Ozon jak i do czego?

marek powiedz cos wiecej o tym ozonatorze? przepraszam, pisze lewa reka w gipsie jestem

#5206 napisał gosia@

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Poruszałem temat ozonowania tutaj
forum.koimark.pl/forum/inne-tematy/200-ozonowanie
Kola robił próby.

#5207 napisał OSAD

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Kola nie robi prób on ma cały czas podpięty Ozon :)

#5208 napisał KOImark

"Najtańszym, możliwym sposobem budowania odpowiedniego stawu dla koi jest zbudowanie go tylko raz!!.. ale musisz spełnić jeden podstawowy warunek - musisz zbudować go prawidłowo!!"

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Najlepiej jakby Kola się wypowiedział?

#5209 napisał Sylwek

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

gosia@ napisał: marek powiedz cos wiecej o tym ozonatorze? przepraszam, pisze lewa reka w gipsie jestem


Gosiu nie jest to proste, ale jeśli zrobi się to w sposób prawidłowy to nie ma lepszego sterylizatora, tylko można nim też zabić ryby.
Bo sam ozon mimo tego że jest świetnym sterylizatorem, to jednak jest bardzo niebezpieczny.
Instalacja powinna być zrobiona przemyślanie i w sposób umożliwiający jak najskuteczniejsze wytrącanie się ozonu zanim woda trafi z powrotem do obiegu z rybami.

Poniżej elementy które trzeba mieć by połączyć wszystko do kupy
- generator ozonu (urządzenie które wytwarza O3 z powietrza)
- dmuchawa która podaje pod ciśnieniem powietrze do generatora
- za pompką powinien być jeszcze osuszacz powietrza
- reaktor (zbiornik z wodą w którym rozpuszcza się O3) lub mixer (zbiornik ze spiralą do rozpuszczania gazów)


Następnie wyjałowiona woda musi płynąć jeszcze przez jak najdłuższą rurę by ozon się ulotnił do atmosfery. Można też wodę puścić na kaskadę lub wodospad by ozon jak najlepiej się wytrącił.
Oczywiście cały system ozonu powinien być podłączony oddzielnie po za systemem filtracji biologicznej.


Poniżej schemat podłączenia



Można też zastosować na końcu filtr z węglem aktywnym który wychwyci resztkowy ozon.

#5210 napisał KOImark

"Najtańszym, możliwym sposobem budowania odpowiedniego stawu dla koi jest zbudowanie go tylko raz!!.. ale musisz spełnić jeden podstawowy warunek - musisz zbudować go prawidłowo!!"
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Witam posiadam Ozonator 1 gramowy do tego mam osiem metrów rury na wytracenie sie ozonu plus strumien pięć metrów.
O glonach można zapomnieć na zawsze :)

#5211 napisał KOLA

Artur

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Cześć Kola

Możesz napisać coś więcej np. co to znaczy ozonator 1 gramowy, jak dobierałeś zestaw czy były z tym jakieś problemy,czy to jest bezobsługowe, rozumiem że woda pozbawiona jest jakichkolwiek glonów ?

#5212 napisał Sylwek

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ozonator 1 gramowy polecił mi kolega z Niemiec od niego kupiłem cały zestaw on u siebie stosuje 5 gramowy na oczko 40m3.
Ozonator jest bezobsługowy co do glonów to śladu nie ma ;)

#5213 napisał KOLA

Artur

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Sylwku przyjmuje się że na 10m3 wody daje się 1 gramowy generator.

#5214 napisał KOImark

"Najtańszym, możliwym sposobem budowania odpowiedniego stawu dla koi jest zbudowanie go tylko raz!!.. ale musisz spełnić jeden podstawowy warunek - musisz zbudować go prawidłowo!!"

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ok. Czy ozonator eliminuje glony które osiadają lub oblepiają ściany zbiornika, żadna zawiesina nie istnieje w zbiorniku ?. Czy trzeba stosować jeszcze lampy UV czy już nie ?
Czy montaż tej instalacji to "czarna magia" czy może nie i taki gość jak ja sobie poradzi, oraz chyba ważne jaki jest koszt instalacji. Podczas poprawnej pracy ozonatora trzeba przeprowadzać jakąś konserwację w danych czasookresach i czy są potrzebne jakieś środki eksploatacyjne.

Marek, czy Ozonator jest na szczycie produktów do zwalczania glonów czy jest jeszcze coś np.jakaś nowość której jeszcze nie ma w Polsce?

