MyDRUM :)

humulus napisał: Ja w przeciwieństwie do standardowych rozwiązań które stosują w innych filtrach, zastosowałem łożyska ceramiczne na rolkach, aby zmniejszyć opory toczenia i kręcenia bębna, tak aby silnik było jeszcze mniej obciążony, gdyby nie cena silnika DC (24v prąd stały) pewnie założyłbym takowy :).

Generalnie problem z dostępnością stosownych motoreduktorów jest, jakkolwiek pytam: czy nie brałeś pod uwagę napędu od wycieraczek samochodowych? Takie coś można znaleźć za kilkadziesiąt pln. U mnie chodzi jakiś motoreduktorek wielkości pudełka od zapałek, z demobilu - wymontowany z jakiegoś wojskowego samolotu. Trzydzieści parę zet. Dalej dwa kółka zębate od niszczarki, dalej przekładnia łańcuchowa 11/46.
Nie byłoby problemu zamówić zębatki na cały obwód bębna, tylko naprawdę nie było to potrzebne.
Co do łożysk, to niestety ale jestem gotów się zakładać, że jeżeli przytrafiłaby się awaria spłukiwania i różnica poziomów wody wzrośnie do parunastu cm - żaden silnik i tak tego nie ruszy. Mi zdarzyło się utopić pompę od spryskiwaczy i przy braku spłukiwania bębna woda po stronie czystej opadła do takiego poziomu, że ciężko było ruszyć bęben ręką - pomimo tego, że jest wsparty na 4 łożyskowanych rolkach (w normalnej sytuacji bęben można ruszyć jednym palcem). W przypadku takiej awarii trzeba się liczyć z tym, że coś puści - przy wytrzymałych przekładniach może to być np. silnik, który się spali.
U mnie puściło najsłabsze miejsce - mocowanie jednego z kółek zębatych, temat do łatwej naprawy.

#5542 napisał pawelm

Problemem w tym hobby jest to, że wraz z doskonaleniem swojej wrażliwości na jakość koi potrzebujesz coraz większego budżetu.
...Z drugiej strony - mówi się, że im większą masz wiedzę o jakości koi, tym mniej wydajesz na nie pieniędzy...
Moje koi

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

humulus napisał: Napęd na osi w sumie jest może i najlepszy (najmniej teoretycznie do roboty - oprócz samego uszczelnienia wału zdawczego), ale za to przekładnia i silnik musi być dużo mocniejsza (większy moment obrotowy) a co za tym idzie były droższe.

Ja w przeciwieństwie do standardowych rozwiązań które stosują w innych filtrach, zastosowałem łożyska ceramiczne na rolkach, aby zmniejszyć opory toczenia i kręcenia bębna, tak aby silnik było jeszcze mniej obciążony, gdyby nie cena silnika DC (24v prąd stały) pewnie założyłbym takowy :).


Widzę że masz środkowy otwór na kole zębatym a piszesz w liczbie mnogiej o łożyskach, więc nie masz łożyskowania na środku bębna ?

#5548 napisał OSAD

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Na środku bębna mam jedno łożysko. Na rolkach po drugiej stronie kolejne.

Całość z problemami przejściowymi ale działa.


#5591 napisał humulus

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Kocham to urządzenie! Poniżej pierwsze uruchomienia (po dniu wyłączonego airlifta - przedłużył się czas montażu)

Na razie półautomatyka czyli - filtr załącza się na 10sek (ponad obrót) raz na 10 min (przez pierwszą godzinę załączałem co 3 min :)). Po kilku godzinach po 10 min jest 3cm różnicy w poziomie wody w bębnie i na zewnątrz.

W tym tygodniu dojdzie programator w którym automatykę samemu się ustala (w programie na androida) i wgrywa telefonem poprzez NFC, także zamontuje czujnik poziomu wody finalną pokrywę i gotowe.

50mikronów daje radę. Choć aby różnica między poziomem wody w bębnie a poza nim była większa trzeba by jednak stosować siatkę "zbrojącą" grubooczkową na zewnątrz.

