Humulus - zimowanie moich koi

Masz na myśli ten spust oryginalny który jest w mazerze?
Do niego chcesz podpiąć beczkę?





Wydaje mi się że spokojnie sobie poradzi, tam chyba jest lekki spadek więc można śmiało tak podłączyć,
ale na gąbce w dole beczki i tak by się gromadził syf i podczas spuszczania zleci tylko to co jest luźne i leży na dnie, ano ale można próbować i się bawić ;) powodzenia..... :)

Zaoszczędzisz sporo na prądzie przez zimę, bo tylko dmuchawa będzie pracowała.

#1381 napisał KOImark

"Najtańszym, możliwym sposobem budowania odpowiedniego stawu dla koi jest zbudowanie go tylko raz!!.. ale musisz spełnić jeden podstawowy warunek - musisz zbudować go prawidłowo!!"
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

tak spust w mauzerze do filtra ciśnieniowego jeszcze (chyba że ciśnieniowy nie zadziała jak przelewowy). To musiałbym przed beczką dać jeszcze jakiś filtr z gąbką.

#1382 napisał humulus

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

aa w ten sposób :)
Co Ty nie ma szans by ciśnieniowy działał grawitacyjnie :) za małe przekroje rur, nawet jak by działał to przez kilka dni do póki nie ma kup, potem klapa!
By grawitacja działała skutecznie musi być jak największa średnica rur, tak by woda swobodnie mogła płynąć.
Gąbka może być na dnie beczki na jakimś ruszczcie np. bna małej skrzyneczce plastikowej jak za duża to dotnij, gąbka musi by wsadzona i dopasowana na ciasno by nie wypływała.
Najlepiej gruboziarnista o grubości 5cm.

#1383 napisał KOImark

"Najtańszym, możliwym sposobem budowania odpowiedniego stawu dla koi jest zbudowanie go tylko raz!!.. ale musisz spełnić jeden podstawowy warunek - musisz zbudować go prawidłowo!!"

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Przezimowanie 20 szt. 20 cm koi w 1000 l zbiorniku to mały pryszcz ;) Ja przezimowałem 30 szt i niektore mialy 70 cm bez filtra biologicznego (ale oczywiscie to by bardzo duży błąd -brak filtra biol.)
Humulus ,żeby wszystko nie było zbyt skomplikowane to możesz kupić mauzer 1000 l ,od marka kupić Bioklara 30 .Biokklara stawiasz na szkielecie mauzera ,pompa pompuje wodę do bioklara a z bioklara woda rurami pcv do mauzera,napowietrzanie, i ewentualny przelew wody do zlewu z mauzera.Przelew musisz zrobić minimum fi40 bo mniejsze zapowietrzają się i zatykają (u mnie tak było).Przelew zrobiłem z rury plastikowej (niebieskiej)do wody fi 40 plus do tego skrętne złączki.
Sposób drugi ,swoją beczkę stwiasz na mauzerze ,pompa pompuje przez filtr ciśnieniowy,do beczki do zasilania od dołu i u góry z beczki woda wylewa sięjednym dużym wyjściem (lub dwoma,bo helix trochę blokujeodpływy wody) do mauzera.
JAK TAK CZYTAM WASZE POSTY TO TROCHĘ ŻAŁUJĘ ,ŻE SWOJE RYBY ZOSTAWIAM W OCZKU NA ZIMĘ ---OBY NIE ZDECHŁY :evil: :woohoo:
a i pamiętaj o przykryciu zbiornika bo koi lubią z takiego zbiornika wyskakiwać

#1388 napisał KILERK1

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

KILERK1 napisał: JAK TAK CZYTAM WASZE POSTY TO TROCHĘ ŻAŁUJĘ ,ŻE SWOJE RYBY ZOSTAWIAM W OCZKU NA ZIMĘ ---OBY NIE ZDECHŁY :evil: :woohoo:


