jedna pompa czy lepiej wiele ???

aha, samo wysypanie piłek na tafle wody pomoże zachować temp w granicy 10c to bardzo dużo.
Może warto podgrzewać wodę do tych 16c tylko ciekawe na taki zbiornik ile kw ciągłej mocy było by potrzeba. Jak myślisz....?:) Strzelaj...:)!

#6322 napisał polishdiscus

Pozdrawiam Tomek

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Przyjmijmy że na dom o powierzchni 200m2 powinno się stosować piec CO minimum 20KW
to dodatkowo potrzeba na twój zbiornik jakieś 40KW max 50KW

Więc musisz kupić piec dodatkowo z większym buforem o 50KW
Najtańszym rozwiązane będzie piec na ekogroszek + duże gardło to palenia drewnem
Sam tam robię jak jestem w domu a jestem prawie non stop to dorzucam jeszcze drewno
pocięte palety, lub cokolwiek mam
Drewno ma bardzo wysoką efektywność i bardzo szybko kocioł łapie temperaturę

Nie musisz przecież non stop hajcować tej wody zimą
Zrób oddzielny obieg z oddzielną pompą spiętą z termostatem i wsio :D

#6324 napisał KOImark

"Najtańszym, możliwym sposobem budowania odpowiedniego stawu dla koi jest zbudowanie go tylko raz!!.. ale musisz spełnić jeden podstawowy warunek - musisz zbudować go prawidłowo!!"

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ciężki temat....:)
Musze jeszcze kilka dni pomyśleć...:)

Piec na 100% będzie ekogroszek z funkcja dodatkowego paleniska.
Muszę jeszcze ogarnąć kolektory aby spełniały dwie funkcje, zima 100% ciepła poszło na oczko, a latem pół na pół z zasobnikiem w domu.

#6326 napisał polishdiscus

Pozdrawiam Tomek

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

#6328 napisał KOImark

"Najtańszym, możliwym sposobem budowania odpowiedniego stawu dla koi jest zbudowanie go tylko raz!!.. ale musisz spełnić jeden podstawowy warunek - musisz zbudować go prawidłowo!!"
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

polishdiscus napisał: Muszę jeszcze ogarnąć kolektory aby spełniały dwie funkcje, zima 100% ciepła poszło na oczko, a latem pół na pół z zasobnikiem w domu.

Najlepiej byłoby zbudować koipond pasywny B)

#6339 napisał pawelm

Problemem w tym hobby jest to, że wraz z doskonaleniem swojej wrażliwości na jakość koi potrzebujesz coraz większego budżetu.
...Z drugiej strony - mówi się, że im większą masz wiedzę o jakości koi, tym mniej wydajesz na nie pieniędzy...
Moje koi

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Pawle może nie przesadzajmy :D te pasywne domy to też nie do końca takie pasywne - mam doświadczenie na własnej skórze ;-)
Wystarczy dobrze przemyśleć bardzo dokładnie zaplanować i zaprojektować każdy szczegół w KOIpond i nie trzeba żadnych cudów techniki.
Najważniejszą sprawą jest dopracowanie filtracji i obiegu wody-odprowadzanie zanieczyszczeń itp, potem można popracować nad termoizolacją ponieważ zimy w Polsce są dość srogie.
Iso piłki robią super robotę, jeste wiele metod na to by zatrzymać ciepło wody..

#6372 napisał KOImark

"Najtańszym, możliwym sposobem budowania odpowiedniego stawu dla koi jest zbudowanie go tylko raz!!.. ale musisz spełnić jeden podstawowy warunek - musisz zbudować go prawidłowo!!"

