Moje Marzenie

BB_King napisał:

Oczywiście musisz wybrać pomysł na prefiltr o odpowiednim przepływie (oblicz objętość wody w oczku, podziel przez 2 i masz minimalny przepływ, lepiej aby możliwy przepływ był zbieżny z pojemnością oczka):

Co to znaczy że preflitr mam być o odpowiednim przepływie ? Co odpowiada za przepływ jeżeli jest prefiltr grawitacyjny, pompa wody na końcu układu ?
Co do prefiltra ma być podłączone ?
-odpływy
-skimery
- czy odpływy i skimery, nie widziałem nigdzie żeby było wszystko naraz. :)

#2545 napisał Sylwek

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Sylwek napisał: Co to znaczy że preflitr mam być o odpowiednim przepływie ? Co odpowiada za przepływ jeżeli jest prefiltr grawitacyjny, pompa wody na końcu układu ?
Co do prefiltra ma być podłączone ?
-odpływy
-skimery
- czy odpływy i skimery, nie widziałem nigdzie żeby było wszystko naraz. :)


1. Wszystko musi być ze sobą spójne. Liczysz ilość m3 wody w oczku. Tą ilość wody powinieneś być w stanie przetłoczyć przez układ filtracyjny w ciągu godziny. Dlatego kolejne elementy: prefiltr, komora na lampę UV, komora na złoże ruchome musi mieć przepusty, które swobodnie taki przepływ puszczą. Na końcu musisz mieć pompę, która taki duży przepływ popchnie.
2. Grawitacja to kwestia "umowna". Po prostu woda naturalnie ma tendencję do wyrównywania poziomów (lustra) w obu częściach (oczko, filtr). Dlatego wypychając wodę z filtracji do oczka, powinna samoczynnie napływać z odpływów dennych i skimerów do filtracji.
3. Do prefiltra podłączasz wszystko :). I odpływy denne i skimery. Jedne zbierają osad z dna, drugie z powierzchni. Następnie prefiltr usuwa / separuje te osady stałe (automatycznie lub z Twoją pomocą), aby dalsza filtracja nie była obciążona nadmierną ilością odpadów organicznych. Dzięki temu łatwiej zamykasz cykl azotowy.

Stąd prosiłem, abyś sobie wszystko dokładnie narysował w tej filtracji. To grubsza sprawa, wymaga przemyślenia, no i trochę będzie łączeń, trójników, kolanek, zasuw itd. Rozrysujesz, zobaczysz :).

Dla mnie idealny filtr to taki, który nie musisz często czyścić, a jak już musisz to ma to być szybkie i przyjemne, a nie zadanie na całą sobotę :).

#2546 napisał BB_King

Pasja daje energię ...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

BB_King napisał: Gdyby to nie był ogród, to opcją na mega filtrację dałby Tobie Baki Shower (jak u Marka w ogrodzie zimowym), ale w tym układzie grawitacyjnym to jednak niemożliwe :(


Boguś dla czego twierdzisz że w tym układzie Sylwek nie może dać filtra zraszanego? Bakki można dać wszędzie tam gdzie jest grawitacja. Gdzie puścisz wodę z pompy to bez różnicy:

-może być wodospad
-może być RTF
-może być Bakki

Zatem jeśli Sylwek lub ktokolwiek inny chce Bakki to pompą już za złożami zatopionymi musi podnieść wodę i to wszystko.

#2547 napisał KOImark

"Najtańszym, możliwym sposobem budowania odpowiedniego stawu dla koi jest zbudowanie go tylko raz!!.. ale musisz spełnić jeden podstawowy warunek - musisz zbudować go prawidłowo!!"

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Tak Marku - jak już podniesiesz wodę powyżej lustra to bez kłopotu zrobisz Baki.

Ale na razie, w tym projekcie niczego takiego nie ma. Jest pchanie wody w ramach grawitacji. Jak czytam, Sylwek ma mało miejsca na filtr. Dodatkowo cała filtracja pod ziemią, więc zgodnie z poziomem lustra wody. Stąd założyłem, że Baki nie zrobisz, bo nie ma podnoszenia wody.

