Przebudowa starego oczka na KOIPOND

Fajnie wyszedl ten murek. Utrzymujesz poziom wody na stalym poziomie, tak zeby nie bylo zadnych podciekow pod folie? Musialbym pewnie opracowac jakis system stabilizujacy poziom gdybym mial podobne rozwiazanie. Podczas deszczu bardzo mi sie podnosi.

Po dalszych przemysleniach stwierdzilem, ze skoro robie duza demolke w oczku, zrobie tez na skalniaku. Wywalam wszystkie drzewka i sadze same klony + jakies trway + duzo kory. W zwiazku z tym bede mogl zbudowac obok oczka takze komore na filtr bio (2-3 tys litrow zamiast 1000l mausera oddalonego o 10m od stawu). Pytanie czy taka koma na zloze ruchome moze miec glebokosc 1,5m (zajmie mniej miejsca) czy lepiej zrobic plytsza na 1m?

#6723 napisał slk

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Pod folię nie może nic podciekać-nie ma szans. Tam gdzie jest murek folia jest wyżej o jakieś 20 cm niż pozostałe brzegi oczka. Gdyby podczas deszczu woda przelewała się, to popłynie wszędzie, tylko nie po za folię od strony murki.
Na folię przympcowałem trochę wyżej siatkę tynkarską,która dochodziła poniżej lustra wody. Siatka jest po to żeby kafelki się dobrze się trzymały, nawet gdyby odkleiły się od folii.

#6725 napisał KILERK1
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ciag dalszy przemyslen i nowych planow ;). Jesli fundusze pozwola zrobie raz a porzadnie. Czyli od razu beben 50m3/h - Marek ma mi przyszykowac jakas konstrukcje KoiTecha. Glowny zbiornik wylozony EPDM. Komora na filtr tuz obok oczka plus obok niej komora na bio (min 3m3). 3x denny + 1 skimmer rurowy 20cm na srodku oczka. Zadnych polek, poza 2 mini na ktorych beda kosze z liliami. Calosc napedzana airliftami na 110.

Prosba o przeniesienie tematu do dzialu zbiornikow EPDM.

#6931 napisał slk

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

slk napisał: Ciag dalszy przemyslen i nowych planow ;). Jesli fundusze pozwola zrobie raz a porzadnie. Czyli od razu beben 50m3/h - Marek ma mi przyszykowac jakas konstrukcje KoiTecha. Glowny zbiornik wylozony EPDM. Komora na filtr tuz obok oczka plus obok niej komora na bio (min 3m3). 3x denny + 1 skimmer rurowy 20cm na srodku oczka. Zadnych polek, poza 2 mini na ktorych beda kosze z liliami. Calosc napedzana airliftami na 110.

Prosba o przeniesienie tematu do dzialu zbiornikow EPDM.


Rurowy na środku !!!. Jak to chcesz obsługiwać, jak poprowadzić rury. Zastanów się baaaardzo dokładnie.
Jeden airlift to za mało, min. 2 lub dodatkowe pompy.

#6936 napisał OSAD

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

slk napisał: Glowny zbiornik wylozony EPDM

Próbował ktoś Xypexu?

#6937 napisał pawelm

Problemem w tym hobby jest to, że wraz z doskonaleniem swojej wrażliwości na jakość koi potrzebujesz coraz większego budżetu.
...Z drugiej strony - mówi się, że im większą masz wiedzę o jakości koi, tym mniej wydajesz na nie pieniędzy...
Moje koi

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Airliftow bedzie wiecej, pewnie ze 4 na 110, nie mowilem o 1szt.

Myslalem zeby podlaczyc ten skimmer rura PCV-U od samego dna, tam szczelne przejscie przez zbiornik, wszystko sklejone i do komory filtra pod oczkiem. Nie zamierzam go w ogole obslugiwac bo ma byc bez sitka, czyli wszystko od razu leci do bebna.

Jesli mialyby byc brzegowe to na pewno min 2, ale trudniej z instalacja, bo od poczatku bede mial sciany po skosie.

#6940 napisał slk

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

slk napisał: Airliftow bedzie wiecej, pewnie ze 4 na 110, nie mowilem o 1szt.

Faktycznie liczba mnoga, nie doczytałem:unsure:

Myslalem zeby podlaczyc ten skimmer rura PCV-U od samego dna, tam szczelne przejscie przez zbiornik, wszystko sklejone i do komory filtra pod oczkiem. Nie zamierzam go w ogole obslugiwac bo ma byc bez sitka, czyli wszystko od razu leci do bebna.

Jesli mialyby byc brzegowe to na pewno min 2, ale trudniej z instalacja, bo od poczatku bede mial sciany po skosie.


Taką długą rurę stawiać na środku zbiornika, to duża dźwignia, niebezpieczne rozwiązanie i bardzo nieobsługowe, a nie ma bezobsługowych urządzeń. Każdy odpływ wcześnie czy później, może się zapchać. Nie widziałem nigdzie tak montowanego skimera rurowego . We wszystkich przypadkach, które widziałem, montowane były w zasięgu rąk.

