Jak zrobić pompę powietrzną-mamucią

Ostatnio modne jest napędzanie systemu filtracyjnego powietrzem
Ten system może być stosowany tylko w przypadku grawitacji i odpływów dennych, jest bardzo energooszczędny.

To jest bardzo ciekawa strona www.airlift.eu/index.php?lang=UK

oraz załączam ciekawe filmiki



#476 napisał KOImark

"Najtańszym, możliwym sposobem budowania odpowiedniego stawu dla koi jest zbudowanie go tylko raz!!.. ale musisz spełnić jeden podstawowy warunek - musisz zbudować go prawidłowo!!"

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

KOImark napisał: Ostatnio modne jest napędzanie systemu filtracyjnego powietrzem

Oj modne. Poszedłem za tą modą.

#481 napisał pawelm

Problemem w tym hobby jest to, że wraz z doskonaleniem swojej wrażliwości na jakość koi potrzebujesz coraz większego budżetu.
...Z drugiej strony - mówi się, że im większą masz wiedzę o jakości koi, tym mniej wydajesz na nie pieniędzy...
Moje koi

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Pawle możesz coś więcej na ten temat napisać (narysować schemat)?

Jak oni wyciągają z 20W transport 15m3. Bo ja z chęcią bym w takim razie podłączył 80W i wyciągał 60m3 podmiany wody :).

Zasada działania jest dla mnie od strony fizyki dziwna.
Tłoczą powietrze o określonej objętości nisko i wypuszczają rurą, powietrze idzie do góry i pcha wodę, tylko w takim razie po co odpowietrzniki?
czy nie jest tak że te powietrze uchodząc odpowietrznikami robi miejsce na powrót wodzie?

Jeszcze ciekawi mnie jedno i to pytani odnośnie systemów grawitacyjnych napędzanych powietrzem i pompą. Czy jakoś szacujecie (czy da się) moc zasysania i ruchu wody w różnych punktach zbiornika?

Dlaczego o to pytam, ano w kontekście mojej 18m "rynny" 4,7m3 wody, gdzie na końcu mam pompę która teoretycznie podaje na 0,7m i powinna pompować 6500l/h, a jest tak że nie widzę aby zaciągała z jakąś dużą siłą syf. Tzn. 2m dalej pływają sobie jakieś brudy (nie na lustrze wody) i nie ciągnie ich do pompy.

Włożyłem dodatkowo na środku rynny pompę 2200l/m która ma niby pchać wodę do tej pompy na końcu ale zaraz zarosła glonami :).

Uruchomiłem skimmer 50W który ma moc zasysania taką że zbiera brudy w promieniu 50cm od niego - porażka.

#538 napisał humulus

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Oglądałem to już wiele razy na forach holenderskich. Do filtracji grawitacyjnej pewnie ok, ale obawiam się, że to dobre na podnoszenie lustra wody zaledwie o kilka cm. Dlatego każdą kaskadę należy prowadzić tradycyjnymi sposobami. Czy tak?

#539 napisał BB_King

Pasja daje energię ...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Widzę że oni wylewkę z tego mają od razu przy tej pompie mamuciej. Może to sposób aby połączyć dwa systemy (tą pompę powietrzną + normalną ale mniejszą pompę) i mieć większą moc "ssania" z większej ilości miejsc?

#540 napisał humulus

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Powietrze uchodząc odpowietrznikiem nie robi wodzie miejsca na powrót, bo musiałaby ona powrócić przewodem w dół mamuta, którym stale dopływa woda z powietrzem unoszącym się w górę. Odpowietrzona woda jest więc wypychana w stronę zbiornika.

#541 napisał pawelm

Problemem w tym hobby jest to, że wraz z doskonaleniem swojej wrażliwości na jakość koi potrzebujesz coraz większego budżetu.
...Z drugiej strony - mówi się, że im większą masz wiedzę o jakości koi, tym mniej wydajesz na nie pieniędzy...
Moje koi

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

BB_King napisał: Oglądałem to już wiele razy na forach holenderskich. Do filtracji grawitacyjnej pewnie ok, ale obawiam się, że to dobre na podnoszenie lustra wody zaledwie o kilka cm. Dlatego każdą kaskadę należy prowadzić tradycyjnymi sposobami. Czy tak?


Dokładnie tak, też śledzę fora holenderskie i nie tylko.
Najlepiej wcale nie podnosić wody ponad lustro, bo czy wyżej ciężej jest bąbelkom podnosić wodę i wygrać z grawitacją.
Kaskady lub filtry zraszane odpadają zupełnie (fizycznie nie możliwe)

#542 napisał KOImark

"Najtańszym, możliwym sposobem budowania odpowiedniego stawu dla koi jest zbudowanie go tylko raz!!.. ale musisz spełnić jeden podstawowy warunek - musisz zbudować go prawidłowo!!"

