jedna pompa czy lepiej wiele ???

polishdiscus napisał: Witam.
Zamierzam zakupić zbiornik betonowy 6000L oraz zamierzam zakupić do niego pompę 15000L/h chyba wystarczy ?
navotech.com.pl/upload/files/rysunki%20oferta/OBRAZ_087.JPG

Zastanawiam się czy lepiej kupić jedną pompę 15000 L/h i podłączyć pod nią 3 odpływy,spusty
Zalety
mniejszy koszt pompy
Wady
zużywa więcej energii elektrycznej
może nie równomiernie zasysać wodę z spustów.
Większa awaryjność

Czy może lepiej kupić 3 pompy 5000 L/h i każdą z nich podłączyć pod osobny odpływ,spust
Zalety
Równomiernie pobiera z każdego odpływu resztki z wodą
Mniejsze zużycie prądu
Mniejsza awaryjność
Wady
Większy koszt pomp

Oraz mam pytanie czy znacie może jakieś pompy energooszczędne ?


Jakoś nikt nie spieszy z prezentacją cudeniek FlowFriendów i innych superpomp... :)
Gdybym miał bardzo duży zbiornik, a taki zdaje się planujesz to wybrałbym albo airlift, albo jak wyżej.
Zobacz historię BB_King'a.
Nie bawiłbym się z trzema pompami, a w każdym razie zacząłbym od projektowania układu - jak to ma być wszystko podłączone. Jeżeli to ma być układ "grawitacyjny", to zazwyczaj wszystkie dopływy (dno, skimmery...) i tak prowadzą do wspólnej komory albo do jednego prefiltra, z którego wodę pompuje jedna pompa. Ale to już szczegółowe dywagacje.

Może podasz jakieś rysunki?

#6127 napisał pawelm

Problemem w tym hobby jest to, że wraz z doskonaleniem swojej wrażliwości na jakość koi potrzebujesz coraz większego budżetu.
...Z drugiej strony - mówi się, że im większą masz wiedzę o jakości koi, tym mniej wydajesz na nie pieniędzy...
Moje koi

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Nie wiem co jest nie halo z tym postem, ale już trzy razy pisałem odp i z każdym razem dostałem komunikat, ze moderator przejrzy i jak zaakceptuje to opublikuje :).

No wiec w skrócie napisze jeszczecraz w nadzieji ze się ukaże:
1. Moim zdaniem lepsza jedna dobra pompa niż trzy słabe. Tempo przepływu mogą regulować zasuwy/zawory.
2. Najtańszy w eksploatacji jest Air Lift i on spokojnie ogarnie 15 m3/h (ze 110 mm) a prawie 25 m3/h na 160 mm. Obsłużysz to pompką powietrzną na niecałe 40 watt. No ale to nie będzie rakieta z szybkością przepływu i nie podniesie Tobie wody. Niezaprzeczalny plus to napowietrzanie które dzieje się przy okazji.
3. Przemyśl te 3 odpływy. Ja bym poprzestał na maks dwóch przy tej objętości jeżeli wody masz 6m3. Jak woda nie będziemy szybko krążyć w rurach to nic nie będziesz zbierał wokół odpływu dennego. O zapychaniu ich nie wspomnę. Cała sztuka to rozpędzić rurę do prawie 10m3/h. No bo wtedy po dnie przesuwają się kupki.

Mój przypadek jest inny. Ja mam 42m3 wody w oczku i 8m3 w filtracji, wiec dojrzałem już do tego ze Air Liftem tego nie ogarnę, wiec poszedłem w smoka potrafiajacego przetaczać i 75 m3/h.

#6145 napisał BB_King

Pasja daje energię ...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Boguś przepraszam- za chwilę będziemy robić migrację na nowy silnik forum Kunena
Proszę o wyrozumiałość mogą przy okazji powstać takie właśnie przypadki za które odpowiedzialny jest webmaster

#6148 napisał KOImark

"Najtańszym, możliwym sposobem budowania odpowiedniego stawu dla koi jest zbudowanie go tylko raz!!.. ale musisz spełnić jeden podstawowy warunek - musisz zbudować go prawidłowo!!"

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

KOImark napisał: Boguś przepraszam- za chwilę będziemy robić migrację na nowy silnik forum Kunena
Proszę o wyrozumiałość mogą przy okazji powstać takie właśnie przypadki za które odpowiedzialny jest webmaster


Czyli jednak Wielki Brat czuwa:). Dzięki za info.