#6942 napisał OSAD

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Moge go ewentualnie zamontowac na glebokosci 1m, tam gdzie teraz mam dno, najblizej brzegu jak sie da, ale to i tak bedzie z jakis metr od krawedzi oczka. Chcialem mozliwie na srodku, zeby dobrze zbieral.

#6943 napisał slk

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Nowy pomysl: skimmer bedzie ukryty pod pomostem, jakies 1-1,5 od brzegu. Bedzie do niego dostep w razie potrzeby po odkreceniu 2 desek.

Ze wzgledu na to, ze wode mam pod korek praktycznie (+ czeste zmiany poziomu), musi to byc rurowy a nie brzegowy.

#6956 napisał slk
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ustaw skimmery obok pomostu. Odkręcanie desek to bardzo nie praktyczna sprawa . Będą chwile ,że do skimmera będziesz musiał zaglądać częściej, no i dobrze mieć wgląd czy wszystko jest z nim w porządku.
Z doświadczenia wiem, że jeden skimmer to mało, pomyśl o drugim.
Ja mam dwa ,a z tego co widzę potrzebował bym jeszcze 2 szt.

#6957 napisał KILERK1

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

slk napisał: Nowy pomysl: skimmer bedzie ukryty pod pomostem, jakies 1-1,5 od brzegu. Bedzie do niego dostep w razie potrzeby po odkreceniu 2 desek.

Ze wzgledu na to, ze wode mam pod korek praktycznie (+ czeste zmiany poziomu), musi to byc rurowy a nie brzegowy.



Nie podoba mi się Twój pomysł montowania skimera rurowego od dna zbiornika. Muszę Ci uświadomić, że PVC w niskich temperaturach jest kruche. Dolna granica to -10 stopni. Przy tak długiej róże, "dźwignia" już robi się spora i w niskich temperaturach wystarczy niewiele żeby po prostu pękła.
Jeżeli już chcesz montować rurowe to wyprowadź je z bocznej ściany i to niezbyt głęboko, żeby w razie czego była łatwa naprawa.
Piszę skimery w liczbie mnogiej, bo jak słusznie napisał nasz kolego, jedna sztuka to za mało.
Jak widzę masz zamiar (i bardzo słusznie) montować filtr bębnowy. Jeżeli tak, to nie możesz mieć dużych różnic poziomu wody. Musisz mieć przede wszystkim przelew i ewentualnie jakąś dolewkę, bo inaczej nie ogarniesz regulacji RDF-a.

#6958 napisał OSAD

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Osad ma rację .Jeśli chcesz mieć skimmery na rurze to rzeczywiście najlepiej na bardzo krótkiej rurze .
Ja użył bym w oczku tylko i wyłącznie folię EPDM .Jest najtrwalsza ,bardzo rozciągliwa i wytrzymała . PVC jest dużo,dużo gorsza.

#6959 napisał KILERK1

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

przy takiej inwestycji to jak najbardziej polecam Epdm - też na początku chciałem dac u siebie folię i dobrze że z niej zrezygnowałem mam w drugim oczku z kaczkami ozdobnymi folię 1mm i jej żywotność to Max 10 lat koszt ponad 10zl m2. Natomiast epdm ż firmy Firestone to już super sprawa. żywotność epdm ponad 100 lat w Hiszpanii wykonano zbiornik 80 lat temu z epdm Firestone i jego zużycie ma dopiero 20% . Bardzo ciężki jest i do wyłożenia trzeba kilku chłopa cena około 30zl m2 plus do tego flizelina minimum 250 gram

#6960 napisał KIPER2017

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

KIPER2017 napisał: przy takiej inwestycji to jak najbardziej polecam Epdm - też na początku chciałem dac u siebie folię i dobrze że z niej zrezygnowałem mam w drugim oczku z kaczkami ozdobnymi folię 1mm i jej żywotność to Max 10 lat koszt ponad 10zl m2. Natomiast epdm ż firmy Firestone to już super sprawa. żywotność epdm ponad 100 lat w Hiszpanii wykonano zbiornik 80 lat temu z epdm Firestone i jego zużycie ma dopiero 20% . Bardzo ciężki jest i do wyłożenia trzeba kilku chłopa cena około 30zl m2 plus do tego flizelina minimum 250 gram


No trochę popuściłeś wodze fantazji, ale fakt EPDM jest trwalsza od PVC :woohoo:

epdm-firestone.pl/co-to-jest-epdm/

#6961 napisał OSAD

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

czemu tak twierdzisz ?? że niby 40 lat zbiornik ma?? gdzieś czytałem że 80 i zużycie 20%

#6962 napisał KIPER2017

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.307 s.

Kupuj w koimark.pl

Kontakt

  • Firma:

    TIME Marek Szurpik

    ul.Hołowieska 56

    17-100 Bielsk Podlaski

  • Telefon:

    +48 730-301-809

  • Email:

    sklep@koimark.pl

  • Social:
  • Brak postów do publikacji.