Dysze dobrałem specjalne kątowe i o szerokiem kącie rosprysku a zarazem o nie dużych przepływach, tak że w sumie na 50cm bębna 4 wystarcza, a na jednorazowe spłukiwanie schodzi w sumie ok. 1 litra wody.

PS. jak ktoś wpadnie na pomysł tak małej komory z prefiltrem to niech się jeszcze raz zastanowi - oczywiście DA SIĘ, jak pokazuje to film, ale jest ekstremalnie ciasno przy jakichkolwiek pracach.

#5607 napisał humulus

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Wygląda to bardzo fajnie. Faktycznie ciasno. Idealnie by było żeby można było jednak wejść do środka.
Programator to będzie gotowiec, czy coś na zamówienie ?.

#5608 napisał OSAD

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

24h po uruchomieniu wygląda to naprawdę bardzo dobrze, już spokojnie mogę zwiększyć czas aby włączało się raz na 20minut (bardzo prosto przekręca się po prostu w programatorze).

Programator - to w sumie żadna tajemnica więc - półautomat to: ZAMEL PCM-10 230V

a pełen automat to: F&F PCS-533 Konfigurator - android

#5610 napisał humulus

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Tak zdecydowanie można pokochać to urządzenie :). Mikrosito bębnowe to podstawowe narzędzie przy zachowaniu zdrowej wody.
Ryby które nie czuja własnych odchodów zmieniają się nie do poznania - oczywiście na lepsze ;)

#5611 napisał KOImark

"Najtańszym, możliwym sposobem budowania odpowiedniego stawu dla koi jest zbudowanie go tylko raz!!.. ale musisz spełnić jeden podstawowy warunek - musisz zbudować go prawidłowo!!"

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

humulus napisał: a pełen automat to: F&F PCS-533

O, masz tam dwa wejścia, więc mógłbyś - czy zamierzasz? dodatkowo albo sterować drugie dolnym czujnikiem poziomu alarmowego stanu wody, albo np. wykrywać tym drugim wejściem brak obrotu bębna (zacięcie się, awaria silnika motoreduktora...). Przyszedł mi też do głowy jeszcze jeden element logiczny sterowania - wykrywanie sytuacji, gdy płukanie załącza się natychmiast po upływie zadanej przerwy między włączeniami się - czyli pływak w dalszym ciągu jest w pozycji "bębna brudnego" - co może świadczyć np. o awarii mechanizmu obracającego bęben, lub o nadmiernym spadku poziomu zwierciadła wody. Tyle że tutaj masz zdaje się tylko jedno "wyjście" - czyli zwarcie lub rozwarcie przekaźnika, a przydałoby się wyjście na sygnał alarmowy. Można co najwyżej wyłączyć płukanie.

Ciekaw jestem jak na dłuższą metę będzie wyglądała eksploatacja sita 50-tki. Paweł narzekał u siebie (sito 70 mikronów) na konieczność częstego płukania sita karcherem.

#5612 napisał pawelm

Problemem w tym hobby jest to, że wraz z doskonaleniem swojej wrażliwości na jakość koi potrzebujesz coraz większego budżetu.
...Z drugiej strony - mówi się, że im większą masz wiedzę o jakości koi, tym mniej wydajesz na nie pieniędzy...
Moje koi

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

humulus napisał: 24h po uruchomieniu wygląda to naprawdę bardzo dobrze, już spokojnie mogę zwiększyć czas aby włączało się raz na 20minut (bardzo prosto przekręca się po prostu w programatorze).

Programator - to w sumie żadna tajemnica więc - półautomat to: ZAMEL PCM-10 230V

a pełen automat to: F&F PCS-533 Konfigurator - android


Nie będziesz instalował czujnika poziomu wody ?

