Pasywny składzik.

Wpadłem dziś na pomysł, że na przyszłą zimę mógłbym zagospodarować cześć wolnostojącego składzika. W środku 3x3m wyizolować 30cm styropianem o podwyższonej lambdzie z każdej strony i wstawić tam jakiś zbiornik do zimowania (3-4tys litrów) oraz ogrzewanie elektryczne.
Wstępnie przeliczałem ze gdyby zrobić tam idealny termobox (a to nie trudne bo okien nie ma, problemem są tylko drzwi) to ogrzewanie tych 8m2 kosztowałoby prądem ok. 600zł/rok czyli na zimę gdzieś z 300zł.

To brzmi kusząco biorąc pod uwagę ew. koszty innych opcji (ogród zimowy ze zbiornikiem ala Marek).

Problemy: Nie mam tam podciągniętej wody i ciężko byłby ją podciągnąć. Brak światła..

#2455 napisał humulus

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Światło możesz mieć sztuczne , jak w akwarium z wyłączeniem czasowym. Ja tak mam w garażu. Woda by się przydała.

#2456 napisał KILERK1

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Rozumiem, że podłoga także izolowana?
Co do drzwi - świetnie sprawdziła się u mnie 11-warstwowa Onduterm. Przykleiłem ją po prostu klejem na gorąco. Kiedyś stojąc przy drzwiach odczuwało się mróz spoza nich. Teraz - jest poczucie ciepła.
No i jeszcze jedno - jakieś wymiany powietrza też musisz zapewnić.

#2458 napisał pawelm

Problemem w tym hobby jest to, że wraz z doskonaleniem swojej wrażliwości na jakość koi potrzebujesz coraz większego budżetu.
...Z drugiej strony - mówi się, że im większą masz wiedzę o jakości koi, tym mniej wydajesz na nie pieniędzy...
Moje koi

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Podłoga i sufit także. Zero mostków termiczny Opory cieplne ściany na poziomie 9,67 czyli U = 0,1 istny termos. Zero wentylacji i temperatura utrzymywana na poziomie 10-14 st, może wcale nie być tak kosztowne nawet przy elektrycznym ogrzewaniu.
Myślę jeszcze jak zrobić aby to woda w zbiornikach była grzana (a nie powietrze jak w zwykłym domu).

Najtańszy chyba sposób jeśli ktoś nie ma garażu.

#2459 napisał humulus

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Nie możesz mieć zero wentylacji. I właśnie tutaj przy okazji szukałbym metody dogrzewania pomieszczenia.
No chyba, że napowietrzanie ciągniesz z zewnątrz... ok

#2460 napisał pawelm

Problemem w tym hobby jest to, że wraz z doskonaleniem swojej wrażliwości na jakość koi potrzebujesz coraz większego budżetu.
...Z drugiej strony - mówi się, że im większą masz wiedzę o jakości koi, tym mniej wydajesz na nie pieniędzy...
Moje koi

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

W sumie racja z tą wentylacją, ale raczej nie wierzę w to że uda mi się zrobić to na tyle szczelnie (hermetyczne) aby też powietrze nie dochodziło. Bo rozumiem, że martwisz się że tlenu będzie za mało? czy bardziej o wilgoć w pomieszczeniu?
Rekuperacji w składziku nie zamontuje :D.

#2461 napisał humulus

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

humulus napisał: Myślę jeszcze jak zrobić aby to woda w zbiornikach była grzana (a nie powietrze jak w zwykłym domu).

jaką temperaturę chcesz uzyskać? jak nie ma możliwości pociągnięcia nitki c.o. to pozostaje kabel grzejny.
musisz tez pomyśleć o filtracji.

#2464 napisał czester 1

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Nie wiem, czy kojarzysz boje pewnego inżyniera (np. forum Muratora) promującego skandynawskie metody ocieplania - izolacja wewnątrz pomieszczeń budynku odcina ściany od konstrukcji, paroizolacja na powierzchni ścian, wentylacja mechaniczna, punktowe (elektryczne) źródła ciepła w pomieszczeniach.
Twój zamiar jakoś kojarzy mi się z czymś takim. Bez wentylacji - kojarzy mi się ze strużkami wody płynącymi po ścianach... ale pewnie przesadzam :)
Jeżeli na łączeniach styropianu pobawisz się pistoletem na piankę (niskoprężną), to jesteś w stanie uzyskać 100% szczelność. Tak robiłem z całą chałupą (porządne potraktowanie tematu zamiast zasmarowywania szczelin klejem) - wyregulowana na cienką strużkę pianka, końcówka pistoletu wepchnięta lekko w spoinę styropianu - wypełnia ją na centymetr-dwa wgłąb.

