ASMORD-oczko wodne

Mam pytanie na tury technicznej: co z rurami gdy filtr jest wyłączony zimą ,nie zamarzną i nie rozwalą instalacji przy silnym mrozie?

#2098 napisał asmord

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

asmord napisał: Mam pytanie na tury technicznej: co z rurami gdy filtr jest wyłączony zimą ,nie zamarzną i nie rozwalą instalacji przy silnym mrozie?


Też mnie to kiedyś nurtowało co się dzieje gdy mróz wejdzie do rury 110mm i zanim zacząłem całą zabawę w klejenie odpływów i zanim kupiłem rury, przeszukałem wiele for i przegooglowałem co można.
Otóż odpowiedź jest dość prosta :) rury PVC 110mm z których klei się całą sanitarkę pod dnem i to co jest na wierzchu w KOIpond powinny być nie cieńsze niż (grubość ścianki 4,2mm)
Taka grubość rury wytrzymuje ciśnienie lodu które dostaję się na zewnętrzne odcinki rur z wodą narażoną na zamarzanie.

Sama rura 110mm jest najmniej narażona na ciśnienie rozsadzającego lodu, bo zamarzająca woda przesuwa się wzdłuż rury. Natomiast ważniejszym elementem narażonym na rozsadzenie są zasuwy gilotynowe których gilotyna powinna być ze stali i najlepiej na uszczelkach santoprenowych albo gumowych.
www.koimark.pl/index.php?option=com_virt...ory_id=23&Itemid=519
Zasuwa 110mm jest to podstawowy produkt w zabawę z grawitacyjnym systemem filtracyjnym, bez tego ani rusz. Zasuwa odpowiada za odcięcie wody naciskającej przez grawitację do komór filtrów i za jej pomocą możesz zamknąć dopływ wody i ewentualnie osuszyć filtr lub zwyczajnie go zmodernizować czy wyczyścić ;)

#2121 napisał KOImark

"Najtańszym, możliwym sposobem budowania odpowiedniego stawu dla koi jest zbudowanie go tylko raz!!.. ale musisz spełnić jeden podstawowy warunek - musisz zbudować go prawidłowo!!"

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Decyzja zapadła będę robił oczko z odpływem dennym i tu kolejne pytanie czego poza samym odpływem potrzebuję? Na początku wiadomo odpływu - będą dwa jeden z dyfuzorem i jeden bez no i trzeba to jakoś połączyć czy zwykłe rury kanalizacyjne dostępne w obi/castoramie mogą być czy trzeba kupić jakieś specjalistyczne jeśli tak to gdzie? Przelot zbiornika do połączenia beczki z hydrauliką coś jeszcze? W ciągu kilku tygodni chciałbym skompletować niezbędne rzeczy by jak najszybciej ruszyć z budową wiosną.

#2127 napisał asmord

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Rury muszą być PVC 110 które sklejasz klejem ja kupiłem o grubości ścianki 4mm spokojnie wystarczy.

#2128 napisał KOLA

Artur

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

W Castoramie nie dostaniesz ja kupiłem w Wałbrzychu w firmie Kompleks :)

#2129 napisał KOLA

Artur

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Dzięki znalazłem firmę blisko domu, która ma różny asortyment PVC i mają rury 110x4,2 mam nadzieję, że się nadadzą.

#2130 napisał asmord

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Spokojnie ja też takie mam :)

#2131 napisał KOLA

Artur

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

ehheh :P , zawsze to powtarzam kto mnie nie spyta, po co te dziury w dnie? - odpowiadam że prędzej czy później każdy dojrzeje do odpływów i grawitacji ;)
Więc już dojrzałeś i przyszedł czas na Ciebie :)

asmord napisał: Decyzja zapadła będę robił oczko z odpływem dennym i tu kolejne pytanie czego poza samym odpływem potrzebuję? Na początku wiadomo odpływu - będą dwa jeden z dyfuzorem i jeden bez


Można dać 2 odpływy lub 1 lub też 3 a nawet 4 wszystko zależy od tego jaki to ma być zbiornik?
Kształt dna, wysokość brzegów i ich spadek no i oczywiście najważniejsza cały obrys lustra wody, czy to nerka, czy koło czy prostokąt lub bumerang. Na spokojnie sobie wszystko rozrysuj i przemyśl.

asmord napisał: no i trzeba to jakoś połączyć czy zwykłe rury kanalizacyjne dostępne w obi/castoramie mogą być czy trzeba kupić jakieś specjalistyczne jeśli tak to gdzie? Przelot zbiornika do połączenia beczki z hydrauliką coś jeszcze? W ciągu kilku tygodni chciałbym skompletować niezbędne rzeczy by jak najszybciej ruszyć z budową wiosną.


Tak jak Kola wspomniał, tylko rury PVC łączenia na klej. To wszystko musi być wieczne! i szczelne - zero ryzyka przecieków pod niecką betonową.

