Filtr sitowy-łukowy DIY

Generalnie Bogdan masz rację, ale według mnie słusznie zauważył Paweł. Taki przypadek według mnie może pojawić się w chwili pierwszego uruchomienia systemu i przy ponownym uruchomieniu w przypadku braku prądu... ten zbiorniczek naprawdę jest mały ile litrów wody się tam pomieści?

#2996 napisał snoopwlp

---- Daniel----

---- Jeszcze będzie KOIPond ----

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Zrobiony przetestowany działa :). Łatwo się czyści, Paweł miał rację siatka 125mikrona daje radę.






a tu po 3 dniach:




#4591 napisał humulus
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Fajny kształt Ci wyszedł ;) i dizajnerski transparentna obudowa. Tylko ty zastosowałeś siatkę plecioną która będzie Ci się bardzo szybko zatykać. Takie siatki tylko że drobniejsze naciąga się na filtry bębnowe.
Natomiast w prefiltrach łukowaych należy stosować sito szczelinowe które pozwala swobodnie spadać wodzie która przeciska się przez szczeliny, a osad stacza się do dołu nie powodując zapychania się sita.

Tak wygląda przekrój sita szczelinowego.




www.google.pl/search?q=ultra+sieve&safe=...ltra%20sieve&imgrc=_

#4592 napisał KOImark

"Najtańszym, możliwym sposobem budowania odpowiedniego stawu dla koi jest zbudowanie go tylko raz!!.. ale musisz spełnić jeden podstawowy warunek - musisz zbudować go prawidłowo!!"
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

w która stronę jest przepływ przez ten prefiltr?

#4593 napisał czester 1

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Marku wiem że lepsze są siatki o których piszesz ale też są 8krotnie droższe (jeśli w ogóle można je dostać).

Jeśli siatka się zatyka to znaczy że zbiera dobrze brudy :). Poza tym zauważyłem że na samym początku różnica między poziomem wody w filtrze sitowym a pojemnikiem w którym jest pompa to 2cm im bardziej się zatyka tym woda idzie wyżej i przelewa się przez czystą siatkę, także nie ma problemu z przepływem.

Czester z wewnętrznej strony na zewnątrz - zobacz w temacie Pasywny składzik jest film jak to wszystko działa.

#4594 napisał humulus

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

no to już jasne. zmyliły mnie te dwie pierwsze fotki- sito równe lub powyżej grodzi wpływowej. na filmiku widać ze sito przycięte i w razie przytkania przeleje się górą.
nasadzasz prefiltr na rurę, jest to szczelne łączenie i jak się ściąga ?

#4595 napisał czester 1

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Zajebiste rozwiązanie ale do zbiornika zimowego,w oczku nie zda egzaminu -będzie się za często zapychać a czyszczenie 2 razy na dzień to trochę lipa.

#4596 napisał Tomek

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

humulus napisał: Jeśli siatka się zatyka to znaczy że zbiera dobrze brudy

To znaczy, że jak zatkasz czymś rurę, to uzyskasz filtr doskonały ;)
Oprócz sit szczelinowych (Marek) są jeszcze tkaniny filtracyjne (siatki bezoczkowe) i te także w przeciwieństwie do siatek plecionych mają taką powierzchnię, po której nieczystości ześlizgują się jak po zjeżdżalni.
Czyli ma to zbierać dobrze brudy i nie zatykać się.
Przyznaję bez bicia, że nie wiem, jak woda przechodzi przez tkaniny filtracyjne w takich sytuacjach, jak w filtrze łukowym - czyli bezciśnieniowo.

#4597 napisał pawelm

Problemem w tym hobby jest to, że wraz z doskonaleniem swojej wrażliwości na jakość koi potrzebujesz coraz większego budżetu.
...Z drugiej strony - mówi się, że im większą masz wiedzę o jakości koi, tym mniej wydajesz na nie pieniędzy...
Moje koi

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

U mnie to by się zapchało w ciągu kilku godzin :) tak jak pisze Tomek.

