KOIpond KILERA

Postanowiłem również zbudować swój koi pond z grawitacyjną filtracją, w miejscu starego oczka,materiał to wodoszczelny beton .Brzegi koi pond będą wyłożone gładkimi płytami ,coś w stylu modernistycznym.
Przedstawiam wam swój wstępny projekt ,proszę o opinie i ewentualne porady. :cheer:




#2156 napisał KILERK1
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Hej, imponujące wymiary KOIpondu, robi wrażenie :) spora część zbiornika na wierzchu co zrobi duże parcie wody więc trzeba to dobrze przeliczyć pod względem wytrzymałościowym :) co do filtra to jakoś to wyliczyłeś? Tam gdzie masz wodospad to można byłoby zastosować filtr bakki shower.
Ogólnie fajny zbiornik i naprawdę ogromny!!!! Z ciekawości, przemyślałeś jego koszta? Trochę zmian czeka mnie w moim oczku i ciekawi mnie jaki to jest koszt. Jak możesz to napisz mi na priva.

#2157 napisał snoopwlp

---- Daniel----

---- Jeszcze będzie KOIPond ----

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

co do filtra to jakoś to wyliczyłeś?
teoretycznie dł. ok 5m ,szer. 1.5m głębokość 2m = 15m3 ,no może gł. 1,5=11,25m3
kosztów nie liczyem,to narazie projekt teoretyczny.

#2159 napisał KILERK1

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Chodziło mi o jego wydajność w stosunku do pojjemności oczka :)
Mam jeszcze kilka uwag/pytań:
1. Spód dna jest w poziomie rzędej gruntu. Nie znam całego ukształtowanie terenu ale zszedłbym z rzędną góry dna oczka ok. 0,5 m poniżej terenu. I tak będziesz musiał to rozkopać, pozbyć sie humusu i utwardzić grunt pod płytą.
2. Jest fajna głębokość oczka, tylko zastanawiałeś się co będzie działo sie z temperaturą wody podczas zimy? Trzeba byłoby pomyśleć nad jego ociepleniem.
3. Skoro masz zbiornik powyżej terenu zrobiłbym w nim przeszkolenie aby było fajnie widać ryby,
4. Trzeba byłoby zastanowić sie co zrobić z powierzchnia nad filtrami, z tego wyjdzie fajny taras :)

#2160 napisał snoopwlp

---- Daniel----

---- Jeszcze będzie KOIPond ----
Za tę wiadomość podziękował: KILERK1

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Koipond będzie stał na miejscu starego oczka,a dno starego oczka to glina.
Temp. wody w moim oczku ,podczas mrozów ,na dnie 2m wynosi 1.8 C, na gł 30 cm 1,5 C -czyli wtej chwili jest tragedia-tak było zawsze. Dlatego pomyslalem ,żeby ocieplić wszystkie sciany styropianem 10 cm razem z filtrami.
Oczywiscie nad filtrami miałem zamiar wykonać taras z desek,ocieplony od spodu,otwierany,wspomagany siłownikami.
Jeśli chodzi o szybę to boję się tego , że nie podołam technicznie,w końcu to 130 ton wody.

#2161 napisał KILERK1

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Kilerk1 widzę w planie małe jezioro ;)

#2162 napisał KOLA

Artur

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Powiem krótko OGROOOOMNY !!! :whistle: :whistle: :whistle:
Z wszystkimi tego konsekwencjami: zaletami i wadami. :( :( :(

Kilka rzeczy bym rozważył:

1. To tak duża ilość wody, że poważnie bym przemyślał, czy będziesz w stanie wykonywać podmiany wody. To obowiązek, aby minimum 10 % co dwa tygodnie wody zmienić! Miesięcznie to wydatek ekstra 200 zł, no i gdzie tą wodę podziać ?
2. Jak już masz tak duży zbiornik to pomyślałbym, aby trochę złamać kształty. Pamiętasz ten filmik Marka, co w połowie miał taka przepławkę? Ja bym coś takiego zrobił. Na Twoim rysunku też coś nakreśliłem



No i filmik pokazujący, że duże pond nie musi być nudne.