Paweł. Nie żałuj :) . Masz najdłuższy cykl wegetacyjny w kraju !!! Przecież ryby w naturze spokojnie przeżywają zimy :) . Ba, nawet jej potrzebują dla uspokojenia metabolizmu. To nie kurczaki, aby jest paść i grzać 24/h. Jedyne i główne utraty w rybach spowodowane są letnimi przyduchami albo ewentualnym problemem wiosennym spowodowanym pięknym słońcem za dnia i mrozami w nocy. Wtedy słońce rusza biologię i gazy, a po nocy (przy braku mądrego napowietrzania) lód szczelnie zamyka powierzchnię i gazy gromadzą się pod lodem. Ryba idzie do światła pod sam lód i klops ...

Oczywiście ryba musi być przygotowana do zimy, musi być dobrze odżywiona, trzeba jej zmieniać pokarm na odpowiedni jesienny, musi być zdrowa, pewnie można ją wzmocnić witaminami itd.

Przez 7 lat zimowania nigdy nie straciłem więcej niż 5 % ryb w trakcie zimy (maks 1 szt). A mój zbiornik tylko we fragmencie miał 1,4 m głębokości. Te które odchodziły to były zawsze najsłabsze osobniki, które pewnie i tak powinienem jesienią przenieść do garażowej izolatki. Na to niestety nie zwracałem wtedy uwagi. Moje jedyne kłopoty wynikały z awarii prądu, wstrzymania filtracji i napowietrzania przy zbyt dużej obsadzie i ekstremalnie dużych temperaturach w trakcie upalnego lata.

Dlatego będzie dobrze ! W końcu zajmujesz się tym nie od wczoraj i swoje lekcje od życia w tym temacie już zebrałeś. Pozdrawiam.

#1389 napisał BB_King

Pasja daje energię ...
Za tę wiadomość podziękował: KILERK1

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Kiler ale przecież widzisz że chłopak kombinuje jak tu zaoszczędzić na energii i zamiast pompy wodnej zrobić airlifta a Ty tu o BIOklarze 30 mówisz :P zresztą 15 by wystarczyła do mauzera. Przecież BIOklar 15 to aż 250 litrów biologii :) to aż aż na 1000 litrów wody.

Apropo blokowania przez helix to takie zjawisko nie musi występować wcale, wystarczy zapodać duże przeloty takie z 90mm i do tego kosz przepływowy np taki happetowski z bioklara 15





i nic Ci nie będzie blokowało przepływu nawet bardzo drobne walce.
Można też zrobić kosze przelewowe z siatki jak Boguś zrobił


#1390 napisał KOImark

"Najtańszym, możliwym sposobem budowania odpowiedniego stawu dla koi jest zbudowanie go tylko raz!!.. ale musisz spełnić jeden podstawowy warunek - musisz zbudować go prawidłowo!!"
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ten zakup BIOKLARA 30 nie byłby głupi o ile i tak Humulus na wiosnę będzie próbował zrobić nowe KOIpond maks 15-20 m3, a wtedy BIOKLAR 30 jak znalazł. Do tego prefiltr i ma gotowe. Nawet biologia będzie działała :).

Te wszystkie DIY (beczki, złoża, przejścia, rurki) i tak kosztują, a na wiosnę będą nieprzydatne. A ten samodzielny składak przecież może pochłonąć jak nic 500 PLN.