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

KOImark napisał: Pawle może nie przesadzajmy :D te pasywne domy to też nie do końca takie pasywne - mam doświadczenie na własnej skórze ;-)

Oczywiście użyłem słowa pasywność w skrócie myślowym. Składa się na nią przecież wiele elementów, z których wiele stoi w sprzeczności z wizją właściciela - choćby kompaktowość budynku, małe okna lub ich brak od strony północnej... któż nie chciałby mieć szeroko rozłożonego domu z pawilonami, oranżeriami, widokami na cztery strony świata...
Filtrację, obiegi etc. już przewałkowaliśmy na dziesiątą stronę i nie ma tu nikogo, kto nie zgadzałby się z tymi ustaleniami.
Natomiast co do izolacji - czy przesadzamy, czy nie - to też zależy jak ktoś zamierza zimować koi.
Mnie nie interesują temperatury w pobliżu 4C czy 7C i dlatego zakładając że ziemia pod zbiornikiem ma właśnie tyle - zaizolowałbym go także od spodu. Zaizolowałbym także z każdej strony wszelkie inne elementy - filtry, przewody pod ziemią...

Większość z nas tutaj ma już zbudowany koipond, często to konstrukcje stosowane w budownictwie domów. Większość także - z tego co widzę - nic nie zrobiła w temacie izolacji. Marek, masz jakiś styrodur wokół koipondu na zewnątrz? Boguś ma?... Ja też nie... Ale zamierzam przeprowadzić siebie i moje ryby do domu w górach - i tam będę robił coś możliwie najbliższego koipondowi pasywnemu.

Dlatego uważam, że należy nowym kolegom - dopiero biorącym się za budowanie koipondu - podpowiadać: przemyślcie także temat zimy. Izolujcie wszystko co się da. Dzisiaj łatwo nazwać to przesadą, ale bardzo ważna rzecz: obserwując to forum przez tych parę lat widzę, jak wiele tematów z początku lekceważonych - z czasem staje się bardzo ważnymi i uznanymi za oczywiste.

#6380 napisał pawelm

Problemem w tym hobby jest to, że wraz z doskonaleniem swojej wrażliwości na jakość koi potrzebujesz coraz większego budżetu.
...Z drugiej strony - mówi się, że im większą masz wiedzę o jakości koi, tym mniej wydajesz na nie pieniędzy...
Moje koi

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

czyli pod folię też dać styropian ?

#6384 napisał polishdiscus

Pozdrawiam Tomek

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ja,teraz na pewno dał bym styrodur .

#6385 napisał KILERK1

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

polishdiscus napisał: czyli pod folię też dać styropian ?

Jeżeli zamierzasz dogrzewać w zimie zbiornik, to przekalkuluj sobie. Ziemia pod zbiornikiem to średnia roczna czyli jakieś 7C.
Lecz jeżeli chcesz zimą korzystać z tego ciepła od ziemi bez ogrzewania oczka, jeżeli zamierzasz utrzymywać temperaturę nie wyższą niż 7C, to nie izoluj od spodu.
Natomiast co do izolowania ścian bocznych od powierzchni wgłąb - powiedzmy do głębokości teoretycznej strefy przemarzania dla danej lokalizacji - to ja jestem zwolennikiem izolowania. Po co niepotrzebnie pozwalać oczku na kontakt z gruntem o temperaturze znacznie niższej niż te 7C (im bliżej powierzchni tym zimniej, także poniżej zera)? Kulki kulkami, są ekstra, ale co do bocznych ścian - jeszcze raz - po co?

#6386 napisał pawelm

Problemem w tym hobby jest to, że wraz z doskonaleniem swojej wrażliwości na jakość koi potrzebujesz coraz większego budżetu.
...Z drugiej strony - mówi się, że im większą masz wiedzę o jakości koi, tym mniej wydajesz na nie pieniędzy...
Moje koi

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.399 s.

Kupuj w koimark.pl

Kontakt

  • Firma:

    TIME Marek Szurpik

    ul.Hołowieska 56

    17-100 Bielsk Podlaski

  • Telefon:

    +48 730-301-809

  • Email:

    sklep@koimark.pl

  • Social:
  • Brak postów do publikacji.