Moim zdaniem jak już chcesz mieć ogroooomny pond to niech to będzie 65 m3 + strefa filtracyjna i tak masz 80-90 m3 wody !!!

3. Podobnie taras – dużo większy. Ryba musi się gdzieś schować. Jak nie budujesz tuneli przy dnie to chociaż zapewnij im skrycie. To też osłona przed słońcem i wsparcie w walce z glonami. Mieć taki zbiornik i nie mieć mostka / przejścia / ścieżki tarasowej to też zbyt duże pójście w wygląd basenowy.

4. Proporcje basen, filtracja, filtr roślinny – moim zdaniem filtr roślinny i strefa filtracyjna jest zbyt mała. Pamiętasz ten film o gościu, który oparł filtrację główną o rośliny. Siatka na której rosły zajmowały 50 % powierzchni, a w okresie intensywnego żerowania zajmowało 85 % powierzchni. Jeżeli robisz filtr roślinny, to ja myślałbym o powierzchni lustra min. 35 % tego co masz w głębi. Bardzo duża filtracja przynajmniej pozwoli ograniczać podmiany wody do tych 10 % co dwa tygodnie. Inaczej w sezonie letnim będziesz musiał myśleć nawet o 30 % co tydzień w zależności od parametrów wody, a to byłoby szaleństwo.

5. Filtracja /Prefiltracja – to kosmiczny koszt. Musiałbyś przerzucać absolutnie nie mniej niż 75 metrów wody na godzinę. Wyobraź sonie 6 rur 110 mm przez które ciągle i szybko płynie woda. Coś takiego Cię czeka i tak byś musiał zaplanować filtry. Moim zdaniem na tej powierzchni tego nie zmieścisz. Do tego dołóż sterylizację UV i wyjdzie, że nawet planując oszczędnie, będziesz na stałe używał 800-1000 Watt. Razem z wodą nie zmieścisz się więc w 1000 PLN kosztów miesięcznie.

6. No i czy na pewno chcesz mieć miejsce dla 80-100 karpi JUMBO. Kosztów utrzymania tego pondu nie sposób teraz wyliczyć, nie wspominając o rybach. Mając tyle ryb potrzebowałbyś ze 2 / 3 sanitarki po minimum 2 / 3 tys. litrów każda. Leczenie, kwarantanna, zimowanie mniejszych, wzmacnianie osobników nieprzygotowanych do zimy itd. To konieczność.

No i zdecydowanie 60-70 % basenu musi być schowana w ziemi, bo koszty zbrojenia i wysokiej klasy betonu towarowego Cię zabiją. No ale może jestem nadto krytyczny …

#2163 napisał BB_King

Pasja daje energię ...
Załączniki:
Za tę wiadomość podziękował: KILERK1

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

KILERK1 napisał: Koipond będzie stał na miejscu starego oczka,a dno starego oczka to glina.
Temp. wody w moim oczku ,podczas mrozów ,na dnie 2m wynosi 1.8 C, na gł 30 cm 1,5 C -czyli wtej chwili jest tragedia-tak było zawsze. Dlatego pomyslalem ,żeby ocieplić wszystkie sciany styropianem 10 cm razem z filtrami.
Oczywiscie nad filtrami miałem zamiar wykonać taras z desek,ocieplony od spodu,otwierany,wspomagany siłownikami.
Jeśli chodzi o szybę to boję się tego , że nie podołam technicznie,w końcu to 130 ton wody.