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

humulus napisał: Widzę że oni wylewkę z tego mają od razu przy ten pompie mamuciej. Może to sposób aby połączyć dwa systemy (tą pompę powietrzną + normalną ale mniejszą pompę). i mieć większą moc "ssania" z większej ilości miejsc?


Nie nie łączenie zwykłej pompy wodnej z bąbelkami jest bezsensu.
Bąbelki z dyfuzora w kolektorze podnoszące wodę mogą napędzać tylko jedno określone zadanie (odpływ albo skimmer) i nie łączy się tego z pompami wodnymi-elektrycznymi. Bąbelki muszą mieć swobodny szeroki przelot, odpowietrzniki pomagają wodzie się odgazować i swobodnie przepływać.

Jeśli chcesz mieć np dwa odpływy musisz zrobić dwa kolektory i w każdej z nich po jednej rurze z dyfuzorem.
Jeśli chcesz mieć skimmer znowu stawiasz identyczny kolektor, ale nie oznacza to że każda rura z dyfuzorem musi mieć oddzielną dmuchawę, można napędzić wszystkie dyfuzory jedną dużą dmuchawą.
Każde wyjście rury już z wodą z pompy podnośnikowej-mamuciej jest zarazem RTFem takim grawitacyjnym.

Można też zapiąć jeden duży kolektor z Airliftem jako główną pompę na końcu systemu grawitacyjnego który będzie napędzał wszystkie odpływy i skimmery grawitacyjne.

#543 napisał KOImark

"Najtańszym, możliwym sposobem budowania odpowiedniego stawu dla koi jest zbudowanie go tylko raz!!.. ale musisz spełnić jeden podstawowy warunek - musisz zbudować go prawidłowo!!"

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Trochę późno o tym o tym zacząłem myśleć, ale lepiej późno niż wcale. Otóż u mnie pomiędzy zbiornikiem głównym a systemem filtracyjnym jest teraz miejsce (niezasypana dziura) na zainstalowanie ailliftu. Ostatecznie byłaby to alternatywa dla puszczania wody powrotnej kaskadą. Szczególnie zimą daje to rozwiązanie na ograniczenie wychładzania wody. Niestety są dwie kwestie:

1. Z powodu okropnie mocnego wieńca żelbetowego rura powrotna mogłaby by być u mnie na głębokości ok 35-40 cm poniżej lustra wody. Czy Waszym zdaniem przy takim zanurzeniu zamontowane odpowietrzniki o wysokości ok 45 cm nie będą powodowały kłopotów z przepływem? Zazwyczaj rura powrotna na filmikach na poziomie lustra wody, ewentualnie maks 20 cm poniżej.

2. Jak długa/wysoka optymalnie powinna być wewnętrzna tuba z tłoczonym powietrzem. Z tego holenderskiego nie rozumiem do końca czy to 1,5 m; 1,6 m - czy więcej?

3. Czy gdzieś spotkaliście się z rozmiarami fi tuby zewnętrznej PVC. Czy 315 mm wystarczy? Czy też musi to być 400 mm, aby łatwiej zmieścić tam airlift z kolanem.

Z góry dziękuję. Pomału krystalizuje się mój pomysł na całoroczną filtrację. Może Paweł coś wie więcej na ten temat.

#632 napisał BB_King

Pasja daje energię ...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

No trzeba by przemyśleć temat, bo ja chcę 3 airlifty zamontować w swoim układzie i zupełnie zrezygnować z mocnej pompy.

Ad1. Wieniec teoretycznie to 24cm - spokojnie możesz lekko naruszyć otulinę pręta więc w 20cm się zmieścisz (byle byś zakleił pręty w miarę szczelnie). Więc górna linia rury powrotnej byłaby na wysokości 20cm od góry wieńca czyli 15cm poniżej linii wody? Poza tym tutaj widać że powroty robią dwa jeden górny drugi dolny:
http://www.koivrienden.com/phpBB/gallery/image.php?mode=medium&image_id=13897
nie wiem po co te zasuwy.

Podczepiam się pod pyt. 3 Czy w ogóle w PL można dostać takie same rury aby zrobić taki airlift? jak nawiercać jakimi grubościami jakich klejów używać.

