "wybijanie" z wody CO2 którego nadmiar służy bardzo glonom nitkowatym
- ogólnie mieszanie, natlenianie i ruch wody powoduje zdrowszą, bardziej natlenioną wodę mniej podatną na ataki nitek

Metody inwazyjne-chemia
2) Są specjalne preparaty w proszku które dosłownie oklejają zarodniki glonów o dojrzałe już nitki, duszą je i wypalają
- rozrabia się je z wodą i wlewa bezpośrednio do zbiornika odpowiednio dobraną proporcję (bardzo skuteczny środek)


Należy jeszcze sprawdzić jak wygląda czystość zbiornika, długo nieczyszczone filtry, osady denne, dużo obumarłych roślin, przerybienie.
Wszystkie te czynniki mają wpływy na glony nitkowate.

#29 napisał KOImark

"Najtańszym, możliwym sposobem budowania odpowiedniego stawu dla koi jest zbudowanie go tylko raz!!.. ale musisz spełnić jeden podstawowy warunek - musisz zbudować go prawidłowo!!"

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Jaką metodę będziesz stosował u siebie Marku ?
Masz już jakieś sprawdzone metody ?
Zacienienie u mnie nie przejdzie :dry: Nie chcę mieć u siebie w zbiorniku głównym lilii wodnych, ani innych pływających. Zakrycie zbiornika.... - w ciągu dnia wiele razy podchodzę zobaczyć,co słychać u ryb. Zakrywać - odkrywać, raczej nie.
Nitki tworzą się wszędzie, nawet na kaskadzie, gdzie woda jest napowietrzona i odgazowana.
Można by zbudować nad zbiornikiem ażurowego zadaszenia, aby promienie słoneczne nie padały bezpośrednio do wody.
Oglądałem takie konstrukcje na angielskich forach KOI, Jednak większość zbiorników stoi "na słońcu".
Pozostaje chemia. Nie stosuję.
Glony po chemii wracają równie szybko, jak znikają.
Może wiesz, jak radzą sobie z tym problemem na zachodzie ?

#33 napisał Adacho

Adam pozdrawia

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Zobaczę w praktyce jak to będzie, część zbiornika będzie w cieniu bo tak jest ułożony względem stron świata, ale większość będzie nasłoneczniona.
Ja stosowałem jak do tej pory tylko jeden środek w proszku, na zwalczanie glonów nitkowatych.
Aqua Silver Algae Away - w 100% degradowalny biologicznie, zastosowałem u klienta który nie chciał się bawić w zaciemnianie itd. chciał efektu natychmiastowego.

Co mogę powiedzieć o nim? po około 3 dniach glony faktycznie zostały unicestwione, gluty opadały na dno, obumarły wszystkie nitki i te na EPDM i na roślinach i na wodospadzie. Ogólnie dobrze jest mieć skuteczny prefiltr albo sitowy albo tradycyjne-szczotki, albo skutecznie wyczyścić cały filtr po tej operacji, bo te obumarłe nitki trzeba jak najszybciej usunąć z obiegu.

#35 napisał KOImark

"Najtańszym, możliwym sposobem budowania odpowiedniego stawu dla koi jest zbudowanie go tylko raz!!.. ale musisz spełnić jeden podstawowy warunek - musisz zbudować go prawidłowo!!"

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Na jak długo wystarczył ten zabieg ?
Jak ten środek traktuje rośliny ?
Może I-Tronic ?

#38 napisał Adacho

Adam pozdrawia

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ja to zrobiłem tylko raz! :) i nitek nie było do końca sezonu.
W zbiorniku były dwie odmiany Lilii i grążel, kilka odmian tataraków pistie, hiacynty i cos tam jeszcze
Roślinom nic się nie stało, rybom też

I-Tronic to miedź!!! Żadnej miedzi w środowisku z rybami!
Oni tam piszą że to jest nieszkodliwe itd, ale miedź to trucizna, produkt niebezpieczny.
Za darmo bym tego nie chciał.

#39 napisał KOImark

"Najtańszym, możliwym sposobem budowania odpowiedniego stawu dla koi jest zbudowanie go tylko raz!!.. ale musisz spełnić jeden podstawowy warunek - musisz zbudować go prawidłowo!!"

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Popieram Admina. W akcie desperacji po latach walki z glonami kupiłem T Flow Tronic. Pomogło. Glonów nie ma. Ryby nie zginęły.