Co do aneksu z roślinami - jeżeli ma to być filtr roślinny, to przyłożyłbym się jeszcze do jego zaprojektowania - aby uzyskać przepływ pomiędzy korzeniami. Zdaje się, że zależy Ci na strefie głęboko rosnących roślin, aby ryby mogły tam sobie buszować?
Na tak dużej powierzchni - czy podzielisz dno na segmenty z własnymi strefami spadków prowadzącymi do odpływów?
Ociepl styrodurem, to bardziej nadaje się do gruntu. Dałbym co najmniej 15cm. Jak sobie policzysz powierzchnię i przepływ ciepła na niej, to każdy centymetr ocieplenia daje duże różnice w stratach ciepła. Takie moje przemyślenia po obecnej zimie - obserwując u siebie mniej więcej to samo, co u Ciebie: gdy zabierałem ryby do domu, to woda miała 2,5C. I to w temperaturach powietrza powyżej zera lub w pobliżu. Gdzie owe 4C?? - ano pod lodem. Dopóki woda nie zamarznie z wierzchu, to brak jest stabilnych stref zalegania wody o różnej temperaturze. Dlatego nasze zbiorniki wychładzały się sukcesywnie zmierzając do temperatury zewnętrznej. Wydaje mi się, że nie czekając na zamarznięcie powierzchni dobrze byłoby położyć na wodzie jakąś pływającą folię np. bąbelkową w paru warstwach, oczywiście pozostawiając delikatne napowietrzanie i minimalny obieg w filtrach dla ich utrzymania. Wówczas wystąpiłby efekt jak przy lodzie - izolacja z góry i stabilizacja warunków w wodzie.

#2164 napisał pawelm

Problemem w tym hobby jest to, że wraz z doskonaleniem swojej wrażliwości na jakość koi potrzebujesz coraz większego budżetu.
...Z drugiej strony - mówi się, że im większą masz wiedzę o jakości koi, tym mniej wydajesz na nie pieniędzy...
Moje koi

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

:woohoo: już po wczorajszym telefonie Pawła wiedziałem że coś się szykuje :)
Kolejny user który dojrzał do grawitacji :) Paweł absolutnie nie neguje tego projektu jest wspaniały, jeszcze na pewno coś pozmieniasz i przemyślisz wiele razy, tylko nie rozpędzaj się ze zbyt dużą ilością wody. Koi nie muszą mieć 150m3 by być szczęśliwe, każda dodatkowa tona wody to kolejnych kilka Wat do jej mieszania, filtrowania i sterylizowania.
Patrze że Boguś to nasz lokalny - forumowy grafik i projektant ;) który wspiera kolegów poradą - brawo Boguś!

#2165 napisał KOImark

"Najtańszym, możliwym sposobem budowania odpowiedniego stawu dla koi jest zbudowanie go tylko raz!!.. ale musisz spełnić jeden podstawowy warunek - musisz zbudować go prawidłowo!!"

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Propozycja Bogdana jest naprawdę ciekawa :) Masz fantazję i prawdziwą wizję jak to wszystko spiąć w jedną całość:)

Co do schowania zbiornika w ziemię na 60-70% to jak nie chce tego robić to według mnie dojdzie "tylko" albo i aż koszt zbrojenia, beton i tak będzie musiał kupić klasy B30 bo nie zrobi betonu hydrotechnicznego niższej klasy niż B30 więc koszt ten sam. Grubość ścian powinna zostać też ta sama (ja dałbym min. 30cm, ale to trzeba przeliczyć)

Nie do końca jestem przekonany czy te przepławki będą działały przy grawitacji i zamkniętym zbiorniku. Co z nimi jak zabraknie prądu? Przecież to jest spora ilość wody.

PS chyba, że chodzi o coś takiego jak na filmiku?? Tylko to nie do końca jest taka prawdziwa przepławka bo całość jest na tym samym poziomie??

#2168 napisał snoopwlp

---- Daniel----

---- Jeszcze będzie KOIPond ----

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

snoopwlp napisał: Nie do końca jestem przekonany czy te przepławki będą działały przy grawitacji i zamkniętym zbiorniku. Co z nimi jak zabraknie prądu? Przecież to jest spora ilość wody.


Prąd nie ma nic do rzeczy ;)

snoopwlp napisał: PS chyba, że chodzi o coś takiego jak na filmiku?? Tylko to nie do końca jest taka prawdziwa przepławka bo całość jest na tym samym poziomie??