Są rozwiązania automatyczne podobnego typu, można stosować w akwarium lub zbiorniku zimowym czy też kwarantannowym. Tzw filtr papierowy - jest to prefiltr z rolką na której jest włóknina o różnej gradacji, ale mikrony nie osiągalne w filtrach bębnowych - jedyna woda (wymiana rolki na nową gdy się zużyje)

Rolka zatrzymuje zanieczyszczenia nawet 20 mikronowe, prosta konstrukcja o przepływie 2m3/h
Nie trzeba inwestować w drogie filtry bębnowe, wystarczy taki rollernmat i jest bardzo skuteczny bo cedzi 20 mikronów. Do zbiornika kwarantannowego albo nawet małego oczka rozwiązanie idealne ;)
Woda po takim filtrze jest idealnie oczyszczona z gówienka :) i do filtra biologicznego dostaje się czyściutka woda

Dwa filmiki pokazujące zasadę działania oraz wymiary






Gdyby ktoś był zainteresowany to proszę pisać, mam je w bardzo dobrej cenie.

Podobne filtry papierowe robi Genesis, tylko do dużych przepływów ale ceny są porażające :P
www.genesis.de/shop/produkte-fuer-teiche/filtersysteme.html

#4598 napisał KOImark

"Najtańszym, możliwym sposobem budowania odpowiedniego stawu dla koi jest zbudowanie go tylko raz!!.. ale musisz spełnić jeden podstawowy warunek - musisz zbudować go prawidłowo!!"

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

pawelm napisał: Oprócz sit szczelinowych (Marek) są jeszcze tkaniny filtracyjne (siatki bezoczkowe) i te także w przeciwieństwie do siatek plecionych mają taką powierzchnię, po której nieczystości ześlizgują się jak po zjeżdżalni.


Nie znam tego i nie widziałem

pawelm napisał: Przyznaję bez bicia, że nie wiem, jak woda przechodzi przez tkaniny filtracyjne w takich sytuacjach, jak w filtrze łukowym - czyli bezciśnieniowo.


przez tkaninę przechodzi znakomicie bo się tym bawię od kilku dni

Wyprzedziłeś mnie ;) ale tkaniny sie wymienia na nowe to są filtry których wadą jest zużywająca się rolka z tkaniną, ale skuteczność jest mega!!
Dostałem te filtry w tamtym tygodniu, przetestowałem to już :) na jednym ze zbiorników i jest to super rozwiązanie.

#4599 napisał KOImark

"Najtańszym, możliwym sposobem budowania odpowiedniego stawu dla koi jest zbudowanie go tylko raz!!.. ale musisz spełnić jeden podstawowy warunek - musisz zbudować go prawidłowo!!"

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

pawle ja mam właśnie siatkę bezoczkową, zresztą dawałem chyba tu na początku dwa zdjęcia jakiś czas temu 250mikrona i 125mikrona i sam mi doradzałeś tą 125mikrona - właśnie dlatego że to bezoczkowa (250mikronów była tkana).

czester - tak nasadzam na rurę - na rurze jest 5mm miękki arkusz z silikonu na łączeniu z rurą jeszcze uszczelniony, filtr nakładam na rurę (jest większy otwór wycięty), i mimo ze większy otwór to dociska płaską pleksi do arkusza silikonu. Myśłałem że będę ściskał jeszcze obejmą i uszczelką z drugiej strony, ale narazie wygląda jakby sam ciężar powodował że pleksi z dziurą dociskana jest do arkusza silikonu i jest szczelne.

#4600 napisał humulus

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

''Gdyby ktoś był zainteresowany to proszę pisać, mam je w bardzo dobrej cenie.''

Marku a takie lub podobne sita
www.crielzeef.be/
jesteś w stanie zamówić w rozsądnej cenie,potrzebuje coś do pełnej grawitacji tzn. do układu bez pompy.