Jeszcze tylko dopowiem że musisz kupić system rur PVC są to szare rury - najlepiej GAMRAT.
Nie możesz kupować rur w systemie NIBCO - są to białe rury, ich średnice są zupełnie inne niż szare i nie pasują ani do zaworów gilotynowych ani do odpływów i do innych części PVC z hydrauliki KOIpond.

Przeniosłem te posty do twojego wątku by nie robić bałaganu ;) nie wiem czy to ma być oparte na EPDM czy to będzie murowane, ale jak coś to przeniosę na razie jest w EPDM.

#2132 napisał KOImark

"Najtańszym, możliwym sposobem budowania odpowiedniego stawu dla koi jest zbudowanie go tylko raz!!.. ale musisz spełnić jeden podstawowy warunek - musisz zbudować go prawidłowo!!"

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

asmord napisał: Obecny zbiornik ma wymiary 5x5m głębokość to zaledwie 110cm. W tym roku udało mi się rozpocząć pracę nad powiększeniem zbiornika - docelowo ma mieć 9m długości i 5m szerokości jak się uda to może 6m szerokości, głębokość docelowo 2m, ale problemem są wysokie wody gruntowe już na głębokości 130cm pojawia się woda .......

..... Decyzja zapadła będę robił oczko z odpływem dennym ......


Super :woohoo: , że się zdecydowałeś, ale bardzo Cię proszę nie przyśpieszaj!!!. Wiem co mówię, bo "niecierpliwość" to moje drugie imię. Kupić zdążysz wszystko ;). Do wiosny dużo czasu. Pomyśl jak zbudować, jaki ma mieć kształt. Czy będziesz potrzebował zgłosić w starostwie - jeżeli cokolwiek planujesz z betonem to warto. Wrzuć rysunki, nawet odręczne, z excela (o ile zapiszesz w pdf-e) itd. Przedyskutujemy razem.

Moim zdaniem nie musisz wychodzić poza obszar ogrodu, który teraz zająłeś. Celowo wrzuciłem Twoje info z początku o rozmiarach. To aż nadto, aby zmieścić tam i Koipond i wydzielony filtr roślinny i strefę filtracyjną. No i wszystko koniecznie poniżej poziomu ziemi. Tylko tam ochronisz się przed silną utratą temperatury wody.

Dzięki temu zadbasz też o wygląd wizualny (Bioklar nie będzie na widoku, a nad nim stworzysz sobie jakiś taras), pomyślisz o jakimś ociepleniu z boku i tymczasowej "przykrywce" na oczko na zimę z góry. Zastanowisz się czy całoroczna filtracja będzie możliwa itd.

Najłatwiej się pośpieszyć i popełnić niepotrzebne błędy. Poprawki kosztują więcej niż zrobienie czegoś od razu dobrze. Ja byłem po lekturach forów i książek, a i tak teraz widzę, że kilka rzeczy mogłem zaplanować inaczej :(. No i w przyszłym roku jeszcze wiele pracy mnie czeka.

Więc jak widzisz to jest często praca na dwa lata. Te kilka tygodni na poprawę wiedzy i planowanie nic nie zmienią, a jak zrobisz źle to będziesz poprawiał przez kolejne 5 lat i zawsze będziesz niezadowolony :(.

#2133 napisał BB_King

Pasja daje energię ...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Szykuje się kolejne przedsięwzięcie :) Super!! Faktycznie zgadzam się z Bogusiem, abyś nie śpieszył się z pochopnymi decyzjami. Spowodują one niepotrzebne koszty.

Bogdan, wierz mi, zawsze da się coś poprawić i zawsze jest coś co trzeba poprawić.

#2134 napisał snoopwlp

---- Daniel----

---- Jeszcze będzie KOIPond ----
Za tę wiadomość podziękował: asmord

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Co do wykonania to rozważam 2 opcje: pierwsza koipond w wersji dla ubogich czyli murowany zbiornik bez komory filtra wykładany EPDM, ale przy tych rozmiarach co chcę trzeba by ubiegać się o pozwolenie na budowę do tego operat wodno prawny, projekt - mnóstwo papierkowej roboty i koszty przy zbiorniku tylko z EPDM to wszystko odchodzi, drugi raz faktu budowy oczka nie będę zgłaszał bo nie ma chyba takiej potrzeby. Odpływy i rury i tak muszę kupić niezależnie od tego jaki kształt będzie mieć oczko - raczej delikatnej nerki. Co do filtra grawitacyjnego to raczej go nie zrobię - musiałby skrócić oczko o minimum metr (poważnie nad tym pomyślę) i wymurować komorę filtracyjną, jutro spróbuję narysować projekt i poddać go pod dyskusję.

#2135 napisał asmord

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Oczko do 30m2 - zgłoszenie.
Oczko > 30m2 - pozwolenie/projekt budowlany, operat.
Nie ma znaczenie konstrukcja, sposób budowy - tylko powierzchnia. Dlaczego przy EDPM miałoby to odejść?

Chcesz na pewno robić oczko > 30m2? - Na pewno wymagany jest projekt i operat wodno-prawny (to drugie niektórzy urzędnicy pomijają przy braku połączenia z wodami płynącymi).