#6150 napisał BB_King

Pasja daje energię ...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Filtr będzie grawitacyjny, więc może nie ma sensu kupować pompy skoro i tak nie będzie mi podnosił wody do wodospadu ani innych potrzeb.
Będę musiał przestudiować temat Air Lift .
Mam w domu napowietrzasz 4000l/h
Ale do rury 160mm może być chyba za mały ?

Myślałem o takim filtrze, 6 komór z czego pierwsza będzie robiła za prefiltr,później gąbki,keramzyt i k1 bio media. Na komorę nr 6 nie mam pomysłu, może czarne biokule.
Woda przez komory będzie przepływać na zmianę raz górą,a raz dołem.

#6160 napisał polishdiscus

Pozdrawiam Tomek

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Keramzyt to badziewie w jego środku panują warunki beztlenowe
tylko jego powierzchnia jest czynna biologicznie nie polecam keramzyty

Zaś K1 to złoże ruchome które przeszło już dawno do lamusa
Teraz są Helixy które przewyższają znacznie powierzchnią K1
koimark.pl/zloza-plywajace-fuidalne/111-...17kll-50-litrow.html

nie mówiąc już o biochipach z ultra porowatego PP które mają aż 4000m2/m3
koimark.pl/zloza-plywajace-fuidalne/298-...ochip-25-1-litr.html

Jeśli chcesz murować filtr zrób w ten sposób

- 1 komora szczotki
- 2 komora mata japońska
- 3 komora mata japońska
- 4 złoże ruchome


Musisz zrobić coś takiego podobnego do filtra komorowego
woda przetacza się przez grodzie a w odstojnikach sendymentują największe zanieczyszczenia które będziesz spuszczał co jakiś czas
Najczęściej komorę ze szczotkami będziesz czyścił maty japońskiej i ruchomego nie trzeba płukać
ewentualnie z odstojnika z matą raz na 3 miesiące można spuścić wodę



#6167 napisał KOImark

"Najtańszym, możliwym sposobem budowania odpowiedniego stawu dla koi jest zbudowanie go tylko raz!!.. ale musisz spełnić jeden podstawowy warunek - musisz zbudować go prawidłowo!!"
Załączniki:
Za tę wiadomość podziękował: polishdiscus

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

KOImark dziękuję za ukierunkowanie.
Te szczotki są lepsze w czyszczeniu niż gąbka ?

#6173 napisał polishdiscus

Pozdrawiam Tomek

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Jeśli już chcesz gąbki to tylko te gruboziarniste 15ppi
ale nie polecam Ci gąbek bo czyszczenie gówna karpi z gąbek zaliczam do baaardzo niewdzięcznej roboty :P
Jeśli nie ma automatycznego mikrosita to szczotki to podstawa!!!
Szczotki strząchasz spuszczasz gówienko z odstojnika i masz z bani :)

Możesz je też powiesić szczotki na takich rusztach, pozwoli Ci to na strząchnięcie jednocześnie np 10 sztuk jest po prostu wygodniej i sprawniej :)








Są tacy ludzie którzy jeszcze inaczej kombinują :)
Wieszają szczotki w taki bloku z akrylu i wyjmują go całego by opłukać wężem ogrodowym :)


#6174 napisał KOImark

"Najtańszym, możliwym sposobem budowania odpowiedniego stawu dla koi jest zbudowanie go tylko raz!!.. ale musisz spełnić jeden podstawowy warunek - musisz zbudować go prawidłowo!!"
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

A to o to chodzi, kto jest wygodny musi mieć szczotki....:)
Tak pamiętam jak w akwarium czyściłem gąbki to była masakra, trzeba było kilkanaście razy myć,płukać,wyżymać itp, itp...;/

Ale w twoim sklepiku nie widzę szczotek;/ ?

#6175 napisał polishdiscus

Pozdrawiam Tomek

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

nie kolego :) kto jest wygodny kupuje to

koimark.pl/22-filtry-sitowe-bebnowe

Szczotki to bardzo stary i prymitywny sposób prefiltracji ale jest bardzo skuteczny pod warunkiem że będzie szczotki czyścił systematycznie.
Ten sposób stosowany jest od dawien dawna w Japonii
Wiesz że ten zbiornik nie ma ani bębna ani ruchomego złoża, ani maty japońskiej?
Ma tylko same szczotki :D i co ty na to? da się? oczywiście !!! :)

#6176 napisał KOImark

"Najtańszym, możliwym sposobem budowania odpowiedniego stawu dla koi jest zbudowanie go tylko raz!!.. ale musisz spełnić jeden podstawowy warunek - musisz zbudować go prawidłowo!!"

