Jak dobrać dobry/przyzwoity i zarazem prosty zestaw filtracyjny

Zwracam się do Was o fachową pomoc, doradztwo.
potrzebuję dobrać odpowiedni zestaw do filtracji mojego oczka.
Na początku dodam, że poświęciłem na prawdę kilka dobrych dni żeby postudiować to forum, szukając przydatnych informacji i rozwiązań. Oczywiście bardzo dużo się dowiedziałem, niewątpliwie wzbogaciłem swoją niewielką wiedzę na ten temat.
Ale potrzebuję porady jak to najlepiej zrobić w moim przypadku (możliwe że inni mają podobne sytuacje)

Stan aktualny:
Objętość oczka 8.000l
Filtr ciśnieniowy - kiedyś kupiłem (chyba 7lat temu) nie mając jeszcze żadnej wiedzy ani doświadczenia taki zestaw: OASE Fitoclear 15000, do tego pompa OASE AquaMax 8000.
Jest to filtr ciśnieniowy, gąbkowy z zintegrowaną lampą UV 9W
Tyle że już mi Marek wyjaśnił że ta lampa przy tym filtrze to "zabawka" więc zakupiłem lampę LAZUR-a 72Watt
Pompa jest na dole zbiornika na głębokości ok 1,20m

Sporo już mi napisał "pawelm" tyle że akurat w innym wątku - odnośnie zachorowania ryb.
Jestem mu wdzięczny za jego sugestie.
Od razu dodam - wielkiej rewolucji niestety nie jestem w stanie zrobić (przebudowa oczka, odpływy denne itp.)

Po wielu analizach i godzinach czytania skłaniam się ku takim rozwiązaniom:
Opcja nr1
- pompa
- lampa UV Lazur 72Watt
- zastosowanie filtra BIOklar 30 move
Pierwsza komora szczotki, druga mata japońska, w trzeciej złoże pływające Hel-X 13KLL+

Opcja nr2
- pompa
- prefiltr
I tutaj pytanie czy zda egzamin ten: Filtr sitowy-BOFITEC-Czarny-150μ
www.koimark.pl/index.php?option=com_virt...ory_id=24&Itemid=519
Czy ten filtr też posiada sito łukowe? (tak mi doradzał "pawelm")
lub ten prefiltr: Filtr sitowy-CETUS-300-pompa
www.koimark.pl/index.php?option=com_virt...ory_id=24&Itemid=519
Tyle że nie ukrywam iż to już spory koszt (4xrazy droższy niż poprzedni)
- lampa UV Lazur 72Watt
- zastosowanie filtra BIOklar 30 move
Pierwsza komora mata japońska, w drugiej i trzeciej złoże pływające Hel-X 13KLL+ (to chyba najlepsze rozwiązanie teraz dostępne?)

Pytanie czy w obu opcjach mogę zostawić tą pompę OASE którą mam?
Czy powinna być jakaś inna, mocniejsza - bardziej wydajna?
Ta pompa leży na dnie ale nie "wsysa" jakoś tak super mocno tego osadu. Osad, muł potrafi leżeć nawet wokół pompy. Choć to może normale - to jednak nie odkurzacz...
Czy proponujecie tutaj inne rozwiązanie?
Oczywiście zdaję sobie sprawę że opcja nr2 z prefiltrem jest korzystniejsza....lecz też droższa.
Czy wersja nr1 też będzie dobrze spełniac funkcję?
Czy jednak dosyć często trzeba będzie czyścić komorę nr1 ?? (wcześniej myślałem że wystarczy tylko odkręcić ten kranik na dole poszczególnych komór ale jak tak czytam to chyba to nie wystarcza?)
Co prawda BIOklar został zaprojektowany tak żeby oczyszczać również mechanicznie - ale wnioskuję że chyba mocno polecacie jego modyfikację w kierunku "czysto biologicznym" B)

Bardzo liczę na Wasze zdanie w tej materii.... :woohoo:

#5080 napisał Maciej

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Witam, nie będę Ci nic polecał bo są na tym forum osoby lepiej znające się. Powiem Ci z mojego doświadczenia, Bioklar na dłuższa metę to masakra, czyszczę go raz na dwa tygodnie, a jak pojawia sie glony nitkowate to raz na tydzień lub cześciej. Podejrzewam, że prefiltr, który proponujesz przy glonach to ta sama częstotliwość choć chyba łatwiej sie go czyści.

Co do pompy to pisał na ten temat Paweł, objętość oczka w ciagu godziny.