#1391 napisał BB_King

Pasja daje energię ...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Tak bardzo dobrze piszesz Boguś :) tylko każdy ma tam jakiś swój budżet który może przeznaczyć.
Ja zawsze jetem zdania że lepiej zainwestować raz i nie rozrzucać "drobnych" na pośrednie wydatki, bo to nie tędy droga, ale Polskie realia związane z pracą i życiem nie każdemu pozwalają na zrobienie KOIpond z prawdziwego zdarzenia.
Karpie żyją długo, ale by szczęśliwie i długo żyły, trzeba zrobić wszystko by warunki do życia były jak najbardziej stabilne i aby w przyszłości nie ingerować już w ich dom i nie robić zbędnych przeprowadzek i remontów ;)

Mi się wydaje że koimaniacy przechodzą dwa etapy :P

- pierwszy etap - to dół wykopany szpadlem na szybko jakiś tam filtr, kilka koi trochę lepszych, trochę gorszych......
- drugi etap - po roku lub kilku latach przygody z Koi stwierdzają: ( o cholera to piękne duże ryby, szybko rosną!, piękna pasja!, piękna przygoda!, muszę coś zrobić!, powiększyć! - polepszyć! itd itp odpływy, murowany zbiornik co raz więcej wiedzy o biologii wody i jest jazdaaaa......

Nie mam racji?? :)

#1392 napisał KOImark

"Najtańszym, możliwym sposobem budowania odpowiedniego stawu dla koi jest zbudowanie go tylko raz!!.. ale musisz spełnić jeden podstawowy warunek - musisz zbudować go prawidłowo!!"

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

KOImark napisał: Nie mam racji?? :)


Tak jest proszę Pana :cheer:
a napewno w moim przypadku dokładnie tak było. Tylko, że mój przypadek jest beznadziejny, bo to już nawet nie wirus, tylko regularna choroba :lol:

#1395 napisał BB_King

Pasja daje energię ...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Dzieki Bogdan potrafisz pocieszyc czlowieka :cheer:
Marek ja proponowałem Humulusowi bioklara 30 po to, by kupił go raz.( wiem ,że jest za duży ,ale potem przestawi go do oczka) Airlift to trochę za przekombinoane w kuchni.
Ja robilem własnoręcznie filtr z beczek dwa razy ,pierwszy i ostatni.Jesli się kupi zawory ,bezczki ,złączki matę to koszt wynosi ok 1000 zł :unsure:

#1398 napisał KILERK1

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ja to wiem, Ty to wiesz ale jak chłopak prosi o pomoc no to się staram pomagać.
Co będzie chciał kupić to już pozostawmy do jego wyboru ;)

#1399 napisał KOImark

"Najtańszym, możliwym sposobem budowania odpowiedniego stawu dla koi jest zbudowanie go tylko raz!!.. ale musisz spełnić jeden podstawowy warunek - musisz zbudować go prawidłowo!!"

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Bioklar byłby najlepszy i myślałem aby kupić już 60, ale jak zrobię wam zdjęcia gdzie mauzer stoi to zobaczycie dlaczego tego Bioklara nie kupiłem :).
Z beczki mam wyjście 110 więc raczej helixy nei powinny aż tak bardzo blokować wlotu. Zresztą będę to odpalał jeszcze na zewnątrz aby zobaczyć jak to chodzi.

#1402 napisał humulus

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ja tak mam to zrobione :)

#1404 napisał KOLA

Artur
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Trochę niebezpiecznie :) faktem jest że nie trzeba podnosić mocno wody do bioklara
ale ja by postawił na twoim miejscu na mauzerze bioklara, bo jak nie daj Bóg jakaś rura odpływowa z bioklara puści to wywali Ci całą wodę na podłogę :huh:

#1407 napisał KOImark

"Najtańszym, możliwym sposobem budowania odpowiedniego stawu dla koi jest zbudowanie go tylko raz!!.. ale musisz spełnić jeden podstawowy warunek - musisz zbudować go prawidłowo!!"

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ja montuje pompę tak w polowie zbiornika na wypadek awarii.

#1408 napisał Tomek

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.851 s.

Kupuj w koimark.pl

Kontakt

  • Firma:

    TIME Marek Szurpik

    ul.Hołowieska 56

    17-100 Bielsk Podlaski

  • Telefon:

    +48 730-301-809

  • Email:

    sklep@koimark.pl

  • Social:
  • Brak postów do publikacji.