Choć nie mam szczegółowej wiedzy w tym względzie to obserwuję zachowanie moich KOI. Przez poprzednie 5 lat bardzo się cieszyły z życia w zbiorniku: gonitwy, wyskoki, tańce na lustrze wody, przemiana materii i pobieranie pokarmu itp. Po kilku miesiącach umiarkowanego stosowania jonów miedzi w ub roku (maks 25 % mocy urządzonka) widziałem wyraźnie, że ryby się snują, z poprzednich zachowań nici, a co gorsze przestały pobierać pokarm w połowie września ub roku. Nie miały fajnej masy przed zimą i tylko wysokie temperatury zimą spowodowały, że w zdrowiu dotrwały do wiosny.

W tej kwestii utwierdza mnie również to, że robiąc wiosenne porządki w oczku i podmieniając 1/3 wody w ostatni weekend radość z nowej wody w oczku była aż nadto widoczna.

Teraz edukuję się w prefitrów, aby sensowne biologia, rośliny i UV pozwoliły mi w tym roku obejść się bez tego wynalazku.

#146 napisał BB_King

Pasja daje energię ...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ja dostałem w sklepie akwarystycznym coś co nazywa się Tetra Pond AlgoFin, z zapewnieniem że oni nawet to stosują do akwariów z tropikalnymi rybkami. Nie zastosowałem bo czytam z tyłu że "Działa szkodliwie na organizmy wodne; może powodować długo utrzymujące się niekorzystne zmiany w środowisku wodnym..."

Więc wygląda to na coś w rodzaju jak pestycyd, który nie jest obojętny np. dla pszczół itd.
Pytanie jak duży to jest wpływ?

Ale wracając do innych rozwiązań, czy filtracja na najwyższym poziome też będzie narażona na glony nitkowe?

Gdzieś czytałem, że nitkowe nie lubią niskiego PH i kwaśny torf 80l na 10000l wody w worku tak aby nie zabrudził wody niby zmniejsza ilość wody. Ja ze względu na wysokie PH wrzuciłem i zobaczę czy coś to da.

#359 napisał humulus

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

worek z torfem to wielka lipa,nic za bardzo nie daje,w moim przypadku 1 worek w oczku rozpruł się i woda na długo zrobiła się be.. :angry: a glony jak były tak były

#361 napisał KILERK1

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Też nie udało mi się doczekać pozytywnych rezultatów torfu, a był specjalny, włóknisty ...
Stosowałem też wiele specyfików wyłapujący fosforany, zeolit, preparaty sol, Algo fin itd. Co mnie przeraziło - glony rosły mi nawet w ciemnym filtrze i w okresie zimowym pod lodem !!!

W końcu zastosowałem I-tronic - zadziałał zabójczo, ale tak jakbym odciął prąd rybom na wiele miesięcy. To pewnie ta miedź. Nigdy nie chcę im już tego robić.

Po wielu latach doszedłem do wniosku ze przy dużym nasłonecznieniu, dużej obsadzie ryb, słabej-tradycyjnej filtracji, dobrym napowietrzaniu - pojawiające się nitkowe to cecha dorosłych zbiorników którą musisz pokochać, albo pomyśleć o dużo lepszej filtracji, roślinności, mniejszym nagrzaniu zbiornika (głębokość) + pomyśle na delikatne zacienienie. Dlatego rozpocząłem budowę KOIpond. Widzę jednak na forach, że to nie gwarantuje sukcesu - więc kto wie. Na razie żyję myślą, że będzie dobrze.

#366 napisał BB_King

Pasja daje energię ...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

www.koimark.pl/index.php?option=com_virt...emart_category_id=58

To jest rewelacyjne i na nitki i na pływające, ale bardziej na nitki
Stosowałem to w tamtym roku u jednego mojego kolegi
Będę miał za tydzień to cudo, już po tygodniu nitki się sklejają w taki kłaczki i obumierają.

Drugim sposobem mniej inwazyjnym jest regulowanie nasłonecznienia i naprawdę głęboko myślę nad tym co zrobić nad zbiornikiem na podwórku, bo w tym całorocznym to się wcale nie martwię tam będzie miód malina :cheer:

#368 napisał KOImark

"Najtańszym, możliwym sposobem budowania odpowiedniego stawu dla koi jest zbudowanie go tylko raz!!.. ale musisz spełnić jeden podstawowy warunek - musisz zbudować go prawidłowo!!"

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.080 s.

Kupuj w koimark.pl

Kontakt

  • Firma:

    TIME Marek Szurpik

    ul.Hołowieska 56

    17-100 Bielsk Podlaski

  • Telefon:

    +48 730-301-809

  • Email:

    sklep@koimark.pl

  • Social:
  • Brak postów do publikacji.