#4601 napisał kudłaty

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

kudłaty napisał: ''Gdyby ktoś był zainteresowany to proszę pisać, mam je w bardzo dobrej cenie.''

tak dokładnie cena która jest w sklepie to cena dla zewnętrznych klientów, cena dla aktywnych userów z forum to minus 10% ;) Mowa o Rollermat zresztą na inne produkty też będą rabaty. Za około miesiąc przesiadamy się na inny silnik sklepu i będę przydzielał rabaty wszystkim aktywnym userom.



Tak to jest właśnie nic innego jak sito szczelinowe tylko nie wygięte w łuk a proste. Zanurzony panel z napowietrzanym sitem szczelinowym to patent pewnego belga który to pokazał kilka lat temu na www.koivrienden.com

Tylko te sita www.crielzeef.be/ działają na zasadzie prefiltra zanurzonego - identycznie jak szczotki tylko o wiele dokładniejszy.
Wszystko co zostaje odseparowane i tak zostaje w obiegu, dopóki nie wyczyścisz całej komory dopóty odchody będą dalej tam tkwiły.
Napowietrzają sita po to by obmywało je powietrze i nie zatykały się syfem.

To system dość mało komfortowy i wymaga dużych nakładów pracy by czyścić komory z osadami.
Po za tym komory powinny mieć koniecznie odstojniki stożkowe z odpływami, by podczas spłukiwania szybko spuścić osady do kanalizacji, same sita też trzeba koniecznie czyścić, bo glonów nitkowatych powietrze nie jest w stanie obywać i długie włosy zapychają szczeliny siatki.

Zanim zaczniesz sobie działać z tą metodą prefiltracji to najpierw przestudiuj sobie ten wątek bo możesz się szybko zniechęcić.
www.koivrienden.com/phpBB/viewtopic.php?...=crielzeef&start=525

Cała sztuka skutecznej prefiltracji polega nie na tym aby złapać kupy do (szczotki,
czy zanurzone sito szczelinowe z komorą) By to było skuteczne trzeba zainstalować system który natychmiast oddziela kupy od całego systemu. (Filtr bębnowy - drogi wiem, sito łukowe-tańsze acz nie tak skuteczne bo nie da się zejść poniżej 150 mikronów, filtr tkaninowy-najbardziej skuteczny wyłapywanie osadów do 20 mikronów ale też drogi i wymaga wymiany rolek)

Reasumując jak chcesz mieć super wodę, mieć dużo ryb i karmić dużo skłaniaj się ku prefiltrowi który natychmiast odseparowuje odchody i usuwa je z obiegu.

p.s.
Oczywiście takie sita można załatwić i nie trzeba belgii ani holandii jest to dostępne w Polsce ;)

#4602 napisał KOImark

"Najtańszym, możliwym sposobem budowania odpowiedniego stawu dla koi jest zbudowanie go tylko raz!!.. ale musisz spełnić jeden podstawowy warunek - musisz zbudować go prawidłowo!!"

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

W takim razie jestem chętny na 2 szt o wym. 355 x 600 mm.

#4603 napisał kudłaty

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

www.perfopol.pl/pl/3_Sita_szczelinowezgrzewane
progresseco.pl/pl/produkty/sita_przemysl...czelinowe_zgrzewane/

Jest tego na rynku Polskim sporo, musisz popytać i podzwonić trochę
Gdyby Ci się nie udało to pisz, ściągniemy to z Niemiec ub Holandii ale wiem że Polacy w tej branży są na wysokim poziomie.

#4606 napisał KOImark

"Najtańszym, możliwym sposobem budowania odpowiedniego stawu dla koi jest zbudowanie go tylko raz!!.. ale musisz spełnić jeden podstawowy warunek - musisz zbudować go prawidłowo!!"

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.793 s.

Kupuj w koimark.pl

Kontakt

  • Firma:

    TIME Marek Szurpik

    ul.Hołowieska 56

    17-100 Bielsk Podlaski

  • Telefon:

    +48 730-301-809

  • Email:

    sklep@koimark.pl

  • Social:
  • Brak postów do publikacji.