#2466 napisał pawelm

Problemem w tym hobby jest to, że wraz z doskonaleniem swojej wrażliwości na jakość koi potrzebujesz coraz większego budżetu.
...Z drugiej strony - mówi się, że im większą masz wiedzę o jakości koi, tym mniej wydajesz na nie pieniędzy...
Moje koi

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

zobaczymy. Zrobię dwuwarstwowo na zakładkę i łączenia jak mówisz na piankę. Z tą wodą na ścianach to może być przesada zważywszy, że temperatura spokojnie wystarczy tam na poziomie 10-15st. Choć przy takiej grubości styropianu i takiej delcie temperatur, temperatura punktu rosy nie powinna mi grozić.

No nic lepsze i tańsze to niż mauzer w kuchni :).
Lepiej 3xMauzer czy jakiś jeden zbiornik 3-4m3 szukać?

#2469 napisał humulus

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

humulus napisał: Lepiej 3xMauzer czy jakiś jeden zbiornik 3-4m3 szukać?


Oczywiście że lepiej jeden 3-4m3 niż 3 mazury
Każdy mauzer musiałbyś oddzielnie filtrować oddzielne pompy itd
W jednym zbiorniku około 3-4m3 stawiasz bioklara 15 MOV jedną pompę i masz kompletną i wydajną filtrację. Przecież nie musisz rozdzielać ryb i uruchamiać im trzech oddzielnych zbiorników.

#2470 napisał KOImark

"Najtańszym, możliwym sposobem budowania odpowiedniego stawu dla koi jest zbudowanie go tylko raz!!.. ale musisz spełnić jeden podstawowy warunek - musisz zbudować go prawidłowo!!"

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Humulus ,tak jak napisał Marek jeden zbiornik i bioklar.Media dojrzałe możesz przenosić z filtra oczkowego i odwrotnie. Zbiornik możesz zrobić sam. Postawisz murek z pustaków (lub zrobisz szkielet drewniany,metalowy) i obłożysz go folią do oczek wodnych -gotowe.,możesz zrobić mini grawitację.Możesz kupić gotowy basen na allegro (jeśli będzie Ci pasował wymiarami- koszt ok 300-500 zł).Temp. w pomieszczeniu 15 C jest ok. Ja trzymam swoje maluchy w garażu (oświetlenie sztuczne,bioklar 15 , mauzer 1000l temp . 15C ) i wszystko jest ok.Ryby żerują ,są ruchliwe i zdrowe.
Ja osobiście zrobił bym zbiornik sam ,z grawitacją.

#2481 napisał KILERK1

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Killer jakie oświetlenie sztuczne używasz? Zastanawiam się czy robić z oknem (koszt okna i większego zapotrzebowania na ogrzewanie), czy jednak ze sztucznym ogrzewaniem, zastanawiam się także czy brak światła nie powoduje utraty barwy? (Jak u ludzi?).

Biorąc pod uwagę okres to w tym zbiorniku będą dość długo.

#2683 napisał humulus

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ja używam oświetlenia z akwarium 200l (dwie jarzeniówki w obudowie z jakiegoś tworzywa- lampa dostępna sklepach akwariowych ,allegro itp). Lampą steruje tani mechaniczno elektryczny przełącznik czasowy dostępny za grosze w każdym markecie.
Ale czy takie oświetlenie jest odpowiednie to nie wiem ,ale jeśli jest dobre dla ryb do akwarium, to chyba dla koi też. Zresztą te jażeniówki można kupić w sklepach akwariowych o różnym zastosowaniu,z kolorem włącznie.
Ale tu może wypowie się Marek,w końcu on jest akwarystą. :woohoo:

Paweł

#2686 napisał KILERK1

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Prace nad pasywnym składzikiem zaawansowane. Podzieliłem składzik na pół, wyciąłem miejsce na drzwi balkonowe. Wyizolowałem całość styropianem 2x 10cm o współczynniku 0,031 grafitowym, ściany, sufit podłoga. Zbiornik 3,5m3 z odpływem dennym, filtracja 450l (240l helixów 240l gąbki i mata japońska).

Lepsze zdjęcia zrobię jak już odmaluję pomieszczenie (albo wyłożę odbijającą światło folią.)





#2904 napisał humulus
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Pięknie. To mi się podoba ;) .

Z tych kilku zdjęć widać profesjonalizm w podejściu. Trzymam kciuki. Z tego będzie niezły zbiornik do przechowywania młodzieży zimą.

#2905 napisał BB_King

Pasja daje energię ...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.588 s.

Kupuj w koimark.pl

Kontakt

  • Firma:

    TIME Marek Szurpik

    ul.Hołowieska 56

    17-100 Bielsk Podlaski

  • Telefon:

    +48 730-301-809

  • Email:

    sklep@koimark.pl

  • Social:
  • Brak postów do publikacji.