Stężenie soli w zbiorniku zimowym - tak/nie/ile

Jak w temacie, część z was stosuje prewencyjnie sól w zbiornikach zimowych. W literaturze i internecie są informacje o tym że szczzególnie zimą niektóry hodowcy stosują sól w zbiornikach.

Nie wnikam tu w skuteczność, słuszność itd. bo opinie zapewne są różne, pytam natomiast o stężenie tych co stosują, czy mają jakieś zasady (np. stężenie stałe X a w przypadku objawów chorobowych stężenie Y).

Ja w zeszłym roku zaczynałem od 1kg/1000l - okresowo do 6kg/1000l (ale to chyba max tydzień).
Czytam w różnich opracowaniach żeby używać średnio 28,3kg /2000galonów czyli na 7,6m3 wody co daje ok. 3,7kg/1000 l wody.

#4648 napisał humulus

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ja uważam że należało by zastosować jednorazowo po przeniesieniu ryb do zbiornika zimowego.
Dlaczego?
Nawet nie karmione ryby przy przenoszeniu zestresują się i zaczną srać co spowoduje chwilowy skok azotanów a w konsekwencji może to wywołać jakieś chorubsko.
Następnie podczas podmiany wody sól będzie się redukowała a filtry stopniowo się przystosują do ilości ryb .
Podobno już wali się 8-9 kilo na 1000 l.Na pewno nie zaszkodzi a może pomóc
Co do stosowania przez cały okres zimowania to dla mnie to wielka głupota.

#4649 napisał Tomek

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Tomek napisał: Podobno już wali się 8-9 kilo na 1000 l.

Warto przypomnieć, że 9 kilo /1000 litrów to stężenie izotoniczne dla karpi - tyle wynosi stężenie w komórkach ich ciała. 2-3 kilo / 1000 litrów to ulga dla wewnętrznych narządów ryby w przepychaniu płynów ustrojowych. Dlatego wspomaga to leczenie ran, ubytków, etc., poprawia kondycję ryby w walce z chorobą.
A 6 i więcej - to już ostra jazda przeciw bakcylom, szkodliwa na dłuższy czas dla nerek.

#4650 napisał pawelm

Problemem w tym hobby jest to, że wraz z doskonaleniem swojej wrażliwości na jakość koi potrzebujesz coraz większego budżetu.
...Z drugiej strony - mówi się, że im większą masz wiedzę o jakości koi, tym mniej wydajesz na nie pieniędzy...
Moje koi
Za tę wiadomość podziękował: stanisław65

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Hodowcy solą zbiorniki w których zimują koi profilaktycznie, żeby zabezpieczyć ryby które są pod lodem i opiekun nie widzi co się z nimi dzieje. Dawka do której się przyznają to 3 kg na 1000 litrów.

#4653 napisał OSAD
Za tę wiadomość podziękował: stanisław65

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

0,5% soli stosuje sie w czasie kwarantany i zeby pozbyc sie glnow
0,2% to obniza działanie azotow i amoniaku

#4654 napisał mumin

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.075 s.

Kupuj w koimark.pl

Kontakt

  • Firma:

    TIME Marek Szurpik

    ul.Hołowieska 56

    17-100 Bielsk Podlaski

  • Telefon:

    +48 730-301-809

  • Email:

    sklep@koimark.pl

  • Social:
  • Brak postów do publikacji.