Postawiłbym na opcje numer 2. W mojej opinii mniej pracy, a więcej przyjemności z ryb :)

#5081 napisał snoopwlp

---- Daniel----

---- Jeszcze będzie KOIPond ----

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

jestem za opcją nr 2 ,pompę możesz na razie zostawić,bioclar przerób na biologię
osobiście kupił bym ten
www.koimark.pl/index.php?option=com_virt...ory_id=24&Itemid=519
i jako biologię podpiął bym mauzera 1000l (jego koszt z przerobieniem to ok 400 zł), zamiast sitowego za 3000 zł i bioklara ( cena podobna ,a wygoda i działanie lepsze)
w tm przypadku twoja pompa może zostać ,bo ten filtr z większą może sobie nie poradzić i będzie trzeba ją dławić.
możesz dać dwa mauzery w jednym gąbki ,a w drugim helix -woda będzie kryształ (mogą to być dwa mauzery po 200l)

Czy jednak dosyć często trzeba będzie czyścić komorę nr1 ?? (wcześniej myślałem że wystarczy tylko odkręcić ten kranik na dole poszczególnych komór ale jak tak czytam to chyba to nie wystarcza?)

niestety nie jest tak łatwo ,odkręcenie kranika nie wiele daje,trzeba często czyścić szczotki ręcznie

#5082 napisał KILERK1

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Nie zauważyłem tego AEM-S22. Razem z Mauserem to rzeczywiście sensowna opcja.

#5083 napisał pawelm

Problemem w tym hobby jest to, że wraz z doskonaleniem swojej wrażliwości na jakość koi potrzebujesz coraz większego budżetu.
...Z drugiej strony - mówi się, że im większą masz wiedzę o jakości koi, tym mniej wydajesz na nie pieniędzy...
Moje koi

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

KILERK1 napisał: osobiście kupił bym ten
www.koimark.pl/index.php?option=com_virt...ory_id=24&Itemid=519
i jako biologię podpiął bym mauzera 1000l (jego koszt z przerobieniem to ok 400 zł), zamiast sitowego za 3000 zł i bioklara ( cena podobna ,a wygoda i działanie lepsze)
w tm przypadku twoja pompa może zostać ,bo ten filtr z większą może sobie nie poradzić i będzie trzeba ją dławić.


Co do tego prefiltra który sugerujesz...
Cena prawie 8.000zł - sporo
Na ile uważasz jest on lepszy/efektywniejszy od tych prefiltrów sitowych??
I proszę o wyjaśnienie co to jest ten Mauzer?? (bo na tym forum nie mogę nic znaleźć)
Dlaczego uważasz że wygoda i działanie w tym przypadku jest lepsze od wersji z prefiltrem sitowym i bioklarem?

#5084 napisał Maciej

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Mauzer - beczka, zbiornik na wodę
allegro.pl/zbiornik-1000l-mauzer-pojemni...zka-i6135133632.html
olx.pl/oferty/q-mauzer/
prefiltry sitowe wymagają często ręcznego opróżninia, czyszczenia sita ,natomiast profidrum robi to automatycznie


Oczywiście , nie namawiam Cię do kupienia profi ,bo jest bardzo drogi, ale skoro chcesz kupić filtr sitowy i bioclara za ok 7000 zł to w podobnej cenie będziesz miał profi i o wiele większą biologię w mauzerze. Musisz tylko dokupić trochę rurek fi 110 cm+ przejściówki u Marka i połączyć mauzera z profi.Twoja pompa może zostać.

#5085 napisał KILERK1

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Podpowiedzcie mi, czy jeśli bym się nie decydował na prefiltr bębnowy typu profidrum lu proponowany tutaj już AEM-S22 to czy taki podstawowy filtr:
koimark.pl/filtry-sitowe-lukowe/35-filtr...tec-zielony-150.html
jest warty zakupu jako prefiltr przed Bioklar30 move ?
Wiem, że to stosunlkowo tanie rozwiązanie w porównaniu do innych propozycji, zapewne wymagające raz po raz obsługi/czyszczenia.
Ale czy nie wystarczy tu po prostu wyciągnąć sito łukowe i opłukać pod wodą?

I jeszcze jedna kwestia - czy przy tym rozwiązaniu ten prefiltr musi być zamontowany powyżej Bioklar-a, tak żeby woda grawitacyjnie mogła spływać do filtra biologicznego?
Rozumiem że lampa UV ma być zamontowana przed prefiltrem w moim przypadku?

#5088 napisał Maciej
Za tę wiadomość podziękował: stanisław65

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.242 s.

Kupuj w koimark.pl

Kontakt

  • Firma:

    TIME Marek Szurpik

    ul.Hołowieska 56

    17-100 Bielsk Podlaski

  • Telefon:

    +48 730-301-809

  • Email:

    sklep@koimark.pl

  • Social:
  • Brak postów do publikacji.