Dyfuzory, napowietrzacze.

Widziałem w waszych projektach, że montujecie określoną ilość spustów dennych z ujściem do napowietrzacza. Czy im głębszy zbiornik tym to napowietrzanie bardziej konieczne? Są jakieś wytyczne do tego ile napowietrzaczy (jakiej mocy czy ile litrów/h) potrzeba do określonej wielkości Ponda?

#428 napisał humulus

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ruch wody jest krytyczny bo bez woda traci życie. Dlatego co ok 3, maks 4 m mamy odpływy denne i element ruszający wodę. Ruszać wodę może powrót z fitra RTF, kaskada, napowietrzanie.

Właściwy poziom tlenu to podstawowy wymóg dla zdrowia wody i karpii. Stąd u mnie w jednej części będzie silny słup napowietrzania, a w drugiej mocna kaskada.

Głębokość jest ważna, ale nie rozwiązuje problemu tlenu. Gorzej - w trakcie upałów mogą powstać dwie warstwy wody o zupełnie innej charakterystyce (warstwa beztlenowa i o niskiej zawartości tlenu). Ich mieszanie - np przez wiatr przed burzą obniża poziom tlenu poniżej krytycznego poziomu.

Duże karpie mają naprawdę duże zapotrzebowanie na tlen, a naturalnych dostarczycieli tlenu (roślin) przy sporej obsadzie zawsze za mało. Mnie się zdarzyło jedno śnięcie karpii (tych największych o najwyższym zapotrzebowaniu na tlen). Było to w szczycie upałów takich jak teraz, jednodniowa awaria prądu, ja poza domem - silny wiatr wymieszał warstwy wody i przygodę z koi trzeba było rozpoczynać od nowa.

Zazwyczaj w naturalnych warunkach zdarzają się dwie przyduchy / śnięcia. Na wiosnę, gdy materia organiczna zaczyna pracować pod wpływem słońca, a nocą lód szczelnie zamyka powierzchnię (trujące gazy gromadzą się bezpośrednio pod lodem). Dodatkowo oczywiście latem, gdy ciepła woda obniża swoją absorpcję tlenu - a brak tlenu to śmierć dla ryb.

#431 napisał BB_King

Pasja daje energię ...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Trzeba się zaopatrzyć w taki urządzenie na wypadek braku prądu może coś pomoże ;)
allegro.pl/zasilacz-ups-cyberpower-bu600...vat-i4363562339.html

#434 napisał KOLA

Artur

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.215 s.

Kupuj w koimark.pl

Kontakt

 • Firma:

  TIME Marek Szurpik

  ul.Hołowieska 56

  17-100 Bielsk Podlaski

 • Telefon:

  +48 730-301-809

 • Email:

  sklep@koimark.pl

 • Social:
 • Brak postów do publikacji.