Napowietrzanie MAUZERA, jak bardzo

Witam - o jakiej wydajności pompy napowietrzają wam mauzery zimą?

U mnie chyba jest efekt zbyt dużego natlenienia, które wypycha CO2 i pH wzrosło mi do 8,5.

Używam JDK-40 do napowietrzania helixów i dyfuzora walcowego a to prawie 2400l/h.

Trochę zdławiłem pompę powietrza ale przy większym przyduszeniu wyraźnie słychać zwiększenie jej głośności a to chyba nie jest zdrowe dla pompy.

#2613 napisał humulus

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

U mnie jedna XP-80 napędza 5 basenów i 5 bioklarów 15
CO2 musi być wytrącane z wody, bo jak przekroczysz 25ppm to już CO2 staje się trucizną
Wszystko zależy jaką masz twardość węglanową wody
Mierzyłeś TWW?

#2614 napisał KOImark

"Najtańszym, możliwym sposobem budowania odpowiedniego stawu dla koi jest zbudowanie go tylko raz!!.. ale musisz spełnić jeden podstawowy warunek - musisz zbudować go prawidłowo!!"

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

GH16 KH 13

#2615 napisał humulus

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Masz twardą wodę stąd te wysokie PH, ale nie przejmuj się. Krzywda wyrom się nie dzieje przez te wysokie PH.
13TWW to twarda woda i masz wysoki bufor i do tego jeszcze mocno napowietrzasz i masz efekt w postaci wysokiego PH. Pod tym linkiem jest kalkulator, możesz sobie sprawdzić ile obecnie masz ppm Co2 wpisując KH i PH wyjdzie Ci zawartość rozpuszczonego Co2
www.holenderskie.pl/?m=7/a/kalkulator_co2

Ja w akwarium z dużą ilością roślin przekraczałem nawet 30pmm, ale gdy się mocno naświetla rośliny fotosynteza jest tak duża że Co2 jest szybko absorbowane przez rośliny.

Możesz próbować obniżać TWW za pomocą filtra RO, ale nadmieniam że będzie miał dużo odpadu. By wyprodukować 1m3 wody osmotycznej o TWW-0 w kanał pójdzie Ci 5-7m3 odpadu w zależności jaką masz membranę RO.

#2616 napisał KOImark

"Najtańszym, możliwym sposobem budowania odpowiedniego stawu dla koi jest zbudowanie go tylko raz!!.. ale musisz spełnić jeden podstawowy warunek - musisz zbudować go prawidłowo!!"

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

RO3 już od wczoraj produkuje wodę. Dziś robiłem dużą podmianę 250 l, czyściłem filtry ciśnieniowy, wpompowałem 70l RO i reszta idzie przez filtr zwykły.
Kranówa ma 7,8pH, po filtrze zwykłym jest 7,4pH i po RO3 niby powinno być 5,5 ale mi elektroniczny pokazuje 6,2.

Kalkulator przy moich wskazaniach jest NaN :).

Ja dalej zastanawiam się czy nie obniżyć napowietrzania może czasowo włączać? godzina z godzina bez? Albo zostawię samo napowietrzanie beczki z helixami.

#2617 napisał humulus

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

humulus napisał: Kalkulator przy moich wskazaniach jest NaN :).


co to jest NaN? :)

#2618 napisał KOImark

"Najtańszym, możliwym sposobem budowania odpowiedniego stawu dla koi jest zbudowanie go tylko raz!!.. ale musisz spełnić jeden podstawowy warunek - musisz zbudować go prawidłowo!!"

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

NaN - not a number. Czy błąd w obliczeniach. Dlatego że dałem przecinek zamiast kropki.

Wychodzi 1.2-1.55ppm

Po wymianie RO3 200l z pH 8,4 zrobiło się 8,1. Po odpaleniu przyduszonego napowietrzania (od wczoraj nie chodzio) znów po godzinie podskoczyło do 8,1.

Idę wyłączyć napowietrzanie :).

#2619 napisał humulus

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Hej. A to jest aż taki problem? Ja z HP40 podaje 90% do akwarium 240litrow a ryby zachowują sie rewelacyjnie, są super żywe :)
PS oczywiście pomijam fakt kiedy je podtrułem :(

#2642 napisał snoopwlp

---- Daniel----

---- Jeszcze będzie KOIPond ----

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Danielu i bardzo słusznie robisz, czym więcej tlenu w wodzie tym ryby szybciej rosną i mają więcej energii na trawienie oraz procesy życiowe. Pomijam też sam fakt nitryfikacji, bo bakterie uwielbiają tlen.
humulus próbuje obniżyć PH zmniejszając ruch wody, bo wysoką twardość węglanową
ale tak to już jest w małym zbiornikach PH może szaleć bo jest zwyczajnie mało wody.

#2646 napisał KOImark

"Najtańszym, możliwym sposobem budowania odpowiedniego stawu dla koi jest zbudowanie go tylko raz!!.. ale musisz spełnić jeden podstawowy warunek - musisz zbudować go prawidłowo!!"

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.285 s.

Kupuj w koimark.pl

Kontakt

  • Firma:

    TIME Marek Szurpik

    ul.Hołowieska 56

    17-100 Bielsk Podlaski

  • Telefon:

    +48 730-301-809

  • Email:

    sklep@koimark.pl

  • Social:
  • Brak postów do publikacji.