#633 napisał humulus

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

BB_King napisał: Trochę późno o tym o tym zacząłem myśleć, ale lepiej późno niż wcale. Otóż u mnie pomiędzy zbiornikiem głównym a systemem filtracyjnym jest teraz miejsce (niezasypana dziura) na zainstalowanie airliftu. Ostatecznie byłaby to alternatywa dla puszczania wody powrotnej kaskadą. Szczególnie zimą daje to rozwiązanie na ograniczenie wychładzania wody. Niestety są dwie kwestie:


Pewnie jeśli masz teraz dziurę to jak najbardziej rób Airlift, do każdego odpływu daj jeden kolektor i będzie miał pełna grawitację na Airlifcie. Nie bardzo rozumiem tylko o co chodzi z puszczeniem wody tą kaskadą? Masz na myśli napęd kaskady Airliftem?

BB_King napisał: 1. Z powodu okropnie mocnego wieńca żelbetowego rura powrotna mogłaby by być u mnie na głębokości ok 35-40 cm poniżej lustra wody. Czy Waszym zdaniem przy takim zanurzeniu zamontowane odpowietrzniki o wysokości ok 45 cm nie będą powodowały kłopotów z przepływem? Zazwyczaj rura powrotna na filmikach na poziomie lustra wody, ewentualnie maks 20 cm poniżej.


Nie wierzę że nie da się przewiercić przez wieniec u mnie przewiercili się i przez wieniec i przez zbrojenie, wiertnicą 110mm taka duża wiertnica ostrze chłodzone wodą, szło ładnie.
Wysokość odpowietrzników chyba nie ma tu większego znaczenia, bardziej ważnym aspektem jest ich odległość między jednym a drugim.

BB_King napisał: 2. Jak długa/wysoka optymalnie powinna być wewnętrzna tuba z tłoczonym powietrzem. Z tego holenderskiego nie rozumiem do końca czy to 1,5 m; 1,6 m - czy więcej?


Przestudiuj sobie te filmiki www.airlift.eu/index.php?lang=UK
mi się wydaje z tego co wyczytałem na forach że czym dłuższa rura z dyfuzorem tym bąbelki mają większą siłę podnoszenia, bo czym dłuższa droga powrotna na powierzchnię, tym dłuższy rozpęd i siła którą wytwarzają. Rury z dyfuzorem mają około 2m.

BB_King napisał: 3. Czy gdzieś spotkaliście się z rozmiarami fi tuby zewnętrznej PVC. Czy 315 mm wystarczy? Czy też musi to być 400 mm, aby łatwiej zmieścić tam airlift z kolanem.


Tu też widziałem że jedni mają 400mm drudzy 315mm wszystko zależy od tego jaka rura ma być w środku.
Masz tu wszystkie wątki w dziale AirLift
www.koivrienden.com/phpBB/viewforum.php?...d07c763e348a2a1dc153
musisz czytać i szukać wiedzy, a na Koivrienden jest masa wiedzy.

BB_King napisał: Z góry dziękuję. Pomału krystalizuje się mój pomysł na całoroczną filtrację. Może Paweł coś wie więcej na ten temat.


Jedno jest pewne, być utrzymać przy życiu filtry biologiczne zimą w naszym klimacie, musisz mieć domek nad komorą filtracyjną i nie możesz pozwolić na wychłodzenie odpływu filtra do tego stopnia by wylot zamarzł i nie pozwolił wodzie powrócić, ale jeśli utrzymasz biologię przy życiu przez 12 miesięcy masz prawie 100% pewności że koi przeżyją zimę pod lodem. Napisałem "prawie" bo oprócz filtracji na kondycję ryb podczas zimowania mają też wpływ inne czynniki, takie jak genetyczne uwarunkowania: jedna ryba jest słabsza druga silniejsza, jedna nigdy nie widziała zimy, druga już raz ją przetrwała itp

#634 napisał KOImark

"Najtańszym, możliwym sposobem budowania odpowiedniego stawu dla koi jest zbudowanie go tylko raz!!.. ale musisz spełnić jeden podstawowy warunek - musisz zbudować go prawidłowo!!"

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

humulus napisał: No trzeba by przemyśleć temat, bo ja chcę 3 airlifty zamontować w swoim układzie i zupełnie zrezygnować z mocnej pompy.

http://www.koivrienden.com/phpBB/gallery/image.php?mode=medium&image_id=13897
nie wiem po co te zasuwy.


Zasuwy są do regulowania przepływu

humulus napisał: Podczepiam się pod pyt. 3 Czy w ogóle w PL można dostać takie same rury aby zrobić taki airlift? jak nawiercać jakimi grubościami jakich klejów używać.


Można dostać takie rury, ja będę miał trochę więcej informacji za kilka dni, napisałem do nich i spytałem czy kolektor jest z PCV czy PVC
Nie używają żadnych klejów bo to jest robione na gorąco opalarką.

