Pasywny składzik.

Praca cały czas do przodu, to dobrze :) jak w końcu planujesz to ogrzewać? Poradziłeś sobie z wodą? Czy jednak tam jej nie będziesz miał? Jak nie to jak chcesz robić ewentualne podmiany wody? Czy przy 3-4 m3 nie potrzeba? A masz tam prąd czy planujesz podciągnąć?

Sporo pytań :) ale muszę tez przemyśleć gdzie będę trzymał swoje w przyszłym roku :)

#2906 napisał snoopwlp

---- Daniel----

---- Jeszcze będzie KOIPond ----

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ogrzewanie - opcje są dwie, grzałka elektryczna + termostat lub pompa ciepła (taka basenowa).
Prąd mam bo w składziku miałem światło już podciągnięte.
Woda - tu będzie największa zadyma bo zrobię wyjście dołem ze składzika, jednak ciężko będzie mi się przebić do domu na głębokości <60cm, tak aby w domu podczepić do instalacji wodnej. Nad tym jeszcze będę myślał.
Drzwi wstawiłem "balkonowe" przeszklone a że są od strony południowej to będą dawały dużo światła (ściany chyba obłożę materiałem odbijającym światło aby jeszcze je w środku rozproszyć.
Bogdan nie jestem pewien czy będę tam trzymał tylko młodzież.

#2907 napisał humulus

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Patrzyłem na te pompy basenowe, nie znalazłem takich małych np. do 5m3 (może są) ale czy ktoś zastanawiał się aby podgrzewać czymś takim wodę w oczku? Pobór mocy 4,5 kW na 25 m3, a czy ktoś się orientuje o ile stopni taka pompa podgrzeje wodę?

#2909 napisał snoopwlp

---- Daniel----

---- Jeszcze będzie KOIPond ----

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Jak najbardziej możesz kupić taką dużą gdyż musisz ją podłączyć do termoregulatora np. akwarystycznego i ogzeje Tobie wodę do temp. zadanej.
Koszt termoregulatora to kilkadziesiąt złotych.
Ja tez tak tak będę robił na zimę w garażu,lub myślę o innym rozwiązaniu, a mianowicie puścić nitkę ogrzewania z domu do zbiornika, a pod termoregulator podłączyć pompe od c.o., też dobre rozwiązanie.Pozdrawiam

#2910 napisał Krzysiek

Zainfekowany:Diagnoza-KOI VIRUS Stan:KRYTYCZNY ale STABILNY

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

do ogrzewania ja używam kabla grzewczego ze sterownikiem, kupiłem chyba tu

www.hanako-koi.de/teichtechnik/teichheiz...eizung-eisfreihalter

#2917 napisał KILERK1

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Tez korzystam z tej strony i nawet mam ten sam kabel i termostad ,ale nie mam go podlaczonego dlatego nie powiem ci jak sie sprawdza!!

#2921 napisał mumin

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Mumin kupiłeś i nie będziesz ogrzewał, czyli jest ci nie potrzebny? Możesz mi jakoś go wynająć za opłatą na 1m-s? Bo jak mam wydać na nowy 450zł to wolałbym zobaczyć jak szybko grzeje się woda i ile to zgodnie z poborem mocy kosztuje.

Bogdan, ty masz w garażu zbiornik 4000l, jak rozwiązujesz problem podmian w nim wody? - przyjmijmy że raz na tydzień podmieniasz 1000l wody, to czy ją jakoś przygotowujesz - jak podnosisz temperaturę? itd.

#2931 napisał humulus

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

humulus napisał:
Bogdan, ty masz w garażu zbiornik 4000l, jak rozwiązujesz problem podmian w nim wody? - przyjmijmy że raz na tydzień podmieniasz 1000l wody, to czy ją jakoś przygotowujesz - jak podnosisz temperaturę? itd.


Nie podgrzewam, bo garaż jest ocieplony i ogrzewany. Reguluję temperaturę powietrza, a w ciągu dnia/dwóch woda dostosowuje się do tej temperatury. Nie szalałem z temperaturą (16-18 *C) wychodząc z założenia, że karp też potrzebuje elementu uspokojenia metabolizmu, a lato spędzi na tzw. "wolności w oczku" i wtedy będzie ulubiona zupa.

Problemem jest wilgoć, więc co kilka dni wietrzę garaż.

Wodę podmieniałem co dwa tygodnie przy okazji czyszczenia pierwszej komory BIOKLARA. Zazwyczaj ok 15 % objętości. To wystarczało, aby parametry wody były ok. To garaż, więc podmiana jest prosta - gumowa mufa, rura, okno trawnik/tuje. Teraz, jak zwiększyłem obsadę liczę się z tym, że będę to robił co tydzień. Po trzech miesiącach użytkowania wiem, że dokonam kilku usprawnień w kolejnym sezonie:

1. Bioklar nie będzie stał na zbiorniku, bo trudno czyści się szczotki. Potrzebna drabina i gimnastyka na poziomie sufitu. Docelowo Bioklar znajdzie się obok.