#5613 napisał OSAD

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czujnik poziomu wody oczywiście będzie, cała automatyka będzie się opierała na jego odczytach. Przy airlifcie raczej drugiego czujnika nie będę instalował, bo nawet w wypadku jakiejś awarii napędu airlift nie przeleje wody. Przy pompie pewnie bym coś takiego zamontował i w ogóle podczepił pompę na takiej zasadzie że nie działa w momencie kiedy czujnik wody 2gi się załącza (choć nie wiem czy nie zrobiłbym w takiej sytuacji osobnej automatyki - koszty są naprawdę tego nie duże - choć zaprogramowanie nie tak łatwe jak się mi wydawało, ale jak już to ogarnę to każdy nowy program czy jego zmiana będą banalnie proste).

Z eksploatacją 50tki na razie moje wrażenia są niemiarodajne. Mam nadzieję że to kwestia doboru ciśnienia wody w dyszach. Ja mam co prawda bez żadnej pompy wysokociśnieniowej, ale podłączone bezpośrednio z rury głównej 32ką także ciśnienie samego wodociągu jest na poziomie 3-4bar.

#5614 napisał humulus

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ciekaw jestem jak na dłuższą metę będzie wyglądała eksploatacja sita 50-tki. Paweł narzekał u siebie (sito 70 mikronów) na konieczność częstego płukania sita karcherem.[/quote]

Z tego co wiem to największy tak zwany prześwit użyteczny FO % ma siatka 0.063 - 37%, siatka 0,05 - 31% a siatka 0,075 - 30%. Oczywiście te parametry dotyczą sit wykonanych ze stali chromoniklowej. Sita 63 i 50 mikronów plecione są z drutu grubości 0,04 mm a sito 75 mikronów z drutu 0,05 i dlatego ma mniejszy prześwit użyteczny

#5615 napisał OSAD

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Z eksploatacją 50tki na razie moje wrażenia są niemiarodajne. Mam nadzieję że to kwestia doboru ciśnienia wody w dyszach. Ja mam co prawda bez żadnej pompy wysokociśnieniowej, ale podłączone bezpośrednio z rury głównej 32ką także ciśnienie samego wodociągu jest na poziomie 3-4bar.[/quote]

Sito będziesz spłukiwał wodą z wodociągu ?

#5616 napisał OSAD

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Sito będziesz spłukiwał wodą z wodociągu ?

tak

#5617 napisał humulus

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

humulus napisał: Ja mam co prawda bez żadnej pompy wysokociśnieniowej, ale podłączone bezpośrednio z rury głównej 32ką także ciśnienie samego wodociągu jest na poziomie 3-4bar.

Zwróć uwagę, że wodę do dysz mógłbyś podać nawet rurką 1cm średnicy. Dlaczego? Bo przepływ - ten 1 litr w ciągu 10 sekund jest na tyle niewielki, że straty ciśnienia nawet w cienkiej rurce nie są duże.

#5618 napisał pawelm

Problemem w tym hobby jest to, że wraz z doskonaleniem swojej wrażliwości na jakość koi potrzebujesz coraz większego budżetu.
...Z drugiej strony - mówi się, że im większą masz wiedzę o jakości koi, tym mniej wydajesz na nie pieniędzy...
Moje koi

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Przy 1 bar - 1,1 l/min
3 bar - 2,05 l/min
4bar - 2,2 l/min

Jeśli zdławiłbym ciśnienie np. puszczając przez 1/2cala to na wyjściu dyszy byłoby spokojnie 30-50% mniejsza siła spłukiwania. W sumie to nie dużo, ale im wyższe ciśnienie tym dysza działa bardziej jak kraher :).

Choć w sumie i tak lepiej byłoby generować ciśnienie pompą, ale jak samo ciśnienie z wodociągów wystarcza to po co inwestować w pompę.

#5619 napisał humulus

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.097 s.

Kupuj w koimark.pl

Kontakt

  • Firma:

    TIME Marek Szurpik

    ul.Hołowieska 56

    17-100 Bielsk Podlaski

  • Telefon:

    +48 730-301-809

  • Email:

    sklep@koimark.pl

  • Social:
  • Brak postów do publikacji.