To jaka ma być w końcu ta powierzchnia?

#2136 napisał pawelm

Problemem w tym hobby jest to, że wraz z doskonaleniem swojej wrażliwości na jakość koi potrzebujesz coraz większego budżetu.
...Z drugiej strony - mówi się, że im większą masz wiedzę o jakości koi, tym mniej wydajesz na nie pieniędzy...
Moje koi

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

asmord napisał: Co do wykonania to rozważam 2 opcje: pierwsza koipond w wersji dla ubogich czyli murowany zbiornik bez komory filtra wykładany EPDM, ale przy tych rozmiarach co chcę trzeba by ubiegać się o pozwolenie na budowę do tego operat wodno prawny


Nie trzeba operatu wodno prawnego ;) to nie jest staw. To zbiornik sztuczny z izolowanym dnem nie mający styczności z wodami gruntowymi.

asmord napisał: projekt - mnóstwo papierkowej roboty i koszty przy zbiorniku tylko z EPDM to wszystko odchodzi, drugi raz faktu budowy oczka nie będę zgłaszał bo nie ma chyba takiej potrzeby.


Nie prawda, metoda uszczelnienia nie ma tu żadnego znaczenia, czy to EPDM czy beton, nie ma to znaczenia. W obu przypadkach tafla wody może być mniejsza niż 30m2 i nie musisz mieć pozwolenia na budowę ani projektu. Musisz tylko zgłosić chęć budowy

Gdy zbiornik przekracza 30m2 tafli wody, bez względu czy to betom, EPDM czy folia musisz zorbić:
-projekt
-uzyskać pozwolenie na budowę

asmord napisał: Odpływy i rury i tak muszę kupić niezależnie od tego jaki kształt będzie mieć oczko - raczej delikatnej nerki. Co do filtra grawitacyjnego to raczej go nie zrobię - musiałby skrócić oczko o minimum metr (poważnie nad tym pomyślę) i wymurować komorę filtracyjną, jutro spróbuję narysować projekt i poddać go pod dyskusję.


Tak odpływy, ryru klej i zmywacz to produkty pierwszej potrzeby w zabawę z odpływami.
Rysuj, rysuj ;) i spokojnie bez pośpiechu wszystko tutaj przeanalizujemy i przemyślimy razem :)

#2137 napisał KOImark

"Najtańszym, możliwym sposobem budowania odpowiedniego stawu dla koi jest zbudowanie go tylko raz!!.. ale musisz spełnić jeden podstawowy warunek - musisz zbudować go prawidłowo!!"

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

KOImark napisał: Nie trzeba operatu wodno prawnego ;) to nie jest staw. To zbiornik sztuczny z izolowanym dnem nie mający styczności z wodami gruntowymi.

W Prawie Wodnym stoi, że wymaga go budowa zbiorników wodnych. I wytłumacz to urzędnikom. Co kraj, to obyczaj. Najlepiej sprawdzić u swojego.

#2138 napisał pawelm

Problemem w tym hobby jest to, że wraz z doskonaleniem swojej wrażliwości na jakość koi potrzebujesz coraz większego budżetu.
...Z drugiej strony - mówi się, że im większą masz wiedzę o jakości koi, tym mniej wydajesz na nie pieniędzy...
Moje koi

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

lgrmorenka.pl/pliki/2012.01.25%20-%20inw...20wodno-prawnego.pdf

Niby jest i nie ma ;), ponieważ zbiornik sztuczny nie mający styczności z wodą gruntową nie jest stawem i nie ma to nic wspólnego z operatem. Ja dostałem pozwolenie na budowę bez operatu i to bardzo proste. Ponieważ każdy zbiornik sztuczny może być basenem, a na basen nie musisz mieć operatu ;) nawet jak ma 100m2 byle by twój basen nie odprowadzał wody do wód gruntowych ot i cała filozofia operatu.
Ja ten temat zgłębiłem jeszcze przed samą budową.

Widocznie w każdej gminie inaczej interpretują prawo wodne.
Może coś się w tym segmencie zmieni, bo to chore jest :) na Wiejskiej powinni pogłówkować :silly:
Mogę zrobić np. zbiornik sztuczny który będzie miał 40cm głębokości, ale będzie miał 32m2 tafli wody i co? trzeba do takiej kałuży robić operat?

Natomiast projekt i pozwolenie na budowę powyżej 30m2 to już obowiązek.

#2139 napisał KOImark

"Najtańszym, możliwym sposobem budowania odpowiedniego stawu dla koi jest zbudowanie go tylko raz!!.. ale musisz spełnić jeden podstawowy warunek - musisz zbudować go prawidłowo!!"

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.103 s.

Kupuj w koimark.pl

Kontakt

  • Firma:

    TIME Marek Szurpik

    ul.Hołowieska 56

    17-100 Bielsk Podlaski

  • Telefon:

    +48 730-301-809

  • Email:

    sklep@koimark.pl

  • Social:
  • Brak postów do publikacji.