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Istny kombajn na zanieczyszczenia...:)
Mam dużą burzę w głowie, jak zrobić filtrację, co w niej zmienić i ciągle coś nowego się dowiaduję na forum, ciągle coś nowego przychodzi do głowy.
Teraz zastanawiam się np nad prefiltrem
Może zrobić coś takiego:
prefiltr Bioklar 15
Airlift pompa napowietrzająca 4000 l/h
wszystkie 3 komory dać szczotki filtracyjne

Następnie główny filtr zbiornik betonowy
3 komory z mat japońskich
1 komora z złóż ruchomych

#6177 napisał polishdiscus

Pozdrawiam Tomek

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

No dobra ale po cholerę Ci ten bioklar?
skoro możesz sobie wymurować jeszcze jedną dodatkową komorę
i nie masz ograniczeń przestrzeni możesz tam zapodać nawet i 100 szczotek
Bioklar 15 to maleństwo nadaję się do zbiornika kwarantannowego
ale do malutkiego oczka

Ja Ci proponuję tak zrobić

-pierwsza komora szczotki
-druga mata
-ruchome

Czym większa komora tym zdrowsze ryby i lepsza woda

#6178 napisał KOImark

"Najtańszym, możliwym sposobem budowania odpowiedniego stawu dla koi jest zbudowanie go tylko raz!!.. ale musisz spełnić jeden podstawowy warunek - musisz zbudować go prawidłowo!!"

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

KOImark napisał: -pierwsza komora szczotki
-druga mata
-ruchome

Jeżeli muszą być na razie szczotki to dobrze byłoby przewidzieć podłączenia i miejsce (np. po wywaleniu szczotek i ewentualnie jakiejś przegrody) na przyszłą instalację prefiltra bębnowego. Przy takim rozmachu może się szybko okazać, że właściciel bardzo będzie chciał go mieć.

#6179 napisał pawelm

Problemem w tym hobby jest to, że wraz z doskonaleniem swojej wrażliwości na jakość koi potrzebujesz coraz większego budżetu.
...Z drugiej strony - mówi się, że im większą masz wiedzę o jakości koi, tym mniej wydajesz na nie pieniędzy...
Moje koi

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

KOImark napisał: No dobra ale po cholerę Ci ten bioklar?
skoro możesz sobie wymurować jeszcze jedną dodatkową komorę
i nie masz ograniczeń przestrzeni możesz tam zapodać nawet i 100 szczotek
Bioklar 15 to maleństwo nadaję się do zbiornika kwarantannowego
ale do malutkiego oczka

Ja Ci proponuję tak zrobić

-pierwsza komora szczotki
-druga mata
-ruchome

Czym większa komora tym zdrowsze ryby i lepsza woda



Chciałem dać bioklar na początek aby było łatwiej zbierać zanieczyszczenia.
Brudy w nim opadają na dno i wszystko co jest na dnie jest w jednym miejscu.

Zbiorniki betonowe mają płaskie podłoże i brud rozkłada się na większej powierzchni i po odkręceniu zaworu spustowego aby wypłukać z dna zanieczyszczenia może się okazać,że spora ich część będzie zostawała.

#6211 napisał polishdiscus

Pozdrawiam Tomek

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

ale bioklarem 15 nie potrzebnie zmniejszysz sobie przepływ bo przez niego pójdzie jakieś 8m3 MAX
da się więcej ale na pusto, jak wypełnienia włożysz to możesz i 8m3 nie przepchać (zależy co zapodasz)

Lepiej wymurować sobie filtr i zrobić w nich odstojniki
Czytaj czytaj tu wszystko jest www.koivrienden.com/phpBB/
Mam Ci znaleźć wątek jak murują komory z odstojnikami? :)

ale jeśli chcesz bioklara to koniecznie minimum BIOklar 30

#6219 napisał KOImark

"Najtańszym, możliwym sposobem budowania odpowiedniego stawu dla koi jest zbudowanie go tylko raz!!.. ale musisz spełnić jeden podstawowy warunek - musisz zbudować go prawidłowo!!"

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.804 s.

Kupuj w koimark.pl

Kontakt

  • Firma:

    TIME Marek Szurpik

    ul.Hołowieska 56

    17-100 Bielsk Podlaski

  • Telefon:

    +48 730-301-809

  • Email:

    sklep@koimark.pl

  • Social:
  • Brak postów do publikacji.