Oczywiście że w poziomie, tylko i wyłącznie w poziomie przy grawitacji wszystko musi być w poziomie, całe lustro każdy zakamarek, każdy łuk czy też zakole.
To nie chodzi o przepławkę taką jak w potoku górskim gdzie pstrągi pokonują je pod górkę, gdzie każda przepławka jest wyżej. To nie o takie przepławki chodzi ;) w przypadku koi przepławki o innym poziomie wody były by zwyczajnie nie dostępne dla Koi. Chodzi tu o taki zwyczajny plac zabaw dla ryb, by coś pokonywały, przeprawiały się przez wąskie zakamarki ;)

#2169 napisał KOImark

"Najtańszym, możliwym sposobem budowania odpowiedniego stawu dla koi jest zbudowanie go tylko raz!!.. ale musisz spełnić jeden podstawowy warunek - musisz zbudować go prawidłowo!!"

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

No to Marku wszystko jasne :) Ogólnie zbiornik Bogusia jest naprawdę ciekawy i chłop ma wizję jak to zrobić :) Pytanie tylko jak chce zrobić mały wodospad z filtra roślinnego przy jednym poziomie wody? Rozumiem, że to zadanie już pompy?? To w sumie jest do zrobienia i to może całkiem fajnie wyglądać :)

#2170 napisał snoopwlp

---- Daniel----

---- Jeszcze będzie KOIPond ----

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ja czytam uważnie i chyba za uważnie, bo napisałeś wyraźnie o zbiorniku Bogusia ;) dla tego to poruszyłem bo muszę pilnować ładu i składu :) tak to zinterpretowałem przepraszam.

Co do wodospadów to bez pompy nie ma wodospadów ;)

#2174 napisał KOImark

"Najtańszym, możliwym sposobem budowania odpowiedniego stawu dla koi jest zbudowanie go tylko raz!!.. ale musisz spełnić jeden podstawowy warunek - musisz zbudować go prawidłowo!!"

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Reasumując propozycja Bogusia dla Kilera jak dla mnie jest ciekawa. Ten wodospad ze strefy roślinnej też może fajnie się prezentować :) Naprawdę gość ma fajnie poukładane w głowie.

Pytanie do Was jeszcze chłopaki, jaka pojemność teoretycznie powinna być filtra aby mieć święty spokój z wodą. Chodzi mi o rząd wielkości, np. oczko 45 to filtr ile????

#2178 napisał snoopwlp

---- Daniel----

---- Jeszcze będzie KOIPond ----

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Dzięki Bogdan,dzięki chłopaki :cheer: ,dobrze jest posłuchać waszych rad .
Nie zaznaczyłem na moim planie , że prostokąt 7x12m to powierzchnia w której muszę się zamknąć +/- 0.5 m.
Dlaczego? Bo z jednej str. ok.0.5 m mam płot sąsiada ,a z drugiej ok.1.5m mam dom ( dotyczy boków 12m).
Od str. północnej mam skarpę w górę,a od południowej ,w dół.
Kombinując z filtrami i płycizną z roslinami ,chciałem umocnić ścianę dolną ,ta dzie mój koipond będzie miał 2m.
No chyba,że wykopię dziurę o 1m jeszcze głębiej i wzrośnie mi skarpa północna ,a zmniejszę wys. oczka od str.południowej.
PROBLEM jest jeszcze inny,na moją działkę nie wjedzie żaden sprzęt,wszystko trzeba zrobić metodą -taczka ,łopata.
I to jest frustrujące :evil: ,bo to czas i pieniądze.






Proszę o dalsze wsparcie i ewentualne rady :cheer: :blush:
...jeszcze jedno obsada ryb to 40 -50 szt,...no i czy 15m3 filtra to mało ? przecież ja w tej chwili mam filtr z beczek (6 szt) ok. 1m3
no i pamietajcie ,oczko ma być bardziej modernistyczne,proste prostokątne formy
np. takie wykończenia , ciemny,szary kamień ,ciemna deska

#2180 napisał KILERK1
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.957 s.

Kupuj w koimark.pl

Kontakt

  • Firma:

    TIME Marek Szurpik

    ul.Hołowieska 56

    17-100 Bielsk Podlaski

  • Telefon:

    +48 730-301-809

  • Email:

    sklep@koimark.pl

  • Social:
  • Brak postów do publikacji.