Gdyby udało się zobaczyć teren wokół / pomysł na całość otoczenia / a nie samo oczko - wtedy może da się spojrzeć na to z innej strony.

#2548 napisał BB_King

Pasja daje energię ...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

No tak zgoda, ale tu nie chodzi podnoszenie wody tylko o jej pchanie za pomocą pompy, a grawitacja sięga tylko do momentu styku wody z pompą, dalej już człowiek decyduje gdzie puści wodę pod ciśnieniem. Sylwek zdecydował że wodę pod ciśnieniem pchnie na dwa RTF, ale równie dobrze może wodę skierować na Bakki nie ma z ty najmniejszego problemu. Można też i na dwa RTF i Bakki i na wodospad, wszystko zależy od tego jak to będzie pompa.

Bakki może sobie postawić w dowolnym miejscu swojego pondu, musi tylko stać na brzegu wyżej lustra wody

#2549 napisał KOImark

"Najtańszym, możliwym sposobem budowania odpowiedniego stawu dla koi jest zbudowanie go tylko raz!!.. ale musisz spełnić jeden podstawowy warunek - musisz zbudować go prawidłowo!!"

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Z pewnością temat filtracji trzeba rozważyć szczegółowo, bo bez tego nie będzie radości z oczka, tylko ciągła walka o wodę i zdrowie ryb. Może być i tak, że trochę zgaduję że to układ bez podnoszenia wody. Sylwek jeszcze tego nie rozpisywał. Trzeba więc poczekać na rysunek, opis, krok po kroku, jak w jego ocenie ma płynąć woda.

Z drugiej strony 2 m głębokości oczka, głęboka niecka 9/3 m. Nawet jak uwzględnisz skosy ścian, wyjdzie ze 35-40 m 3 wody do przepchnięcia na godzinę. Podnoszenie wysoko dużej ilości wody niestety kosztuje :(. Dlatego też jeżeli późniejsze koszty będą dla Sylwka ważne, będzie musiał wziąć to pod uwagę już na etapie projektowania.

#2550 napisał BB_King

Pasja daje energię ...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Panowie temat filtracji jest trudny względu na ograniczoną ilość miejsca i funduszy które mam przeznaczone na całą inwestycje, ale rozwojowy w przyszłości.
Wodospadu nie będę miał a Bakki nie planuje na razie. :blush:
Chciałbym na chwilę obecną mieć filtrację która zapewni mi odpowiednią czystość wody i komfort użytkowania za w miarę rozsądne pieniądze do ewentualnej rozbudowy w przyszłości.
Zdjęcia otoczenia wstawię jutro. :)

#2551 napisał Sylwek

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

BB_King napisał: Podnoszenie wysoko dużej ilości wody niestety kosztuje :(. Dlatego też jeżeli późniejsze koszty będą dla Sylwka ważne, będzie musiał wziąć to pod uwagę już na etapie projektowania.

W sumie, to można skojarzyć airlift z dodatkową pompą podnoszącą wodę na złoże zraszane i 'podbierać' część wody spoza filtrów tradycyjną pompą - na kaskadę dla ozdoby, na złoże zraszane dla dodatkowego jej podczyszczenia. A na odpływie ze złoża zraszanego (pomiędzy nim a koipondem) można założyć poziomą komorę (lub nawet po prostu trójnik z odnogą w górę) dla separowania piany. W sumie - jak piszesz - można też tego nie robić, a zostawić sobie na później... :)

#2552 napisał pawelm

Problemem w tym hobby jest to, że wraz z doskonaleniem swojej wrażliwości na jakość koi potrzebujesz coraz większego budżetu.
...Z drugiej strony - mówi się, że im większą masz wiedzę o jakości koi, tym mniej wydajesz na nie pieniędzy...
Moje koi

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Cześć
BB_King napisał:

Gdyby udało się zobaczyć teren wokół / pomysł na całość otoczenia / a nie samo oczko - wtedy może da się spojrzeć na to z innej strony.