2. Zbiornik będę przykrywał pleksiglasem, aby ograniczyć parowanie, albo raczej doprowadzać do skraplania zwrotnego.

3. Rozważam też lepsze profilowanie dna (jak dobrze widziałem masz takie coś), aby zamontować zawór spustowy. Na dziś jest standardowa pompa, która podnosi wszystko do Bioklara.

4. Martwi mnie to, że nie ma ekonomicznej wersji profidruma, bo minusem trzymania większej ilości ryb w zbiorniku garażowym jest świadomość, że wszystkie kupy pozostają, aż ich nie usuniesz. Przy małej ilości światła, kwestia roślinności jest też kłopotliwa. Filtry sitowe niestety mają zbyt grube sita, aby po zmieleniu kup przez wirnik były efektywne. Na razie myślę. Do kolejnej zimy dużo czasu.

Gdybym zdecydował się na profilowanie dna, to prawdopodobnie przejdę na częściową grawitację, odpływ denny, filtr sitowy i pompę za sitami. Nie mam jednak koncepcji jak podłączyć pompę za tym sitem. Być może wtedy dla oszczędności miejsca za takim sitem zamiast Bioklara i zajmowania dużej ilości miejsca przejdę na Bakki Shower (mało miejsca, mega wydajność).

#2932 napisał BB_King

Pasja daje energię ...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ja będę miał odpływ denny i pół grawitację.

Pytałem jednak skąd masz 15% tej wody? Nalewasz z kranu do zbiornika i masz 1000l odstane czy lejesz z kranu prosto do zbiornika (różnica temperatur w kranówce i zbiorniku pewnie jest duża).

Ja zastanawiam się jeszcze nad jednym elementem - mam folię którą kupiłem, ale standardowo czarną. Lepsza byłaby biała bo więcej światła by odbijała i zastanawiam się czy czasem dwóch warstwa jej nie założę.

Masz jeszcze "sposób" na układanie folii w takim zbiorniku? bo ja męczyłem się z kwarantannowym a tu mam wysokość ścian 1,5m więc sądzę że aby to ułożyć bez dużych pofałdowań będzie wyczynem.

#2933 napisał humulus

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Nie ma sprawy pozycze ci ale termostartu nie msm ma go moj znajomy

#2934 napisał mumin

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Biała folia to dobry wybór. U mnie garaż jest ciemny, a czarne EPDM nie ułatwia sprawy. Trudno to doświetlić.

Pierwsze zalanie zbiornika z wody miejskiej. Podmiany z własnego ujęcia głębinowego. Mam z bani odchlorowanie, ale ma za dużo żelaza, co z czasem czyni wodę herbacianą.

Korci mnie aby użyć wody miejskiej, bo ma lokalne ujęcie i symboliczne ilości chloru, w porównaniu z wodą wielkomiejską. Nie mam jednak odwagi, no i sposobu na sensowny filtr, który nie zdławiłby strasznie przepływu.

Aby nie było dużej różnicy temperatur, po wyczyszczeniu filtra, uruchamiam go przy niższym poziomie wody. Następnie wkładam wąż do filtra (komora z matą japońską). Dzięki temu woda miesza się w filtrze i karpie nie mają szoku termicznego. Po podmianie temp. wody obniża się ok 1-1,2 *C.

#2935 napisał BB_King

Pasja daje energię ...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

humulus napisał:
Masz jeszcze "sposób" na układanie folii w takim zbiorniku? bo ja męczyłem się z kwarantannowym a tu mam wysokość ścian 1,5m więc sądzę że aby to ułożyć bez dużych pofałdowań będzie wyczynem.


Zapomniałem odpowiedzieć. Nie mam sposobu na układanie, pomimo, że wysokość zbiornika ok 1,2 m. Mam zakładki w rogach :( , bo robiłem to na szybko. Docelowo, z uwagi na prosty kształt chcę to skleić w narożnikach i zlikwidować zakładki.

#2936 napisał BB_King

Pasja daje energię ...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Możesz mi jakoś go wynająć

przyjedź to ja Ci pożyczę

#2939 napisał KILERK1

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Work in progress. Klejenie PVC ciekawe doświadczenie :).



#3041 napisał humulus
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Witam, jak prace nad zbiornikiem humulus? Zakończyłeś prace? Podziem sie fotkami.

#4220 napisał snoopwlp

---- Daniel----

---- Jeszcze będzie KOIPond ----

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.651 s.

Kupuj w koimark.pl

Kontakt

  • Firma:

    TIME Marek Szurpik

    ul.Hołowieska 56

    17-100 Bielsk Podlaski

  • Telefon:

    +48 730-301-809

  • Email:

    sklep@koimark.pl

  • Social:
  • Brak postów do publikacji.