#635 napisał KOImark

"Najtańszym, możliwym sposobem budowania odpowiedniego stawu dla koi jest zbudowanie go tylko raz!!.. ale musisz spełnić jeden podstawowy warunek - musisz zbudować go prawidłowo!!"

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Co do pytania drugiego - 1,5-1,6 metrów wynika z ograniczeń pompy powietrza. Gdyby ich nie było, to najlepiej byłoby zrobić pompę o długości/głębokości kilkudziesięciu metrów, ponieważ im dłuższa część robocza (rura z wodą unoszoną przez powietrze), tym większa wydajność. Natomiast większość typowych pomp powietrznych zaczyna ostro tracić wydatek wraz z głębokością większą niż 1,6-1,7 metra. Wartości te więc stanowią optymalny kompromis pomiędzy tymi dwoma sprzecznymi czynnikami.

Może jeszcze warto zauważyć, że od klasycznych pomp mamutowych o wiele większą wydajność przy tej samej zainwestowanej energii mają pompy gejzerowe - gdzie w specjalnym zbiorniku powietrze co jakiś czas gromadzi się, a następnie po przepełnieniu gwałtownie uchodzi do części roboczej wypychając przed sobą duże ilości wody.
Oczywiście cykliczny tryb pracy nie będzie nam się podobał :)

#636 napisał pawelm

Problemem w tym hobby jest to, że wraz z doskonaleniem swojej wrażliwości na jakość koi potrzebujesz coraz większego budżetu.
...Z drugiej strony - mówi się, że im większą masz wiedzę o jakości koi, tym mniej wydajesz na nie pieniędzy...
Moje koi

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Z kolei ten wątek pokazuje, że jeżeli chcesz mieć przepływ 27 m3/h w jednej rurze to trzeba zrobić to w rurze 400 mm gdzie zmieści się mega napowietrzanie ok 35 cm dyfuzor, a dalej słup powietrza w rurze 160 mm. To coś dla mnie :)

www.koivrienden.com/phpBB/viewtopic.php?f=45&t=3591

Rury na pewno są w Polsce dostępne np:

budmech.com.pl/armatura-cinieniowa-pvc_rury-pvc.html

Ja kupuję lokalnie u siebie w innej firmie. Oficjalne ceny, a te transakcyjne bardzo się różnią.

Jedynym wyzwaniem pozostaje jednak ten dyfuzor. Ale to jest to samo co w odpływie dennym. Może Marek może to ściągnąć z Holandii.

#637 napisał BB_King

Pasja daje energię ...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Już wyjaśniam co z kaskadą - ano dla celów wizualnych z ostatniej komory murowanego filtra (tej 1*1 m) ma być standardowa pompa podająca wodę na kaskadę i przez to wprawiąjąca całą wodę w ruch tak jak w grawitacyjnym BIOKLARZE.

Zdaję sobie jednak, że to będzie rozwiązanie:
a) kosztowne - min 300 WAT energii przy mojej pompie
b) niedostosowane do warunków zimowych (bo powrót przez kaskadę zabójczy dla temp. wody)

Dlatego też zaczynam główkować z tym airliftem. Niechby tani airlift działał normalnie, a od święta kaskada. Niestety mój wieniec w miejscach możliwego powrotu ma 50 cm szerokości i 38 cm wysokości. Tego się nie da przewiercić :) . Alternatywnie mogę zrobić długie prowadzenie rur powrotnych i wrócić płycizną gdzie wieniec 24 cm grubości i wysokości.

Powrót przy płyciźnie, a nie na ścianie czołowej (najbliższej filtracji) to jednak problem wyrzutu wody obok skimera. To zaburzy swobodny zbiór osadu powierzchniowego. Czyli bez sensu.

Dlatego ostatecznie najlepsze miejsce na powrót jest obok kaskady, na czole zbiornika - co oznacza wejście powrotu na wysokości 40 cm od wieńca. Stąd moje zapytanie. Myślę jednak logicznie i nie znajduję przyczyny, dlaczego miałoby to nie zadziałać na tej większej głębokości. No może pompa będzie miała trudno i straci trochę mocy, będzie tłoczyć wodę na głębokość 2 m poniżej lustra (1,6 m rura wew w airlificie + 40 cm wody do wieńca).

#639 napisał BB_King

Pasja daje energię ...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.268 s.

Kupuj w koimark.pl

Kontakt

  • Firma:

    TIME Marek Szurpik

    ul.Hołowieska 56

    17-100 Bielsk Podlaski

  • Telefon:

    +48 730-301-809

  • Email:

    sklep@koimark.pl

  • Social:
  • Brak postów do publikacji.