Wstawiam dwa zdjęcia poglądowe miejsca w którym ma być zbiornik. Może one coś nakreślą. B)
Jeszcze nie rozplanowałem układu rozmieszczenia elementów w filtrze. :(



#2555 napisał Sylwek
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Jakoś brak pomysłów... :( Ten zbiornik Sylwek zajmie Ci większą część ogrodu.

#2591 napisał snoopwlp

---- Daniel----

---- Jeszcze będzie KOIPond ----

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

no i oto chodzi ,po co mu trawnik ,oczko jest ciekawszą architekturą ogrodu

#2592 napisał KILERK1

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Witam

snoopwlp napisał:

Ten zbiornik Sylwek zajmie Ci większą część ogrodu.


Z tej strony ogrodu tak , ale za rogiem domu mam jeszcze trochę trawnika. Więc nie jest tak źle.
Cały czas nie mam dobrego pomysłu na filtr. Zaczynam się trochę irytować. Wczoraj zacząłem oficjalna budowę ;)
Wyciąłem rośliny, wykopałem podziemna instalację elektryczną i nawadniającą, i powbijałem drewniane paliki wyznaczające obrys zbiornika. :)

#2594 napisał Sylwek

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Sylwek napisał: Cały czas nie mam dobrego pomysłu na filtr. Zaczynam się trochę irytować. Wczoraj zacząłem oficjalna budowę ;)


Powiem jak ja to widzę, na podstawie tego co dotychczas napisano w Twoim wątku.

Patrząc na zdjęcie i narysowany obrys poważnie zastanowiłbym się czy bliżej domu, w miejscu aktualnego trawnika nie posadowiłbym filtracji a na niej drewnianego tarasu. To byłoby naturalne miejsce na obserwację ryb, a i filtracja by się schowała. Jak ją będziesz miał z tyłu to i tak będziesz musiał to jakoś maskować ale już tej przestrzeni nie wykorzystasz.

Nie da się doradzić nie wiedząc ostatecznie ile ryb będziesz miał, ale zakładając, że > 20 szt to wymóg minimum to:

1. Prefiltr o przepływie 25-30 m3. Masz kilka opcji

a) DYI - orwat w mauzerze. Wprowadzasz do mauzera dwie rury fi 110 mm. Oczyszczoną z osadu wodę wyprowadzasz jedną rurą 160 mm do kolejnego mauzera. Opcja z dwoma mauzerami jest idealna do powierzchni jaką będziesz miał 2 na 3 metry.
www.koimark.pl/index.php?option=com_kune...9&id=92&limitstart=0
Wydaje się że bez kłopotu znalazłbyś w tym mauzerze miejsce dla lampy UV zanurzeniowej o mocy min 50 Watt. Tą lampę powinieneś gdzieś umieścić pomiędzy prefiltrem a filtrem biologicznym.

b) W Cetusie trochę mały przepływ, ale to będzie można stwierdzić dopiero jak już będzie wiadomo jaką pojemność ma Twoje oczko. Wersja grawitacyjna.
www.koimark.pl/index.php?option=com_virt...ory_id=30&Itemid=519

c) Lub jakiś bębnowy
www.koimark.pl/index.php?option=com_virt...ory_id=30&Itemid=519

Wszystko zależy od chęci bawienia się samemu w budowę, pieniędzy i Twojego czasu na usuwanie osadów.

2. Za prefiltrem - filtr biologiczny
Najprościej drugi mauzer z napowietrzaniem i pływającym złożem.

3. Za tym biologicznym pompa wymuszająca przepływ i powrót do oczka. Co do pomp się nie wypowiadam, bo jak nie będziesz chciał podnosić wody na kaskadę (albo przynajmniej nie tak dużo wody) to robiąc rewolucję rozważyłbym airlifta. Taka jak u mnie uciągnie taki zestaw.
Jak nie chcesz się bawić, bez problemu znajdziesz pompy o przepływie 25 m3 ale trochę więcej pobierają prądu.