#5215 napisał Sylwek

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Zawiesina lekka jest na brzegach to normalka, ale wszystkie glony, nitki, pływające i całe badziewie jest unicestwiane. Jak podajesz O3 to z UVC można zupełnie zrezygnować, choć niektórzy mają i to i to.
Nie Sylwku to nie jest czarna magia, tylko trzeba na wylocie wtrącić jak najwięcej resztek ozonu.
Środki eksploatacyjne to jedynie co jakiś czas trzeba wymieniać osuszacz powietrza, bo generator potrzebuje idealnie suchutkiego powietrza.

Dla mnie na
- 1 miejscu jest Ozon,
- na 2 miejscu jest UVC-Amalgam
- na 3 zwykłe UVC
i jest jeszcze takie cudo woda-shop.pl/produkty/ technologia kosmiczna, sporo o tym czytałem i zgłębiałem temat, ale na razie jest to zbyt drogie i nie znam osoby w Polsce która by powiedziała mi jak to się sprawdza w koipond.

Ozonowanie wody to najskuteczniejsza metoda i mało inwazyjna.
Kiedyś wodę chlorowano w kranowitach, teraz co bogatsza gmina już ozonuje wodę.
Nowsze baseny i pływalnie też już nie chlorują wody tylko ją ozonują.

Przy żywych zbiornikach z rybami trzeba zachować środki ostrożności by nie wybić całej biologii w filtrach no i samych ryb, ale jeśli już zrobisz to dobrze i podłączysz wszystko jak należy glonów nie uświadczysz i całe życie które znajduje się w wodzie i dotknie O3 jest unicestwiane.

Kola mi wysłał kiedyś zdjęcie roślin w strumyku które są najbliżej wylotu wody z rury, zostają tam jeszcze opary O3, liście dosłownie są palone przez ozon.

#5216 napisał KOImark

"Najtańszym, możliwym sposobem budowania odpowiedniego stawu dla koi jest zbudowanie go tylko raz!!.. ale musisz spełnić jeden podstawowy warunek - musisz zbudować go prawidłowo!!"
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Marek napisz jeszcze jaki jest przybliżony koszt instalacji przyjmując twoje założenia że na 10m3 wody potrzeba 1g generatora , ja bym potrzebował 10 gramowy generator.
Czy taka instalacja działa w zimie ? Czy oprócz kolegi Koli ktoś ma Ozonowanie w Koipondzie ?

Gdzieś tam słyszałem i później czytałem że do walki z glonami używa się ultradźwięków, nie wiem jak się to odnosi do zbiorników z rybami.

#5217 napisał Sylwek

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Nie ma sensu podawać O3 zimą.
Wydaje mi się że twój zbiornik nie trzeba aż 10gr wystarczy 5 spokojnie
Polacy produkują świetne generatory, jest tego sporo na naszym rodzimym rynku

Przybliżone koszty trzech głównych elementów

-generator 10gr/h około 800-1000zł max można w Polsce znaleźć
www.ozonowanie.com/produkty/generatory-o...r-ozonu-9g-woda.html
Wydaje mi się że 5gr styknie

-reaktor do ozonu - coś takiego do twojego zbiornika około 600-700 Euro
vijvercompleet.nl/aquaforte-ozon-reaktor-250
statyczny mixer odpada bo jest zbyt mały na twój zbiornik
www.absolute-koi.com/subcat1894.html

-osuszacz do generatora 5gr około 170 Euro
koicompetence.de/Lufttrockner-AirDryer

dmuchawę membranową zapewne masz u siebie
Do tego wężyki, rurki i inne drobiazgi PVC-U

Sylwek ale ty przecież masz 2x105 Watt UVC amalgamowe po co Ci ozonowanie?
Masz teraz zieloną wodę?

#5218 napisał KOImark

"Najtańszym, możliwym sposobem budowania odpowiedniego stawu dla koi jest zbudowanie go tylko raz!!.. ale musisz spełnić jeden podstawowy warunek - musisz zbudować go prawidłowo!!"

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Marek próbuję rozeznać się w temacie bo jest interesujący. Na razie nie planuję nic dodatkowego w celu zwalczania glonów.
Wodę mam czystą dużo czystszą niż w zeszłym roku, widać dno oraz to co jest na dnie. :)
Ale nie jest to kryształ, jakaś zawiesina jednak pływa takie "zielone kłaczki".
Jak uda mi się w czerwcu uruchomić pełną filtrację to może będzie kryształ.

#5219 napisał Sylwek

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.706 s.

Kupuj w koimark.pl

Kontakt

  • Firma:

    TIME Marek Szurpik

    ul.Hołowieska 56

    17-100 Bielsk Podlaski

  • Telefon:

    +48 730-301-809

  • Email:

    sklep@koimark.pl

  • Social:
  • Brak postów do publikacji.