Strefę filtracyjną (komorę gdzie umieścisz mauzery) warto wymurować, ponieważ musisz od czasu do czasu tam zaglądać, czyścić, naprawiać.

No i nie zapominamy o roślinach. Zakładam, że płycizna dookoła głębi służyć będzie roślinom, tak że zajmą ok 35-40 % powierzchni oczka.

#2595 napisał BB_King

Pasja daje energię ...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Witam

Wczoraj zrobiłem pierwsze zakupy do zbiornika :cheer: Na początek zamówiłem odpływy i skimer. :lol:

BB_Kong napisał:

a) DYI - orwat w mauzerze. Wprowadzasz do mauzera dwie rury fi 110 mm. Oczyszczoną z osadu wodę wyprowadzasz jedną rurą 160 mm do kolejnego mauzera. Opcja z dwoma mauzerami jest idealna do powierzchni jaką będziesz miał 2 na 3 metry.


Nie wiem czy dobrze zrozumiałem:
Jeden Mauser z ORWATEM w środku jako prefiltr, drugi mauser jako filtr bilogiczny ?

Najprościej drugi mauzer z napowietrzaniem i pływającym złożem.

C

Czy tym pływającym złożem w wersji budżetowej może byc keramzyt ? jeżeli nie to co może być ?

3. Za tym biologicznym pompa wymuszająca przepływ i powrót do oczka. Co do pomp się nie wypowiadam, bo jak nie będziesz chciał podnosić wody na kaskadę (albo przynajmniej nie tak dużo wody) to robiąc rewolucję rozważyłbym airlifta. Taka jak u mnie uciągnie taki zestaw.
Jak nie chcesz się bawić, bez problemu znajdziesz pompy o przepływie 25 m3 ale trochę więcej pobierają prądu.


Czy ta pompa ma być zatapialna czy przepływowa ? Podnoszenia wody nie przewiduję, w mojej wizji ogrodu z Zbiornikiem nie ma miejsca na kaskadę. Airlift może najszybciej w przyszłym roku.

No i nie zapominamy o roślinach. Zakładam, że płycizna dookoła głębi służyć będzie roślinom, tak że zajmą ok 35-40 % powierzchni oczka.


Właśnie płycizna ma być dla roślin. chciałbym posadzić je na jakimś podwyższeniu żeby korzenie swobodnie zwisały w toni wodnej. Ale jeszcze nie wiem jak to ogarnąć :dry:

#2600 napisał Sylwek

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Właśnie płycizna ma być dla roślin. chciałbym posadzić je na jakimś podwyższeniu żeby korzenie swobodnie zwisały w toni wodnej. Ale jeszcze nie wiem jak to ogarnąć :dry:

mogą to być skrzynki plastikowe,odwrócone do góry dnem

Czy tym pływającym złożem w wersji budżetowej może byc keramzyt ? jeżeli nie to co może być ?

niestety ,musisz kupić jako złoże pływające helix

Czy ta pompa ma być zatapialna czy przepływowa ? Podnoszenia wody nie przewiduję, w mojej wizji ogrodu z Zbiornikiem nie ma miejsca na kaskadę. Airlift może najszybciej w przyszłym roku.

raczej kup sobie pompę zatapialną,możesz ją później gdzieś zawsze zamontować,jak Ci się zmienią plany.Pompę przepływową zastosujesz tylko do przepływu.

#2601 napisał KILERK1

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.481 s.

Kupuj w koimark.pl

Kontakt

  • Firma:

    TIME Marek Szurpik

    ul.Hołowieska 56

    17-100 Bielsk Podlaski

  • Telefon:

    +48 730-301-809

  • Email:

    sklep@koimark.pl

  • Social:
  • Brak postów do publikacji.